ירושלים היא העיר בעלת הארנונה היקרה ביותר למגורים ולעסקים

מחקר שפרסמה חברת המידע העסקי BDI מדרג את ערי ישראל בהתאם לגובה הארנונה הנגבית בהן ■ תל אביב רק במקום ה-22 בגובה הארנונה הנגבית למגורים, ובמקום ה-9 בגובה הארנונה לעסקים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חודשיים לפני ההליכה לקלפיות, מפרסמת היום (ג') חברת המידע העסקי BDI את רשימת הרשויות בהן מסי הארנונה הם היקרים ביותר, או הזולים ביותר, הן למגורים והן לעסקים. על פי הממצאים, מי שעומדת בראש הרשימה בשתי הקטגוריות היא ירושלים, בעוד בבני ברק מסי הארנונה הם היקרים ביותר לתעשייה.

בקצה השני של הסקאלה, קריית שמונה היא העירייה שגובה את מס הארנונה הנמוך ביותר למגורים ולתעשייה, וסכנין את מס הארנונה הנמוך ביותר לעסקים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מייקל בלומברג: ראש העיר שדואג לחברים העשירים שלו

ראיון // "לישראל אין מנועי צמיחה שיחליפו את התעשייה המקומית"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
ניר ברקת צילום: אמיל סלמן

את המחקר ביססה BDI על נתוני הארנונה של שנת 2011, שכן לדברי החברה נתוני 2012 לא היו זמינים עבור כל הרשויות. עשר הערים בהן הארנונה למגורים היא היקרה ביותר הן (לפי הסדר): ירושלים (66.5 שקל למ"ר), גבעתיים וחיפה (58.1 שקל למ"ר), רמת גן (56 שקל למ"ר), חולון (54.6 שקל למ"ר), פתח תקווה (54.5 שקל למ"ר), בני ברק (54.1 שקל למ"ר), רמת השרון (53.8 שקל למ"ר), קריית אונו (53.7 שקל למ"ר) ורחובות (53.3 שקל למ"ר).

תל אביב נמצאת רק במקום ה-22 ברשימה זו - עם 42.1 שקל למ"ר, כשבראש רשימת הזולות נמצאת קריית שמונה עם 29.6 שקל למ"ר. אחרי קריית שמונה ברשימה (לפי הסדר): נצרת, רהט, נתיבות, טירה, טירת כרמל, קלנסווה, שדרות, שפרעם וטמרה. בכל ערים אלו הארנונה היא 29.6-30.6 שקל למ"ר לשנה.

מס הארנונה מהווה מרכיב מרכזי בתקציב הגבייה של רוב הרשויות המקומיות. בערים, הארנונה תופסת נתח של כ-38% מהתקציב הרגיל, במועצות המקומיות 23.1% ובמועצות אזוריות 32%. זאת, כשבערים ובמועצות האזוריות יותר ממחצית מסך גביית הארנונה היא מעסקים, בעוד שבמועצות מקומיות הנתון עומד על כרבע מסך גביית הארנונה.

רשימת ערים לפי ארנונה

ככלל, מהמחקר עולה שהכי יקר לגור בערים - בהן תשלומי הארנונה לדיור עומדים על ממוצע של 39.4 שקל למ"ר לשנה. אחריהן המועצות המקומיות עם 33.8 שקל למ"ר ו-32.4 שקל למ"ר במועצות האזוריות.

לדברי תהילה ינאי, מנכ"ל משותף בחברת BDI, "בכל הנוגע לארנונה, התושבים הם בעצם 'לקוחות שבויים', כיוון שמעבר ממקום יישוב אחד לשני אינו הליך קל. כמו כן, קיים רצון של ראשי רשויות רבים למשוך אוכלוסיות חזקות ולדחוק אוכלוסיות חלשות החוצה, כשמס הארנונה הוא דרך אחת בה ניתן לעשות זאת.

"'השוט' היחידי אך המשמעותי שעומד לרשות התושבים, שביכולתו לאזן את המגמות האלו, הוא יום הבחירות לרשויות המקומיות. עם זאת, חשוב שגם התושבים יבינו שצמצום חריף של גביית הארנונה ישפיע לרעה על רמת השירותים שהם מקבלים, ויאזנו בין השיקולים של עלות לעומת תועלת", הוסיפה ינאי.

את מס הארנונה היקר ביותר מבעלי העסקים גובה ירושלים, עם 298.5 שקל למ"ר לשנה. אחריה ברשימה קרית אונו (274.3 שקל למ"ר), רמת גן (269.6 שקל למ"ר), בת ים (267.8 שקל למ"ר), הרצליה (258.1 שקל למ"ר), גבעתיים (227.9 שקל למ"ר), אלעד (226.9 שקל למ"ר), פתח תקווה (226.5 שקל למ"ר), תל אביב-יפו (223.9 שקל למ"ר) ובני ברק (214.8 שקל למ"ר).

העיר הזולה ביותר באופן מובהק מבחינת תשלומי ארנונה לעסקים היא סכנין, עם 28.1 שקל בלבד למ"ר. אחריה, לפי הסדר, נמצאות רהט, קלנסווה, טמרה, אום אל פחם, נתיבות, טירה, שדרות, מודיעין עילית וכפר קאסם.

לדברי ינאי, הפערים העצומים בין הארנונה למגורים לבין ארנונה הנגבית עבור עסקים ותעשייה, הם מה שעומד לא פעם מאחורי חוסר הרצון של עיריות לקדם פרוייקטים של התחדשות שכונות ובנייה רוויה, ולהעדיף מסחר ותעסוקה. "רשויות רבות עושות את החשבון שעוד תושבים זה עוד תשתיות, בתי ספר, מדרכות וכבישים, מערכת ביוב, שיטור ועלויות משמעותיות נוספות".

סכנין. הכי זולה בארנונה לעסקיםצילום: גיל אליהו

לעומת זאת, אומרת ינאי, "בתי עסק ומפעלי תעשייה מכניסים הרבה יותר כסף ומהווים פחות 'כאב ראש' מבחינת התעסקות ודרישה לשירותים. לכאורה, יותר משאבים מאפשרים יותר שירותים לתושבים, אך בפועל מדיניות זו עלולה לפגוע במרקם האורבני של העיר, בהתפתחותה ובהתחדשות העירונית".

מעיריית ירושלים נמסר כי "ההשוואה בין תעריפי הרשויות אינה מציגה את תמונת המצב האמיתית בשטח. השטח לחיוב בירושלים הוא נטו (ללא קירות פנים וחוץ) וכן ניתנות הקלות בשטח לחיוב של מרפסות ומחסנים. ברוב הרשויות האחרות השטח לחיוב הוא ברוטו (כולל קירות פנים וחוץ) ואין הקלות בחיוב מחסנים ומרפסות, לכן כאשר עושים השוואה בין תעריפים בין רשויות, יש להפחית את תעריפי ירושלים בכ-20% לעומת רשויות אחרות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker