היזמים בחריש בדרך לבג"ץ: דורשים המענקים שהובטחו

הודעת האוצר על הארכת תקופת מתן "מענקי הפריפריה" לחברי עמותות הרכישה בחריש עוררה זעם רב בקרב הקבלנים הבונים ביישוב, שכן ההחלטה אינה תקפה לגביהם ■ היזמים מאיימים: אם האוצר לא ייתן לנו את המענקים שלהן זוכות העמותות - נעתור לבג"ץ

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שמונה חברות יזמיות צפויות לעתור בשבוע הבא ביחד עם התאחדות בוני הארץ ‏(התאחדות הקבלנים‏) נגד משרדי השיכון והאוצר. החברות דורשות כי יוצא צו נגד ביטול המענקים לרוכשי דירות ביישוב חריש, או שלכל הפחות יורה בית המשפט על שינוי הוראות המעבר ‏(התקופה עד סיום מתן ההטבות‏), כך שהארכת תקופת מתן המענקים לחברי עמותות הרכישה עד לסוף אוקטובר תחול גם על רוכשי דירות שבונים יזמים.

לפני כשבועיים הודיעו משרדי האוצר והשיכון על הארכת תוקף מתן המענקים, בסך של 100 אלף שקל, לזוגות צעירים זכאי משרד השיכון שרכשו דירה בחריש במסגרת עמותה, עד לסוף אוקטובר. זאת, לאחר מאבק ציבורי שקיימו חברי העמותות ואף עתירה שהגישו חלקם נגד המדינה בנושא. ואולם בעוד שעבור חברי העמותות היתה הודעת האוצר ניצחון גדול, בקרב היזמים - שרכשו גם הם את הקרקעות בחריש תוך הסתמכות על מתן מענק לרוכשי הדירות העתידיים - עוררה אי הכללתם במענקים זעם.

לידי TheMarker הגיע מכתב ששלחה התאחדות בוני הארץ לשר האוצר, יאיר לפיד, ולשר השיכון, אורי אריאל, שבו דרשה מהם להשוות את הוראות המעבר למתן ההטבה התקפות לגבי היזמים, לתנאים שמהם נהנים כעת רוכשי העמותות: "אם לא תיענה כאמור, תבקש ההתאחדות כי לכל הפחות יוארכו הוראות המעבר אף עבור קבלנים ויזמים כעמותות הבנייה באופן שוויוני, הוגן וצודק", כתב בשם ההתאחדות עו"ד מתן בן שאול ממשרד עוה"ד יהודה רוה ושות'. בן שאול הוסיף כי אם "לשם קבלת זכויותיה כשווה בין שווים תיאלץ ההתאחדות לפעול בפנייה לערכאות - היא תעשה כן".

חרישצילום: נמרוד גליקמן

לפי מקורב לעניין, כתב העתירה כמעט הושלם ויוגש כבר בשבוע הבא, אם לא יחול שינוי בעמדת המדינה. לעתירה צפויות להצטרף שמונה מהחברות הבונות בחריש - י.ח. דמרי, צ. לנדאו, קבוצת חנן מור, דונה, מגידו השקעות, רייסדור, א.פ.י נתיב פיתוח וג'י הנדסה.

ואולם גם השוואת תנאי היזמים לאלה של העמותות, והחלת המענק גם על רוכשי דירה מיזמים בחריש, עדיין לא תצנן את זעמם של היזמים. "בלתי נתפש שבאפריל השלימו היזמים את רכישת הקרקע, ובמאי המדינה החליטה לבטל את המענקים לרוכשים", אומר יקי רייסנר, סמנכ"ל השיווק בחברת צ. לנדאו. "כשהמדינה החליטה על הקמת העיר החדשה, הצלחת השיווק היתה בסימן שאלה. אבל אז פורסמו מכרזים, הוגשו הצעות, והמדינה גילתה שחריש היא סיפור הצלחה - כמעט כל המתחמים נמכרו, ובמחציתם הדירות כבר שווקו במסגרת העמותות. מאותו הרגע המדינה החליטה שההבטחה להטבה עשתה את שלה, ואין צורך לממש אותה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי רייסנר, גם להארכת תוקף המענקים עד סוף אוקטובר תהיה השפעה מוגבלת על היזמים, שמרביתם עדיין לא החלו בשיווק: "דרוש תכנון של לפחות חמישה־שישה חודשים כדי לצאת לשיווק לפי חוק המכר. תחילת השיווק של הפרויקטים הוא בנובמבר. אם הוראות המעבר היו מאפשרות לרוכשים ליהנות מהמענק עד מארס, זה עוד היה סביר. אבל לא לתת צ'אנס למכור אפילו דירה אחת בתנאי המענק? זה לא הגון".

לדברי מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון, "במשך שנים המדינה ניסתה לשווק קרקעות בחריש ובאזורי עדיפות נוספים, ללא הצלחה. ההבטחה למענקים נועדה גם להגדיל את סיכויי השיווק באזורי עדיפות, והיתה אחת הסיבות שקבלנים התמודדו במכרזים. ההחלטה להאריך את תוקף המענקים רק עבור רוכשים מעמותות מפלה והמניעים שלה לא ברורים".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "הקבלנים היו יכולים למכור את הדירות לרוכשים עד כה וליהנות מהמענק, בעוד שהעמותות נדרשו להוציא היתרי בנייה - מהלך מורכב בהרבה. לכן, ניתנו תנאים שונים ותקופות שונות לעמותות ולקבלנים. יש קבלנים שמסבים פרויקטים לעמותות - ובכך מאפשרים לרוכשים ליהנות מהמענק".

ממשרד האוצר נמסר: "הטענות ייבחנו ותישלח תשובה לפונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker