משרד הבינוי והשיכון: ירידה ריאלית במחירי הדירות החדשות ברבעון השני

ההסבר העיקרי לירידה במחירי הדירות החדשות ברבעון השני של השנה הינו שינוי בהתפלגות העסקות לפי אזורים, בתמהיל העסקות לפי גודל דירה וגם מאפייני הרוכשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם שוק הדירות הגיע למפנה? מנתוני משרד הבינוי והשיכון עולה כי אחרי שמחירי הדירות הגיעו לשיא של כל הזמנים ברבעון הראשון של השנה, ברבעון השני חל מפנה, ומגמת המחירים רושמת ירידה ריאלית. כך, מחירי הדירות החדשות ירדו כ-10.5% ריאלית, ומחירי דירות יד שנייה ירדו בכ-1.5% ריאלית בין הרבעון הראשון של 2013 לרבעון השני של 2013.

מחירי הדירות, כך עולה, חזרו פחות או יותר לרמתן מהרבעון השני של 2012, עם עלייה של 1% ריאלית במחירי הדירות החדשות ושל 2% ריאלית במחירי הדירות יד שנייה. מבדיקת כלכלני המשרד עולה, כי ההסבר העיקרי לירידה במחירי הדירות החדשות ברבעון השני של השנה הינו שינוי בהתפלגות העסקות לפי אזורים, ובתמהיל העסקות לפי גודל דירה וגם מאפייני הרוכשים. זה בא לידי ביטוי בהגדלת רכישת דירות חדשות בפריפריה.

העבודה של משרד הבינוי והשיכון נעשית על ידי האגף למידע וניתוח כלכלי במשרד, והיא המקיפה והמפורטת ביותר שמבוצעת כיום, בהשוואה לעבודות מקבילות שנעשות על ידי השמאי הממשלתי והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

מעל ל-100 יישובים נכללים בסקירה, ומחירי הדירות המפורטים שבהם מחולקים לפי גודלי דירה (בחרדים) ולפי אופיין (דירות קבלן ודירות יד שנייה). להערכת האגף, הירידה במחירי הדירות בין הרבעון הראשון לשני נובעת בין השאר מתיקון של השוק לרמת מחירים גבוהה וחריגה ברבעון הראשון של השנה. עוד מעלים באגף את הסברה, כי יתכן כי שוק הנדל"ן מאמין בממשלה, שהתחילה את פעילותה בחודש מארס השנה, או לפחות נותן לה הזדמנות להוכיח את את עצמה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ירדו מהפסים // עשרות מטרים במנהרות הרכבת נכרו בתוואי הלא נכון

מאות עובדים מפגינים נגד סגירת שדה דב; ניתקו את החשמל לחדר בו מתקיים הטקס

על פי הנתונים, ציבור רוכשי הדירות בחר לרכוש דירות חדשות זולות יותר וקטנות יותר, וכן נתח גדול יותר של דירות בפריפריה. בנוסף, חל גידול במשקל העסקות של רוכשי דירה חדשה ראשונה.

כמו כן, מחירן הממוצע של הדירות החדשות ירד בכמה מוקדים בין הרבעון הראשון והשני של 2013, כאשר בולטת ירידה של 9.7% במחיר הממוצע הריאלי בתל אביב (עלייה של 1.2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד) ושל 2.6% בירושלים (אך עלייה של 13% לעומת הרבעון המקביל אשתקד) וכן ירידה גדולה במספר ערים בפריפריה.

לעומת זאת, באזורי הביקוש נרשמה עלייה במספר ערים בולטות עם שיעור עלייה דו-ספרתי בחיפה ובמודיעין (שם ירדה רמת המחירים לעומת הרבעון המקביל אשתקד). בערים רבות בארץ נרשמה יציבות במחירי הדירות החדשות, אך שיעור הירידה הארצי הגבוה מוסבר כאמור בשינוי בתמהיל הדירות, נתח גדול יותר של דירות קטנות וזולות יותר ושל דירות בפריפריה וגידול במשקל העסקות של רוכשי דירה ראשונה מסך העסקות.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס: "לא ברור כיצד משרד השיכון מבצע את הבדיקות שלו, כי כל הגורמים האחרים שבודקים את מחירי הדירות ובראשם הבדיקה הנכונה ביותר שעורך השמאי הממשלתי הראשי, מראות על המשך של עליית מחירים בכל חלקי הארץ. העובדה שמתייחסים לרבעון השני מלמדת שתקופת החגים גם נכללה בבדיקה שתקופה זו מאופיינת במיעוט עסקות, שיש בעובדה זו על מנת להשפיע על התוצאות באופן דרמטי.

"ככלל, אנו רואים שהדבר היחידי שהצהרות הממשלה והגבלות המיסוי עשו הוא מעבר של משקיעי נדל"ן, למעגל השלישי והנעה דרמתית של מחירי הדירות, כפי שצפתה הלשכה שיקרה. אנו בדעה, שכל הצהרות השיווק הגרנדיוזיות לא השפיעו כהוא זה על המחירים, אבל קיימת להם השפעה מינורית, שכל פעם שהן נשמעות השוק נעצר לתקופה קצרה ואחר-כך ממשיך בשלו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker