היקף המשכנתאות ביולי עלה ב-16% ל-5 מיליארד ש'

זאת, לעומת היקף פעילות ממוצע של כ-4.3 מיליארד שקל ב-12 החודשים הקודמים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

פעילות ערה במיוחד נרשמה בשוק המשכנתאות גם בחודש יולי. מנתונים שפירסם היום בנק ישראל לגבי היקף המשכנתאות שהציבור נטל מהבנקים בחודש זה, עולה כי סך המשכנתאות החדשות הסתכם בכ-5 מיליארד שקל.

זאת, לעומת היקף פעילות ממוצע של כ-4.3 מיליארד שקל ב-12 החודשים הקודמים. כלומר, בחודש יולי נרשמה עלייה של 16% בהיקף נטילת המשכנתאות לעומת חודש ממוצע ב-12 החודשים הקודמים.

בבנקים למשכנתאות מציינים כי עיקר נטילת המשכנתאות היא על ידי רוכשי דירות, אך בחודשים האחרונים נרשמת גם פעילות ערה של בעלי משכנתאות המנצלים את שיעורי הריבית הנמוכה במשק על מנת למחזר ההלוואה, וליהנות מתנאי הריבית הנמוכים השוררים כיום.

בהקשר זה, מעניין להזכיר את כניסת בתי ההשקעות וכניסת חברות רבות בתחום ייעוץ המשכנתאות הפועלות בענף ובכך מסייעות להגברת המודעות לגבי האפשרות לחסוך (בחלק מהמקרים) סכומים משמעותיים על תשלומי הריבית על ידי מחזור החוב.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ההקלטות נחשפות: האיומים על עובדי הקבלן של אל על בנתב"ג

המדינה תוזיל את מחירי הדיור? המטרה - דירת 4 חדרים במיליון שקל

דוכנים של בנקים למשכנתאות ביריד דירותצילום: מוטי מילרוד

מנהל בכיר בבנק למשכנתאות ציין אתמול כי היקף הפעילות בממוצע בשלושת החודשים האחרונים (מאי-יולי) עומד על כ-4.95 מיליארד שקל בחודש, לעומת היקף פעילות ממוצע של כ-4.2 מיליארד שקל קודם לכן. הבנקאי מעריך כי הגידול בהיקפי הפעילות בשלושת החודשים האחרונים נרשמה בעקבות גידול בכמות הדירות המוצעות למכירה לצד המשך מגמת הביקושים החזקים מצד רוכשי הדירות.

"אנחנו מתחילים לראות שכמות גדולה של אנשים שהחזיקו דירות להשקעה, החלו בחודשים האחרונים להציע דירות לשוק ובגלל חשש מכוונת האוצר להטיל מס על הכנסות משכר דירה והחשש מהטלת מסים חדשים על מחזיקי דירות להשקעה. חששות אלו מתלווים לחששות שהגענו לשיא מבחינת מחירי הדיור. לכן שילוב הגורמים הללו מוביל לעליה במספר בעלי הדירות שמחליטים להציע את הדירות למכירה, ולמעשה לממש רווח נאה שנוצר במהלך השנים האחרונות", ציין המנהל.

המנהל הבכיר מציין כי בחודשים האחרונות מורגשת בבנק גם עלייה בפניות מצד קבלנים המעוניינים לקבל אשראי לליווי בנייה של פרויקטים למגורים, עם זאת הוא מסתייג ומציין כי מדובר על תחושות בקרב מנהלי הבנק וכי עדיין לא רואים את הנתונים בשטח, במספר התחלות הבנייה.

עוד הוא ציין כי בצד ההיצע הביקושים לדירות ממשיכים להיות חזקים בשל הצורך בדיור לזוגות צעירים, הריבית הנמוכה במשק, והחששות של הזוגות הצעירים כי התפנית במחירי הדיור לא נראית באופק.

במקביל לפרסום נתונים על היקף המשכנתאות, פירסם היום בנק ישראל את פרוטוקול הדיונים המוניטריים לקבלת החלטת הריבית במשק לחודש אוגוסט.

בבנק ישראל ציינו כי במסגרת הדיונים: "חברי הוועדה דנו בדילמה שעמדה במרכז ההחלטה החודש: מחד, היחלשות היצוא ומגמת הייסוף של השקל קוראות להפחתת הריבית כדי לתמוך בפעילות  ומאידך, המשך הגידול במשכנתאות ועליית מחירי הדירות - הגם שהנתונים האחרונים מצביעים על התמתנות בקצב עליית המחירים -תומכים בהשארת הריבית על כנה משיקולי יציבות". בסוף הדיונים התקבלה החלטה פה אחד להותיר את ריבית חודש אוגוסט על 1.25%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker