מפלה ללפיד ואריאל: חוק הדיור הציבורי לא אושר בוועדת השרים לחקיקה

ועדת השרים לחקיקה דחתה הצעת לפיד ואריאל להתבסס על סיוע בשכר דירה כסעד מרכזי לזכאי הדיור הציבורי ■ לפיד: "המתנגדים מונעים מאינטרסים צרים" ■ לבני: "אני בעד מוכרים-קונים, לא מוכרים-מחסלים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20

קואליציה מפתיעה בין שרת המשפטים ציפי לבני לבין שרי ישראל ביתנו הביאה להפלתה של הצעת התיקון של חוק הדיור הציבורי שמקדמים משרדי האוצר והשיכון במשותף, הבוקר  בישיבת ועדת השרים לחקיקה. המשמעות היא כי לפי שעה לא זוכה ההצעה למעמד של הצעת חוק ממשלתית. בהודעה משותפת של משרדי האוצר והשיכון נאמר כי ההצעה תובא בקרוב למליאת הממשלה להצבעה חוזרת. שר האוצר לפיד אף תקף את לבני ואת ישראל ביתנו, וטען כי "אינטרסים פוליטיים צרים" הביאו אותם להתנגד.

תיקון החוק אמור היה לאפשר את המשך מכירת דירות הדיור הציבורי לדייריהם בהנחות מופלגות של עד 90%, כפי שקובע חוק הדיור הציבורי המקורי שנחקק בשלהי שנות ה-90. אלא שייעודן של הכנסות המדינה ממכירת הדירות, לפי התיקון, אמור להשתנות. בעוד שהחוק המקורי חייב את הממשלה להשתמש בהכנסות לרכישת ובניית דירות חדשות בלבד, באופן אשר יחדש במידה מסוימת את מאגר הדירות המצטמצם בשל המכירה, מבקש החוק החדש שמקדמים לפיד ואריאל לייעד חלק מההכנסות לסיוע בשכר דירה לזכאים, וכן לשיפוץ דירות קיימות.

במידה רבה, סבלו הבוקר לפיד ואריאל מהיעדרות של חלק מהשרים שאמורים היו לתמוך בהצעה. לפיד היה למעשה הנציג היחיד של סיעתו, בעוד ששרת הבריאות יעל גרמן נעדרה בשל עיסוקים אחרים הנוגעים לחיסוני הפוליו, ואילו שר המדע יעקב פרי נעדר בשל חופשה. מלבדו, תמכו בהצעה שר השיכון אורי אריאל ושותפו לסיעת הבית היהודי, שר הגמלאים אורי אורבך. התנגדו לה שרת המשפטים ציפי לבני ושני נציגי ישראל ביתנו, שרת הקליטה סופה לנדבר והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'.

יאיר לפיד במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

כתבות נוספות ב-TheMarker

דירת 4 חדרים במיליון שקל? המדינה עובדת על זה

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מכונית הסופר-מיני הטובה ביותר בישראל

השינוי עורר התנגדות מצד לא מעט חברי כנסת, חלקם מהקואליציה, שטענו כי השינוי שימנע את מימון חידוש מאגר הדירות יביא לצמצום מהיר במספר הדירות שבבעלות המדינה, ולחיסול דה פקטו של הדיור הציבורי בישראל ככלי המהווה רשת ביטחון לזכאים. לפני שלושה שבועות חשף TheMarker כי ישראל ביתנו המתנגדת לנוסח החוק החדש, הצליחה לדחות הדיון בחוק בוועדה, והבוקר כאמור הביאה התנגדותה לדחייתו. התנגדות הסיעה נובעת מחוסר תיאום עם משרד הקליטה בנושא, וכן מהתנגדות של חברת שדולת הדיור בכנסת, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, הטוענת כי לחוק בגרסתו הנוכחית, אשר אינה דואגת לחידוש מאגר דירות הדיור הציבורי במקום אלה שיימכרו, השלכות חברתיות קשות.

שרי האוצר והשיכון הודיעו כי אין בכוונתם לוותר על מימושו של חוק הדיור הציבורי וכי יביאו אותו להכרעת מליאת הממשלה. "חבל שאינטרסים פוליטיים צרים פוגעים בשכבות הכי חלשות בחברה הישראלית", אמר לפיד בעקבות ההצבעה. "מניעת היכולת לרכישת הדירות מדרי הדיור הציבורי משמעותה אחת – לעולם לא יהיה להם בית, ועם זאת לא נשלים".

שר השיכון והבינוי, אורי אריאל התייחס, אמר כי "אנחנו בעד הדיור הציבורי, וככל הנראה שרת המשפטים ציפי לבני אינה כך. רצינו לעזור לדיירי הדיור הציבורי להיות מסוגלים לרכוש את הדירות בהן הם גרים, ושהקרן מכספי מכר הדירות תוקצה אך ורק לטובת הדיור הציבורי ולטובת אלה מהמצב הסוציו-אקונומי החלש ביותר. הקרן תאפשר רכישת דירות דיור ציבורי לכל מי שנזקק לכך. הצעד של שרת המשפטים ושרי ישראל ביתנו פגע בכך".

השרה ציפי לבני הסבירה כי היא אינה מתנגדת לחוק, ובתנאי שהכסף שיתקבל ממנו ישמש לקניית דיור ציבורי חדש, כפי שמחייב החוק המקורי: "מי שבאמת תומך בדיור ציבורי במדינת ישראל צריך לתמוך בעקרון של מוכרים-קונים, ולא מוכרים-מחסלים. ההצעה של האוצר מטרתה לחסל את מלאי הדירות לדיור ציבורי. המדינה צריכה לממן שכירות לזכאים בתקציב נפרד, ולא על חשבון החלשים - ובוודאי שלא במחיר של חיסול הדיור הציבורי בישראל". בסביבתה התייחסו לדברי לפיד ואמרו כי "כאשר מדובר בגורלן של השכבות החלשות בישראל, ראוי שייכרתו בריתות בפוליטיקה".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, שעתר לבג"ץ בדרישה ליישום החוק, מסר בתגובה: "בלוף לפיד נחשף פעם נוספת. שר האוצר ביקש לעשות שימוש זר בכספים הייעודיים לחידוש מאגר הדיור הציבורי. אני שמח כי המאבק הממושך הצליח ונוצרה קואליציה שמנעה זאת. למכירת דירות ציבוריות ללא רכישה מחודשת יש משמעות אחת ויחידה: חיסול הדיור הציבורי בישראל. בפועל, חוק הדיור הציבורי עדיין אינו מיושם וממשלת ישראל מצפצפת על החוק ועל הדיירים. כנראה ששר האוצר מבין בשנאוצרים אבל לא בחוקים".

ארגון "צוות דיור ציבורי" ברך על תוצאות ההצבעה: "חברי ועדת שרים לחקיקה מתחילים להבין כנראה את ההשלכות ההרסניות של מעבר למודל הסיוע בשכר דירה וחיסול הדיור הציבורי. בשבועיים האחרונים נבלם פעמיים המהלך שאורי אריאל ויאיר לפיד מנסים לכפות על הקואליציה, גם במהלך הפגרה. חיסול הדיור הציבורי ומעבר למודל של סיוע בשכר דירה הוא מהלך דרמטי עם השלכות חמורות על חייהם של מאות אלפי אזרחים במדינת ישראל. ההיחפזות לקדמו, ללא דיון ציבורי וניתוח מקצועי, עשויה להוביל לתוצאות קשות לשכבות המוחלשות בישראל ולכלל הציבור.

"אנו קוראים לחברי הממשלה לא להיכנע למסע הלחצים של משרדי האוצר והשיכון ולהצביע לפי צו מצפונם. חברי הממשלה יודעים היטב שהעברת התיקונים המוצעים בחוק הדיור הציבורי תעקר אותו מתוכן ותהפוך אותו לכלי לריסוק שאריות מנגנון הדיור הציבורי. 30 אלף זכאי דיור ציבורי של משרד הקליטה ו-2,500 זכאי משרד השיכון נמקים בהמתנה לדירה במשך שנים ארוכות. קבלת התיקונים בחוק תמחק את זכאותם לדיור ותשליך אותם להתמודד עם שוק דיור פרוע וחסר רחמים".

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', ברכה את שרי הממשלה על כך שהכשילו את הכוונה לתקן תיקון מעוות בחוק הדיור הציבורי. "ההצעה הפסולה של האוצר שסוכלה היום, היתה מובילה לייבוש וחיסול חוק הדיור הציבורי. כל מטרת המעבר ממודל של דיור ציבורי באחריות המדינה למודל של סיוע בשכר דירה לנזקקים, היא לצמצם בהדרגה את אותו סיוע ולהפוך אותו לעוד מקור תקציבי בכיסוי הגירעון. כל זאת, על גבם של החלשים ביותר בחברה. זוהי דוגמה קלאסית לכך שהמדינה מסירה את אחריותה לרווחה בסיסית של אזרחיה והופכת להיות ללשכת סעד בקנה מידה גדול. אם הממשלה באמת מעוניינת לעזור לזכאי הדיור הציבורי, עליה לאמץ את הצעותיהן של השרות לבני ולנדבר שמשמעותן הפניית משאבים לטובת בניית דירות חדשות. זו ההצעה היחידה שתבטיח את המשך קיומו של דיור ציבורי ראוי ומספק".

מזכ"לית ישראל ביתנו וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום אמרה כי "במדינת ישראל ממתינות משפחות רבות לקבלת סיוע בדיור ונוסח החוק החדש, כפי שהוצע, יגרום לכך שלעולם משפחות אלו לא יזכו לדיור מטעם הממשלה. ישראל ביתנו התנגדה מלכתחילה ותמשיך להתנגד להצעת החוק כל עוד לא תמצא אלטרנטיבה ראויה שתאפשר את הגדלת היצע הדיור הציבורי בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker