רוכשי דירות בחריש עתרו נגד ביטול המענקים והאוצר האריך תוקפם

בעתירה האשימו הקבוצות את הממשלה, כי קודם קיבלו את הכספים מהרוכשים, ולאחר מכן ביטלו את ההטבות, מה שגרם לחלק מהרוכשים לבטל את חברותם בקבוצות

נמרוד בוסו
אריק מירובסקי
נמרוד בוסו
אריק מירובסקי

שעות ספורות לאחר שחברת "באמונה" הגישה, באמצעות חמש קבוצות רכישה שהיא מארגנת בחריש, עתירה לבג"צ נגד ביטול המענקים לרוכשי הדירות בפריפריה, הודיעה הממשלה על הארכת תוקף המענקים עד לסוף חודש אוקטובר.

ב-13 במאי קיבלה הממשלה החלטה עקרונית על ביטול ההטבה, בסך של עד 100 אלף שקלים לרוכשי דירות ב-29 יישובים בפריפריה, וזאת במסגרת המאמצים לסגירת הבור התקציבי.

אלא שלטענת רוכשים רבים, ובפרט בעמותות הרכישה בעיר החדשה חריש, מדובר בעוול שלטוני שכן אלה כבר רכשו קרקעות מינהל בעיר על סמך ההבטחה השלטונית למענק. לפני כשלושה חודשים החל מאבק ציבורי בנושא, והבוקר אף הוגש בג"ץ בנושא מצד קבוצת רוכשי דירות בחריש. כעת, בעקבות דחיית מועד ביטול המענק, יוכלו רוכשי דירה ראשונה בפריפריה ליהנות מההטבה עד לסוף אוקטובר.

לאור זאת הגישו קבוצות הרכישה של "באמונה" עתירה לבג"צ באמצעות משרד עו"ד יעקב וינרוט, שבה טענו, בין היתר, כי התנהלות הממשלה היתה פסולה, שכן קודם הממשלה קיבלה כספים מהקבוצות, ולאחר מכן הודיעה על ביטול המענקים. עוד נטען בתביעה כי הביטול גרם לחברים בקבוצה לבטל את חברותם, שכן לא יכלו לעמוד ברכישת הדירות.

היישוב חרישצילום: נמרוד גליקמן

כתבות נוספות באתר TheMarker

השדרוג שלפני חומת התשלום: וואטסאפ מוסיפה אפשרות לווקי טוקי

שיא בהכנסות ממסים - הגירעון יהיה נמוך מהמתוכנן; המשמעות: לא יוטלו מסים חדשים

ואולם משרד האוצר הודיע היום (ד') כי השר יאיר לפיד החליט להאריך את הוראות המעבר בדבר מתן מענקים לזוגות צעירים רוכשי דירה ראשונה בפריפריה, ואלה יהיו בתוקף עד ל-31 באוקטובר 2013. זאת, בתום ישיבה שהתקיימה בעניין במשרד האוצר בהשתתפות נציגי אגף התקציבים ומנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו.

ממשרד האוצר נמסר כי "החלטה זו באה על מנת למזער את הפגיעה ברוכשי דירות בפריפריה אשר היו זכאים בעת רכישת דירתם להנחה בדמות המענק ושהסתמכו עליו בעת הרכישה. עם קבלת ההחלטה יוכלו הרוכשים לממש את רכישתם בפרק זמן סביר".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, שהיה בין התומכים בהארכת מועד מתן המענק, אמר בנושא כי "שיתוף הפעולה בין המשרדים מביא לתוצאות מבורכות. זאת, על מנת לעודד את מי שהחליט לעבור לפריפריה ובכדי למנוע פגיעה ברוכשים רבים אשר כבר התחייבו לרכישת דירה על סמך המענק".

מטה המאבק להגנה על רוכשי דירה ראשונה ביישובי הפריפריה הוציא הודעה בה נכתב: "אנו מברכים על החלטת שר האוצר שהתעשת והבין כי לא ניתן להתנער מהבטחות שלטוניות. אנו מודים לשר הבינוי והשיכון ח"כ אורי אריאל שהאמין בצדקתנו לאורך כל הדרך ולמנכ"ל משרדו שלמה בן אליהו שעוזר לנו, וימשיך לעזור ולפתור את נושא המענקים".

מטעם "באמונה" נמסר, כי עיתוי ההודעה "תמוה", שכן "דיונים ממושכים מאד שקיימה החברה עם משרדי המשלה בנושא זה, עלו בתוהו מה שהביא להגשת העתירה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ