כך מתכנן משרד הפנים להפוך את לוד לאטרקציה תיירותית

מרכז תיירותי במקום מסילות רכבת, פארק ירוק במקום פשע ורכבת קלה במקום עוני - תוכנית המתאר החדשה של לוד הופקדה היום, אך יישומה תלוי במוכנות הממשלה לממן את הצעדים הכלולים בה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז המרכז החליטה היום (ב') על הפקדתה בתנאים של תוכנית מתאר חדשה לעיר לוד, הכוללת שורה של פעולות שאמורות, כך מקווים במשרד הפנים, להביא לחיזוקה ושיקומה של העיר המעורבת, שבמשך שנים נחשבה לאחת הרשויות המקומיות החלשות באזור המרכז.

על פי התוכנית, שהכין צוות תכנון בראשותו של האדריכל דני לזר, בהנחיית לשכת התכנון מחוז מרכז במשרד הפנים, יוגדר תחום לב העיר ההיסטורי, הנחשב כיום לאחד האזורים הקשים בעיר, כמוקד משיכה תיירותי, זאת תוך התבססות על מונומנטים היסטוריים הקיימים כבר במקום כגון כנסיית סנט ג'ורג', ומסגד חאן חילו.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

סוף עונת הפראיירים // רשתות המזון הזולות חונקות את שופרסל ומגה

מה קורה כשסינים מנסים לבנות חיקוי של פריז?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד קובעת התוכנית כי רחוב הרצל, שבעבר נחשב למרכז העסקי של העיר אך נחלש מאד לאורך העשורים האחרונים, יחודש, וכי לאורכו ולאורך ציר שדרות ירושלים הממשיכות אותו יפותחו שימושים שונים, בהם מסחר, תעסוקה משרדים ומגורים.

בעיה נוספת שלה ביקשה התוכנית לספק מענה היא קטיעתה של העיר על ידי מספר מסילות רכבת החותכות אותה. לכן, במטרה ליצור רצף אורבני ללא קטיעה, קובעת תוכנית המתאר שיבוצע במקום שיקוע של מסילות הרכבת בתחום העיר, כך שייוצר פארק עירוני מעל מפגש שתי המסילות, בסמוך יוקמו מבני מגורים רבי קומות.

עוד כוללת התוכנית הרחבת מגוון מערכות הסעת המונים בעיר: רכבת, רכבת קלה ואוטובוסים. במסגרת זו יוקם קו רכבת קלה בעיר, כחלק מהקו החום של הרכבת הקלה המתוכננת, שיוביל מצפון העיר למרכז העיר ההיסטורית על ציר המסילה הקיים מצפון לדרום.

התוכנית, אשר חלה על תחום התכנון של העיר לוד שהינו כ-12 אלף דונם, מוסיפה מלאי תכנוני של כ-11,800 יחידות דיור, הן לאוכלוסייה היהודית והן לאוכלוסייה הערבית, עד לשנת 2030. את עיקר הבנייה החדשה קובעת התוכנית באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית. עוד מוסיפה התוכנית 136 אלף מ"ר שטחי מסחר וכ-2.3 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה, גם כאן תוך דגש על חיזוקה הכלכלי של העיר.

לודצילום: ניר קידר

סימן השאלה הגדול שעולה על רקע הפקדת התוכנית היא מוכנות המדינה לתקצב את הצעדים אותם קבע צוות התכנון, כגון שיקוע מסילת הרכבת או שימור המונומנטים ההיסטוריים, שעלותם צפויה להגיע לכדי עשרות מיליוני שקלים.

ממשרד הפנים נמסר כי "הכנת תוכנית המתאר חדשה לעיר לוד היא בהתאם למדיניות הממשלה לטיפול כולל לחיזוק ולפיתוח העיר. תוכנית המתאר החדשה תהיה רלוונטית ומעודכנת בהתאם לצורך, בראייה רחבה הכוללת החלטות מושכלות לגבי עתיד העיר. התוכנית נועדה לחזק את יתרונות המיקום המרכזי של העיר לוד לצד המורשת ההיסטורית וליצור עיר ייחודית המציעה איכות חיים לתושביה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker