הפרוטוקולים של צוות הנדל"ן נחשפים |

"לא נפתור את בעיית היצע הדיור בפחות מארבע שנים"

לדברי מנכ"ל משרד השיכון, הפרויקט לא יסייע בהורדת מחירים בטווח הקצר; יוג'ין קנדל: "המטרה היא לשכנע את הציבור שבעוד כמה שנים המחירים אכן יירדו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הסתייגויות רבות, בעיקר מצד משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל ‏(המינהל לשעבר‏), ליוו את הישיבה הראשונה, שנערכה לפני כשבוע ופרטיה נחשפים כעת לראשונה. על פי התוכנית שהגה שר האוצר יאיר לפיד, שנכללת בקווי היסוד של הקואליציה, במהלך העשור הקרוב תקים המדינה 150 אלף דירות להשכרה לטווח ארוך במתחמי ענק בשולי הערים הגדולות.

את הישיבה ניהל הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, שמונה לעמוד בראש הצוות, ונכחו בה פקידים בכירים רבים - בהם מנהל המינהל בנצי ליברמן, ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל, ראש מינהל תכנון במשרד הפנים בינת שוורץ, ומנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו.

על פי הערכות הגורמים בישיבה, בהם בן אליהו וקנדל, רק בעוד ארבע שנים יהיו ראשוני המתחמים שיאותרו במסגרת התוכנית מוכנים לשיווק. לדברי בן אליהו, "המתחם הראשון לשיווק במסגרת הפרויקט יהיה תוך לא פחות מארבע שנים. הפרויקט לא נותן פתרון מיידי לבעיית ההיצע ולא יסייע בהורדת המחירים בטווח הקצר".

כתבות נוספות באתר TheMarker

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי


יוג'ין קנדלצילום: אמיל סלמן

לדברי קנדל בישיבה, לקידומו של הפרויקט חשיבות פסיכולוגית רבה, גם אם בפועל טרם התחיל שיווק מתחמי הענק. "כישלון המדינה בהורדת מחירי הדיור נבע בין השאר מחוסר אמון שנוצר בקרב הציבור", אמר. "לפיכך, חלק מהמטרה של פרויקט הדיור הלאומי הוא לשכנע את הציבור שבעוד ארבע שנים המחירים אכן יירדו. הצלחת המהלך תביא לירידת מחירים כבר היום, כיוון שתהיה עצירה בקנייה של דירות להשקעה ובעיקר בקנייה של דירות כגידור נגד עליית מחירים עתידית".

סגן הממונה על התקציבים באוצר, ראובן קוגן, אמר כי לטווח הקצר אותרו לפרויקט קרקעות שיספיקו לבניית 6,000 דירות. "כעת אנו מקימים ועדת מכרזים בין־משרדית, שבוחנת את המודל הכדאי ביותר לשיווק היחידות במסגרת השכרה לטווח ארוך", אמר.

מלבד הדיון בטווחי הזמן שיידרשו ליישום התוכנית, ניכר כי נציגי משרד השיכון והמינהל אינם מתלהבים, בלשון המעטה, מהקמתו של גוף ביצועי בדמות מינהלת או חברה ממשלתית חדשה לצורך יישום התוכנית, שעליה אמור להחליט קבינט הדיור בשבועות הקרובים. מנהל המינהל ליברמן ביקש הבהרות בישיבה לגבי הסמכויות הצפויות להינתן לגוף החדש, הזהיר מפני כפילות תפקידים, והבהיר כי "החברה תצטרך להשתלב במצב הקיים והכלים הקיימים במשרד הבינוי והשיכון וברשות מקרקעי ישראל". בן אליהו חיזק את דברי ליברמן ואמר כי "ייתכן שהפיקוח צריך להיות באחריות משרד הבינוי והשיכון. חשוב לא לפגוע במערכת הרגולטורית הקיימת".

צילום: אמיל סלמן

"כדאי ליצור כמה מסלולים לתוכניות"

מבחינה תכנונית, המליץ ליברמן כי התוכניות יקודמו באמצעות הווד"ל ‏(ועדת דיור לאומי‏) הארצית, המחויבת ללוח זמנים מקוצר. ראש מינהל התכנון שוורץ השיבה כי מסלול הוד"ל מתאים לנושא, אך מומלץ לייצר כמה מסלולים לסוגים שונים של תוכניות. לדבריה, בישיבתו הבאה של הצוות כבר יוכל מינהל התכנון להציג את הקווים המנחים לאיתור המתחמים המתאימים.

בהקשר זה אמרו הן נציגת המשרד להגנת הסביבה בדיון, סמנכ"ל התכנון גלית כהן, והן סמנכ"ל רשות התכנון במשרד החקלאות, רותי פרום, כי על השטחים שיאותרו להיות בייעוד של פיתוח עירוני לפי תוכנית המתאר הארצית, באופן שלא יפגע בשטחים הפתוחים. עוד הציעו השתיים לתת מענה לשטחי הבינוי באמצעות תוכניות פינוי־בינוי. את עמדתן הביעו השתיים על רקע כוונתו המקורית של צוות 90 הימים שגובש להכנת התוכנית, לפיה חלק ניכר מהמתחמים שייועדו לתוכנית יהיו שטחים פתוחים בייעוד חקלאות או נופש מטרופוליני.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לדברי בן אליהו וליברמן כי "הנושאים השונים מובאים לדיון בצוות 90 הימים. עם קבלת החלטות בנושאים השונים הן יפורסמו לציבור. בנוגע למתחם הראשון לשיווק, הוא ייצא עוד לפני תום תקופת עבודת הצוות".

בנצי ליברמןצילום: דן קינן

עו"ד חיים מסילתי, שמאי מקרקעין, אמר בהתייחס לדיון כי "לא אחת חוסר תיאום בינמשרדי אשר נחשף לציבור הרחב הביא לאיבוד האמון של הציבור ביכולת הממשלה לטפל בנושא. אני בטוח כי השבת האמון לציבור הנה אחד הצעדים החשובים ביותר בהוזלת מחירי הדיור. אכן, השפעת קידומם של פרוייקטים לדיור בר השגה הנה השפעה ארוכת טווח. יחד עם זו חשיבות רבה קיימת לעצם התכנסות הצוות והחשיבה המשותפת לפתרון בעיית מחירי הדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker