ת"א: בוטל מכרז לדיור בר השגה בשוק העלייה בשל הצעות נמוכות

עבור השטח בו ביקשה העירייה לקדם בניית 70 דירות בהשכרה לטווח ארוך, הציעה קבוצת לוינשטיין כ-22 מיליון שקל - כ-35% פחות מאומדן העירייה ■ בעקבות כישלון המכרז צפויה מועצת העיר לאשר מכרז חדש למכירת השטח בעסקת קומבינציה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כשנה לאחר שפורסם לראשונה, החליטה ועדת המכרזים של עיריית תל אביב לבטל את המכרז למכירת מגרש לשם הקמת פרויקט דיור בר השגה, במתחם שוק העלייה בדרום העיר.

המכרז בוטל משום ששלוש ההצעות שהוגשו היו נמוכות משמעותית מאומדן העירייה לשווי המגרש. מחר (ב') צפוי אגף הנכסים של העירייה להביא הצעת החלטה למועצת העיר, ולפיה יפרסם אגף הנכסים מכרז חדש למכירת המגרש, והפעם במתכונת של עסקת קומבינציה.

על פי תנאי המכרז החדש, יעביר היזם הזוכה שיעור מסוים של יחידות דיור בנויות לבעלות העירייה, כאשר היזם שיציע את שעור הדירות הגבוה ביותר יוכרז כזוכה בשטח. את היחידות שיעברו לבעלותה תנהל העירייה כפרויקט להשכרה לטווח ארוך.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מחיר האפליה // מנהל אמר על מועמד מזרחי "מי זה הערס הזה?" - ויפצה אותו ב-50 אלף שקל

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"לא רציתי לבזבז את השנים שנותרו לי בתפקיד במלחמות עם האוזר"

פרויקט שוק העלייה - הדמיהצילום: ישר אדריכלים

שטח כיכר העלייה בתל אביב, בין הרחובות העלייה, צ'לנוב וולפסון ומטלון, נמצא מזה עשרות שנים בבעלות עיריית תל אביב. בעבר שימש המתחם את שוק העלייה, אשר נבנה כשוק המרכזי בתל אביב.

אולם ברבות השנים נסגר השוק, והמבנים הנטושים בשטח הפכו למפגע תברואתי. החל מסוף העשור הראשון לשנות ה-2000, החלה העירייה בצעדים לקידום מיזם בשטח, שבחלקו ישמש לדיור בר השגה.

על פי תנאי המכרז המקורי שפרסמה העירייה ביולי 2012, לפני קצת יותר משנה, בשטח בן ארבעה דונמים, אמורה היתה החברה הזוכה לבנות שני בניינים ובהם 147 דירות. 70 מתוכן, לפי תנאי המכרז, אמורות היו לשמש להשכרה לטווח זמן של 10 שנים, בניהול החברה הזוכה, ו-77 הדירות הנותרות אמורות היו להימכר לציבור במחירי השוק.

לאחר מספר עיכובים, נסגר לבסוף המכרז ב-25 באפריל השנה, ומספר ימים לאחר מכן נפתחה תיבת המכרזים, בה נמצאו שלוש הצעות. הגבוהה שבהן, משמעותית, היתה זו של קבוצת לוינשטיין, אשר עמדה על 21.73 מיליון שקל.

שתי ההצעות הנוספות היו של חנן מור ושל שבירו ואקרו נדל"ן במשותף. אלא שאומדן העירייה לשווי הקרקע, שנחשף גם הוא במעמד זה, עמד על 33.3 מיליון שקל.

פרויקט שוק העלייה - הדמיהצילום: ישר אדריכלים

לאור העובדה כי ההצעה הגבוהה היתה נמוכה בכ-35% מאומדן העירייה לקרקע, ביקש מנהל אגף הנכסים של עיריית תל אביב, אלי לוי, מוועדת המכרזים של העירייה לבטל את המכרז. בישיבה שערכה ועדת המכרזים של העירייה לפני כשבועיים אושרה בקשתו.

בעקבות הביטול תובא מחר הצעת החלטה לפרסום מכרז חדש לשיווק המתחם למועצת העיר תל אביב. בדברי ההסבר נכתב כי "לאור תוצאות המכרז (שבוטל) מסתבר כי השוק אינו יודע לקחת בחשבון באופן ודאי ובלי סיכון את ההשלכות הכלכליות של ביצוע פרויקט 'דיור בר השגה', או לתכנן ולהתמודד כלכלית עם ניהול עתידי של הפרויקט". לפיכך, הוסבר, יש צורך בפרסום מכרז חדש לעסקת קומבינציה בשטח, "כך שהעירייה תקבל מהיזם הזוכה שרותי בנייה באופן שתקבל יחידות דיור בנויות שלא יוחכרו... העירייה תוכל להשאיר בידיה יחידות דיור להשכרה על פי עקרונות העירייה".

מעיריית תל אביב נמסר כי "העירייה מובילה את נושא דיור בר ההשגה בישראל, והייתה הרשות הראשונה שקידמה את הנושא וקבעה קריטריונים לתכנית המשמשת בסיס לדיון במשרדי הממשלה. בימים אלה מקדמת העירייה אישורים לכ-2,600 יחידות דיור בפרויקטים לדיור בר השגה בקרקעות עירוניות וכן שילוב דיור בר השגה בתב"עות המובאות לאישור הועדה המקומית. ההשקעה העירונית בפרויקטים של דיור בר השגה מגיעה לכ-10% מתקציב הפיתוח העירוני". עוד צוין כי "בימים אלה פרויקט דיור בר השגה בגני שפירא אשר ההגרלה אליו תתקיים בנובמבר 2013".

מקבוצת משולם לווינשטיין נמסר: "קבוצתנו, שהצעתה היתה הגבוהה ביותר בעת פתיחת המעטפות, לא קיבלה כל הודעה מהעיריה על ביטול המכרז ועל סיבותיו. השקענו בהכנת המכרז סכומים נכבדים, כולל תכנון מפורט, ואנו מצרים על הודעת הביטול ככל שהיא נכונה, שכן אם היתה דרישה למחיר מינימום מן הראוי היה לפרסמה מראש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker