סיוע לזוגות צעירים - או לקבלנים?

בעבר גרם הסבסוד לעליית מחירים, ולא היטיב את מצבם של רוכשי הדירות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם אין בממשלה מנגנון להפקת לקחים מהעבר, או שאווירת "להיטיב עם העם" גוברת על כל ניסיון שנרכש? שיטת הסיוע והמענקים לרוכשי דירות במקומות נבחרים לא הומצאה עכשיו, ונוסתה בעבר. לרוב, תוצאותיה עמדו ביחס הפוך לרעש היח"צני שליווה אותן, ומה שנועד להיות סיוע - קוזז במידה רבה באמצעות עליות מחירים שנרשמו במקומות שבהם ניתן.

המקרה המפורסם ביותר היה ב–2001, שהיתה אחת מנקודות השפל הגדולות של ענף הבנייה. שוק הדירות במחצית הראשונה של אותה שנה רשם נפילה גדולה, והביקושים, במיוחד בפריפריה, היו אפסיים. שר השיכון דאז, נתן שרנסקי, החליט לעשות מעשה ולהמריץ את השוק בפריפריה ובירושלים ‏(וגם בהתנחלויות‏), באמצעות סיוע מוגדל לזוגות צעירים שירצו לרכוש דירות קבלן באותם מקומות.

ביוני אותה השנה, תחת הסיסמה "הזדמנות אדירה לדירה" יצאה תוכנית שרנסקי לשוק. היא הופעלה תחילה עד אוקטובר, ולאחר מכן הוארכה עד סוף אותה שנה, הגם שבתנאים קצת מופחתים, אולם תחת אותו עיקרון.

בעיקרון, התכנית חילקה את הפריפריה לאזורים, ולכל אזור הוצעו הטבות במסלולים שונים, לרוב לזכאי משרד השיכון, אך לא רק להם. ההטבות כללו מענקים והלוואות של עשרות אלפי שקלים בריביות נמוכות ל–25 שנה.

אורי אריאלצילום: טס שפלן

המבצע, שזכה לפרסום רב, זכה גם לאהדה גדולה מצד תושבי הפריפריה, שראו בו הזדמנות לרכוש דירה בתנאים נוחים. מנגד, הוא לא עניין זוגות צעירים ממרכז הארץ, שלא הביעו כל עניין לרדת לנגב או לעלות לגליל ולירושלים בגלל ההטבות שהציע - וזה היה כישלונו הראשון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הכישלון השני התברר שנה לאחר מכן, בסקירה על ענף הבנייה בדו"ח של בנק ישראל ל–2002, ובסקירה של משרד השיכון. באותה סקירה נבדקה מידת האפקטיביות של המבצע, באמצעות השוואה של מספר העסקות שנעשו בדירות בנות שלושה חדרים במחצית הראשונה של 2001, שבה התוכנית לא היתה בתוקף, לבין המחצית השנייה של אותה שנה, שבה הופעלה התוכנית.

הסקירה של משרד השיכון העלתה נתונים חיוביים - מספר העסקות שביישובים שנכללו במבצע שרנסקי עלה ב–85%, ונרשמה התעוררות גם בשוק הנדל"ן ביישובים שסמוכים ליישובים שבתוכנית אך לא נכללו בה.

ואולם בדיקת בנק ישראל העלתה כי אם מטרת התוכנית היתה להיטיב עם הזוגות הצעירים - היא נחלה כישלון. בממוצע, עלו מחירי הדירות ביישובים שנכללו בתוכנית בשיעור דומה לשווי של תוספת הסיוע. "התוצאה המרכזית העולה מבחינת הנתונים היא שהסבסוד גרם לעליית מחירים גבוהה, ובממוצע לא היטיב את מצבם של רוכשי הדירות. הנהנים העיקריים מהסבסוד היו הקבלנים", כתבו עורכי המחקר.

מדוע זה קרה? בדומה למה שמתרחש 12 שנים מאוחר יותר בירושלים, ההטבות שקיבלו הזוגות הצעירים היו הטבות ייעודיות לרכישת דירות קבלן בלבד. ברוב היישובים שנכללו במבצע שרנסקי פעלו מעט מאוד קבלנים, כך שתחרות ממשית לא היתה ביניהם, ולרוכשים הצעירים גם לא ניתנה אופציה לרכוש דירה יד שנייה במקום.

כתוצאה מכך, הסיוע הממשלתי לרוכשים הפך את הזוגות הצעירים לבלדרי כספים שהעבירו אותם מהממשלה לקבלנים, ולכן בפועל הפך לסיוע ממשלתי לקבלנים. הצעירים נזרקו הצדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker