הקיבוצים: "אם צריך, נשרוף צמיגים ונחסום צמתים"

לאחר שמונה חודשים של הקפאת בנייה, דרשו נציגי הקיבוצים מחברי הכנסת לקדם חוק שיוציא את אדמות קיבוצים מהמינהל ■ בנצי ליברמן השיב: "מי שנתן לחברים חדשים לחשוב שהם יכולים לקבל מגרש בחינם טעה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אחרי שמונה חודשים של הקפאת בנייה בקיבוצים ובמושבים, זעם רב השתחרר היום בהשקת השדולה החקלאית בכנסת כלפי המינהל, ובפרט כלפי מנהל המינהל שנכח במקום בנצי ליברמן.

במהלך הדיון שהתמשך כשעה וחצי דיברו כ-15 נציגי קיבוצים ומושבים, שהגיעו לעתים לכדי חילופי צעקות עם אנשי המינהל שנכחו במקום.

מזכיר התנועה הקיבוצית איתן ברושי, התייחס להוראת הפסקת הבנייה שהוציא ליברמן בחודש אוקטובר האחרון: "אם למינהל יש טענות, אז יש לברר אותן על פני זמן ארוך, ובכלים ייחודיים. בדיוק כמו שאת החובות של ההתנחלויות שנחשפו בדוח המבקר עכשיו יפרשו על פני שנים, וכמו שאת נושא הבדואים פותרים לאורך שנים".

"אם בסוף מתקבלת הוראה שלא בונים יותר, ההחלטה היא לא סבירה. אלו החלטות לא סבירות במדינה ציונית. דרושה כאן מנהיגות ולא רק פקידות. כשהמדינה רצתה היא קיבלה החלטות בלילה ובבוקר שינו מדיניות. צריך להבין זה שיש כאן מציאות שלא דומה למקומות אחרים".

צילום: אפלבאום תומר

ברושי איים במאבק אלים, ואמר: "אנחנו לא מאומנים בלחסום כבישים ולשרוף צמיגים, אבל אם נמצא שאין פתרון נילחם לא פחות טוב מהבדואים או מהמתנחלים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עו"ד רז אייזן ממשרד שלמה כהן ושות' מייצג כ-90 קיבוצים, אמר: "לא יכול להיות שיום אחד יעצרו אלפי היתרי בנייה. מדובר בהחלטה הזויה ושערורייה. אני ממליץ לחברי הכנסת ליטול מהמינהל את הסמכות שניתנה לו לבטל היתרי בנייה כי הוא מנצל אותה לרעה".

חבר קיבוץ נוסף שדיבר הפציר בחברי הכנסת לשנות את החקיקה כך שהמינהל יצא מגבולות הקיבוץ ("שטח המחנה"): "צריך חקיקה שתוציא את המינהל משטח המחנה. אנחנו מבקשים מחברי הכנסת להוביל תהליך חקיקה שיוצא את המינהל משטח המחנה וייתן לנו להתנהל עם חברינו בעצמנו". יש לציין כי לעמדה זו היו שותפים רבים מהנוכחים בדיון.

יצחק וקנין מש"ס, המשמש יחד עם ח"כ עומר בר לב כיו"ר משותף של השדולה, אמר: "אתם לקחתם כיוון של עצירת בניה בנחלות. זה מעולם לא היה בסמכותכם אלא בסמכות משרד החקלאות מי שמע על הדבר הזה עצירה מוחלטת של הבניה".

ליברמן השיב לטענות ואמר: "קיבוץ שנתן לחבריו תמונת מצב לפיה הוא יכול לקבל מגרש ולא לשלם כסף עשה טעות. כל זמן שהמחנה הקיבוצי מתנהל על ידי מועצת המינהל, צריך לשלם תשלום לפני שהאדם מקבל הרשאה לעלות על הקרקע. משפחות חדשות שרוצות לבוא לקיבוץ, ודאי שיש עניין מכל הבחינות שיוכלו לבנות".

"התקבלו חברים חדשים וקיבלו קרקע לבנייה בחינם. נודע לנו הדבר מרשות המסים. רשות המסים העבירה לנו קבוצת הסכמים. התבצעה הישיבה אצל היועמ"ש לממשלה, ההסכמים האלה מהווים שיוך שמחייב תשלום על פי החלטה 979".

"לחברים החדשים נאמר תבנו עכשיו, והתשלום יהיה כשתממשו בפועל. זו הייתה הטעיה. אם בא זוג צעיר עם מיליון שקל ובונה בית. לא יכול להיות שיום אחד יבואו ויגידו לו אתה חייב 400 אלף שקל, זה המון כסף".

לדברי אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל, היום בקרקעות קק"ל ישנו פוטנציאל בנייה ל-150 אלף יחידות דיור שניתן לבנות בפריפריה גם במושבים וגם בקיבוצים, וכשאנחנו מדברים על מצוקות דיור חשוב לזכור את זה".

שטנצלר, ששימש עד לא מזמן כיו"ר ועדת המשנה של מועצת מקרקעי ישראל והוחלף לאחרונה על ידי שר השיכון אורי אריאל הוסיף כי במשך קרוב לשנתיים ישבה ועדה בראשותו מאות שעות עם אנשי ההתיישבות. "הגענו לפתרונות וברגע האחרון, שבוע לפני הגשת העבודה, החליטה מועצת מקרקעי לשנות את הרכב הוועדות. זהו כורח השעה לבנות עוד 150 אלף יחידות דיור. ב-1973 מחיר דירה בבאר שבע היה ב-10% פחות מתל אביב וחייבים לחזק את הפריפריה ולפרק את כל החסמים. מתוך 2.6 מליון דונם, כמעט מליון הם של קק"ל".

ח"כ עמר בר-לב שיזם את המפגש סיכם: "הזמן פועל לרעת כולנו ויש כאן נושא שכבר נמדד בעשרות שנים וחייבים לתת לו פתרון. בין השורות אנחנו מבינים שיש פתיחות של המנהל ויש את הוועדה שאני מקווה שתסיים את עבודתה עד סוף השנה ואני מקווה שהתפוח הלוהט הזה יתגלגל גם אצלנו המחוקקים וגם במנהל ויגיע לפתרון מהיר ככל הניתן. אנחנו חברי הכנסת מכל סיעות הבית ניתן גב לפתרון צודק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker