"תוכנית מסוכנת"

ישראל ביתנו טירפדה את תיקון חוק הדיור הציבורי

ועדת השרים לענייני חקיקה נמנעה מלדון אמש בתיקון החוק, לפיו ייועדו הכנסות המדינה ממכירת נכסי הדיור הציבורי ליעודים נוספים מלבד רכישת דירות חדשות לדיור הציבורי ■ מכירת הדירות תחל כמתוכנן לפי תנאי החוק המקורי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה שלא להעלות בישיבתה אמש (א') לדיון את התיקון ל, אותו קידמו במשותף משרדי השיכון והאוצר, על אף שסעיף זה היה על סדר יומה. זאת בשל מספר התנגדויות לחוק שהגישה סיעת ישראל ביתנו להצעת החוק, אותן הובילה ככל הנראה חברת הכנסת אורלי לוי-אבוקסיס.

עם הורדת הסעיף מסדר היום, אפסו הסיכויים כי התיקון לחוק - שאמור היה לאפשר למדינה להשתמש בהכנסות ממכירת דירות הדיור הציבורי - יאושר במושב הכנסת הנוכחי. עם זאת, מכירת הדירות בהנחות מופלגות לדיירי הדיור הציבורי אינה אמורה להיפגע.

לפני כחודש הודיעו משרדי השיכון והאוצר כי הגיעו לסיכום לפיו חוק הדיור הציבורי, שנחקק בשנת 1998, הוקפא מאז, ונכנס בחודש מאי האחרון לתוקף, יחודש, אך במספר שינויים.

השינוי המרכזי היה כי הכנסותיה של המדינה ממכירת הדירות לא יופנו לרכישת דירות חדשות בלבד, כפי שחייב החוק המקורי, אלא ישמשו גם לשיפוץ דירות קיימות וכן לסיוע בשכר דירה.

ח"כ אורלי לוי אבקסיסצילום: אוליביה פיטוסי

התגובות למהלך היו מעורבות, כאשר בקרב ארגונים חברתיים רווחה הטענה כי ייעוד הכנסות המדינה ממכירת נכסי הדיור הציבורי לסיוע בשכר דירה, במקום לרכישת דירות חדשות, יביא לצמצום מהיר של מאגר הדירות בדיור הציבורי. ייתכן כי זה היה הנימוק גם בהתנגדותה של לוי-אבוקסיס, העומדת יחד עם מירי רגב, איציק שמולי ודב חנין בראש שדולת הדיור של הכנסת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בימים אלה תלויה עתירה שהגישה סיעת מרצ, יחד עם הח"כ לשעבר רן כהן נגד המדינה בטענה כי זו אינה מיישמת את חוק הדיור הציבורי על אף שזה נכנס לתוקף. גורם במשרד השיכון אמר ל-TheMarker כי על אף שמהלך התיקון לחוק לא יצא לדרך במושב הנוכחי, החל מ-1 באוגוסט צפוי תהליך מכירת הדירות לצאת לדרך בכל מקרה, כשהתיקון עצמו, אם וכאשר יאושר במושב הבא, יחול רטרואקטיבית.

את ההתנגדות לחקיקה שהובילה להטלת הווטו ניהלה חברת הכנסת אורלי לוי-אבוקסיס יחד עם שרת הקליטה סופה לנדבר. בישיבת סיעה שנערכה לפני מספר ימים הציגה לוי-אבוקסיס את הסתייגויותיה מהמהלך, ולאחר מכן החליטה הסיעה כולה להתנגד, תוך שהמהלך זוכה לגיבוי היו"ר אביגדור ליברמן. "התנגדותנו נבעה בראש וראשונה מכך שהחוק כפי שהוא כעת אינו מבטיח את חידוש מאגר הדירות, ועלול להוביל לחיסול הדיור הציבורי", אמרה, "הסעיף הכי רלוונטי בחוק – זה שמבטיח את המשך קיום המאגר, שונה, ואת זה לא נסכים לקבל".

רותי לביא, פעילת צוות דיור ציבורי, אמרה בתגובה: "גם בתוך הקואליצייה מבינים כנראה את הפוטנציאל ההרסני של המעבר לסיוע בשכר דירה. משרדי האוצר והשיכון ניסו לשנות את חוק הדיור הציבורי באופן שחוטא לכוונתו המקורית. לפי תוכניתם, הכספים שיתקבלו ממכירת הדירות לא יוקצו לבניית דירות חדשות באופן שישמור ויגדיל את מאגר הדירות אלא לסיוע בשכר דירה ולשיפוץ דירות.

"כיום כבר ברור שמודל הסיוע בשכר דירה הוא שם קוד להפרטת הדיור הציבורי ופתרון בלתי ראוי במציאות של שוק הדיור בישראל. יעידו על כך משפחות רבות שאינן מסוגלות לממש את כספי הסיוע ולשכור דירה בשוק החופשי. במהלך השבוע יתקיימו הפגנות ברחבי הארץ (פתח תקווה, ירושלים, אשקלון, אילת, קריית שמונה) בדרישה לביטול המהלך המסוכן שמובילה הממשלה, ולהגדלה מיידית של מאגר הדירות לדיור ציבורי. לא נרפה עד שהתוכנית המסוכנת הזו תרד מסדר היום ועד שתחודש הבנייה לדיור הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker