שאלות ותשובות

האם הרחבות בנייה יאושרו בדיעבד?

בדרך ליישום הרפורמה ישנם סייגים ותנאים הכרחיים כבדים רבים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

האם הרפורמה תשפר את המצב הקיים?

אם הממשלה תתגבר על כל המשוכות שבדרך - והן רבות - אנו עתידים לראות ועדות תכנון ובנייה מקצועיות ויעילות יותר. אבל ישנם סייגים ותנאים הכרחיים כבדים רבים שממתינים בדרך ליישום הרפורמה - רובם מכוונים במיוחד כלפי משרדי הפנים והאוצר.

כיום, למעט ועדות לתכנון ולבנייה מעטות - הרוב המוחלט של הוועדות לא עומדות בקריטריונים המקצועיים שדורש החוק, ואין בהן מספיק כוח אדם כדי לקבל סמכויות נרחבות. בנוסף, עדיין חסרות תוכניות מתאר רבות ¬ שהן תנאי הכרחי למימוש הרפורמה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

ב-2 באוגוסט: המטרונית מתחילה הרצה בחיפה - הנסיעה תהיה בחינם

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מה לדעתכם המכונית המשפחתית הטובה בישראל?

משרד האוצר יצטרך להקצות מאות מיליוני שקלים להשלמת ההכשרות והתכנון, והשקעה כזו נתונה בספק במצב הנוכחי. כמו כן, הפרטת מערכת הרישוי והבקרה מחייבת הקמת מכונים פרטיים - הליך שאף הוא ייארך זמן. פה ושם נראה כי התיקון לחוק יאפשר התגברות של מעשי שחיתות ¬ וגם לכך יש לתת את הדעת.

פרגולהצילום: תומר נויברג / ג'יני

אילו סוגים של עבודות בנייה יקבלו הקלות בהליכי ההיתרים?

במסגרת הרפורמה, שר הפנים יקבע שורה של עבודות שיקבלו פטור מהצורך בהיתר בנייה. השר גדעון סער כבר הודיע על כוונתו לכלול במסלול זה עבודות להקמת פרגולה, סוכך מתקפל וגידור ביתי, ולהוסיף עבודות נוספות לאחר אישור החוק. בנוסף, תיקבע בחוק החדש מסלול של עבודות קלות - שתהליך הרישוי עליהן לא יוכל להימשך יותר מ 45 יום. הדברים לא נאמרים בחוק במפורש, ובמשרד הפנים הודיעו כי הכוונה היא לסגירת מרפסת במבנה קיים, הוספת בנייה של עד 25 מ"ר, הוספת מרחב מוגן למבנה קיים והוספת מעליות.

אז אפשר יהיה לבנות פרגולה במרפסת מבלי לבקש את רשות השכנים והעירייה?

לא כל כך מהר. ראשית, התיקון בחוק צריך לעבור גם בכנסת. שנית, לאחר מכן השר צריך לפרסם את רשימת העבודות שיהיו פטורות מהיתרי בנייה. שלישית, החוק החדש יאפשר לרשויות המקומיות לקבוע מה שמכונה "תנאים מרחביים בדבר השתלבותו של הבניין בסביבתו, חזותו ומראהו החיצוניים". על פניו, אמנם נראה שהנחיות השר חזקות יותר, אך עלולים להיווצר מצבים שבהם הקמת פרגולה באזורים מסויימים, למשל במבנים לשימור מחמיר, תפגום בחזות האסתטית של המבנים ¬ ואז לרשות המקומית יהיה מה לומר בעניין.

וסתם כך, יהיה ניתן להוסיף ממ"ד לדירה?

אמנם לפי החוק, מי שרוצה להוסיף ממ"ד לדירתו אמור להשתמש במסלול של הרישוי המקוצר שבו ניתןן היתר עד 45 יום מהגשת הבקשה, אך בהמשך למה שנכתב בשאלה הקודמת ¬ אם הממ"ד או החדר הנוסף או סגירת המרפסת אינם עומדים בתנאים שקבעה הרשות המקומית לעניין השתלבות הבניין בסביבתו העבודה לא תאושר כלל.

הורי סגרו מרפסת ללא היתר לפני 30 שנה האם הרפורמה תכשיר את העבודות?

אם הסגירה תעמוד בקריטריונים שתקבע הרשות המקומית לגבי חזותו ומראהו החיצוניים של הבניין ¬ נראה שהתשובה לשאלה חיובית. עם זאת, ייתכן שתידרש הגשת בקשה להיתר בדיעבד (מה שמכונה "לגליזציה").

האם הרפורמה החדשה תתרום להורדת מחירי הדירות?

לא בהכרח. מחירי הדירות מורכבים מגורמים רבים, שאחד מהם הוא עומסי ביורוקרטיה. הורדה מעומסים אלה תתרום במשהו, אבל יש מספיק גורמים אחרים שעלולים ללחוץ לכיוון הפוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker