הממשלה אישרה את רפורמת הפרגולה: "צוואר הבקבוק ישתחרר"

בין היתר, כולל התיקון הגדלה משמעותית בסמכויות התכנון של הרשויות המקומיות, וכן ביטול הצורך בהיתר לבנייה מינורית כגון של פרגולה או גדר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ממשלת ישראל אישרה הבוקר (א') את הרפורמה בחוק התכנון והבנייה שקידם בחודשים האחרונים משרד הפנים. הצעת התיקון לחוק, שנודעה גם בכינוי "רפורמת הפרגולה", הועלתה לדיון על ידי שר הפנים גדעון סער, ואושרה פה אחד.

בין היתר, כולל התיקון הגדלה משמעותית בסמכויות התכנון של הרשויות המקומיות, וכן ביטול הצורך בהיתר לבנייה מינורית כגון של פרגולה או גדר, ויצירת מסלול מהיר לאישור פעולות בינוי פשוטות יחסית כגון סגירת מרפסת.

שר הפנים גדעון סער, אמר לאחר אישור הרפורמה בממשלה כי "זהו צעד ראשון חשוב בשינוי פני מערכת התכנון והבנייה במדינה. הרפורמה נועדה להקל על אזרחי ישראל ולהפחית את הבירוקרטיה והריכוזיות במערכת התכנון".

כתבות נוספות באתר TheMarker

הדלק שיניע את העולם בעתיד: מי ים

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
פרגולהצילום: תומר נויברג / ג'יני

מי צריך את האח הגדול או את יונית לוי? הטלוויזיה שלכם הולכת להשתנות

במהלך הישיבה טען סער כי ברפורמה ישנם צעדים מהותיים שיביאו לשיפור ולייעול השירות לאזרחים מחד, והורדת העומס מעבודת הוועדות מאידך: "הורדת העומס מעבודת הוועדות המחוזיות תאפשר להן לעסוק בתכניות משמעותיות שיש להן השפעה גדולה על היכולת לייצר מלאי תכנוני של יחידות דיור", אמר, "ליצירת מלאי תכנוני משמעותי של יחידות דיור יש השפעה בכיוון של ירידת מחירי דיור".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס גם הוא לרפורמה בפתח ישיבת הממשלה, ואמר כי סער מביא "רפורמה ברפורמה", בכוונו לצמצום שערך סער בעיקרי "רפורמת המרפסות" שיזם נתניהו במהלך הקדנציה הקודמת. אז מדובר היה ברפורמה מקיפה ומורכבת ביותר, שחלקים נרחבים בתוכה נגנזו במסגרת הרפורמה הנוכחית – המתמקדת בנושא הרישוי.

"אנחנו מביאים להחלטה רפורמה בתכנון ובבנייה, אנחנו רוצים לפשט את התהליכים האלה, לקצץ בביורוקרטיה ולקצר לוחות זמנים", אמר נתניהו, "שר הפנים מביא היום את הרפורמה המשופרת והמצומצמת, להחלטת הממשלה. אני חושב שחשוב מאוד להעביר את זה, משום שזו הדרך, אחת מהדרכים המרכזיות להפחית את מחירי הדיור במדינת ישראל, או לפחות ליצור מגמה הפוכה למגמת ההתייקרות. והדבר הזה הוא חיוני, אני משוכנע שהממשלה תאשר זאת, ואני מצפה לראות את יישומה של הרפורמה הזאת בהקדם".

אך לא כולם רואים את הדברים עין בעין עם סער. ערב הדיון בממשלה נשלח לשרים מטעם "המטה לתכנון אחראי" , הכולל 30 ארגוני סביבה וחברה, שורה של תיקונים שיש לבצע בהצעת החוק על מנת "למנוע פגיעה חמורה בהליכי התכנון בישראל", לשון הפנייה.

עוד נכתב כי "קיימות בהצעת החוק בעיות רבות אשר מאיימות לפגוע פגיעה חמורה בהליכי התכנון ובתוצר שלהן – איכות החיים של כולנו. הצעת החוק אינה מטמיעה כנדרש את השיקולים החברתיים והסביבתיים במערכת התכנון ופוגעת באפשרות להגן על הציבור ועל הסביבה".

עוד הוסיפו הארגונים כי "המטה מתנגד להרחבת סמכויותיהן של הוועדות המקומיות ולפגיעה הצפויה באיכות החיים העירונית ובמשאבי הטבע. בנוסף, ההצעה יוצרת שלושה מעמדות של ועדות מקומיות, תוך הגדלת הפערים בין מרכז לפריפריה ובין יישובים מבוססים ליישובים חלשים יותר מבחינה חברתית-כלכלית. לעמדת המטה, יש להשקיע משאבים כלכליים רבים בהבאת כל הוועדות המקומיות בישראל לרמה מקצועית נאותה ולהקנות לכולן אותן סמכויות. כל זאת בחריג אחד: אין להגדיל את סמכויותיהן של הוועדות המקומיות ביישובים שאינם עירוניים, עקב הפגיעה הצפויה במשאב הקרקע ובשטחים הפתוחים".

ח"כ דב חנין הביע גם הוא התנגדות לאישור התוכנית בתצורתה הנוכחית, ואמר: "אסור לשפוך את התינוק של מערכת התכנון עם המים של המאבק בבירוקרטיה. מערכת תכנון חזקה ועצמאית חיונית כדי להגן עלינו מפני אינטרסים צרים. במקום להליש אותה חייבים לתגבר אותה בכוח מקצועי נוסף ולחזק את עצמאותה מול הלחצים השונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker