המתכנן הלאומי

מדוע רוצה משרד הביטחון להקים מפלצת אורבנית בתוך פתח תקוה?

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"הנדון: הפקרת תושבי העיר פתח תקוה בעבור בצע כסף - תוכנית בסיס סירקין" - זו כותרת מכתב שכתב השבוע ראש עיריית פתח תקוה אורי אהד לראש הממשלה בנימין נתניהו.

במכתב מבקש אהד מנתניהו לפעול "לסיכול דהירתו המסוכנת של משרד הביטחון מלאשר תוכנית בינוי חמורה והזויה במתחם שעליו עומד בסיס סירקין בפתח תקוה... בשטח שעליו עומד בסיס סירקין מתכנן משרד הביטחון לבנות כ-17 אלף יחידות דיור, שמשמעותן תוספת של כ-68 אלף איש לכל הפחות לעיר פתח תקוה. כלומר משרד הבטחון עומד לבנות בתוך העיר פתח תקוה על שטח מצומצם - עיר נוספת!!!" ‏(סימני הקריאה במקור א"מ‏).

אהד מזהיר כי התוכנית אינה מאפשרת הקצאת שטחי ציבור מספיקים לכל תושבי האזור, אינה מאפשרת הקמת גני ילדים, בתי ספר ומבני ציבור אחרים, שטחי חנייה ועוד, לתושבי העיר החדשה, ואף מתריע כי "הפיכת השטח למגורים תוביל בסופו של תהליך לקריסתה הכלכלית של העיר... עם השלמת בנייני המתחם, בהתאם לתוכנית משרד הביטחון, צפוי הגירעון העירוני לגדול בסכום של 170 מיליון שקל".

פתח תקווהצילום: אייל טואג

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המפץ הגדול של מודו: הסטארט אפים שנולדו כשהחברה מתה

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עסקת הנדל"ן הגדולה של 2013: דירת במגדל הנרי טייק בת"א נמכרה ב-81.46 מיליון שקל

מדוע רוצה משרד הביטחון להקים את המפלצת האורבנית הזו בתוך פתח תקוה? כדי להגדיל את זכויות הבנייה בקרקע - מה שייקר אותה ויממן את העברת הבסיס, או סתם יוסיף כסף לקופת הממשלה.

מקרה סירקין אינו יוצא דופן. דפוס דומה של התנהגות אפשר לראות בבסיסים בהרצליה, בצריפין ובבת גלים שבחיפה. על פי אותו דפוס, אושרה לבנייה לפני כשנתיים שכונה עתירת זכויות בנייה במחנה זאב בחיפה. לשכנים לא עזרו ההתנגדויות - והתוכנית אושרה.

מדובר באחת התולדות של ההיסטריה שמנחה את מדיניות הממשלה בכל הקשור לטיפול במחירי הדירות. נוצר מצב שבו משרד הביטחון נהפך לפתע לזרוע המתכננת החשובה ביותר בישראל כיום, והוא המופקד על תכנון רוב עתודות הקרקע החשובות באזור המרכז, שעליהן שוכנים כיום בסיסים צבאיים.

אפשר היה לעבור על התרגיל הזה לסדר היום, תוך הרמת גבה משועשעת על כך שמדינת ישראל נאלצת לגייס את צבאה להילחם בביקושים לדירות, אבל כפי שעולה מהמכתב של אהד לנתניהו - המצב אינו משעשע כלל וכלל. משרד הביטחון מנחה את האדריכלים שעובדים עבורו שלא לפעול לטובת היישובים והתושבים, אלא להגדיל את זכויות הבנייה בקרקעות שלו - ולעזאזל כולם.

כיצד מגיבה הממשלה לדורסנות הזאת? זו, כאמור, נתונה בהיסטריה של מלחמה בביקושי הדירות, והיא מעוניינת להציג בפני הציבור כמה שיותר הישגים, בדמות מספרי הדירות שמאושרות על ידי ועדות התכנון והבנייה. לפיכך, אישורי תוכניות מפלצתיות של משרד הביטחון עומדים בהחלט בקו אחד עם השאיפה הממשלתית הזו. העובדה ש"התכנון הביטחוני" מעלה את התקבולים של המדינה על הקרקע בוודאי שלא תגונה על ידי הממשלה.

לאור זאת, במשרד הפנים עיצבו הליך מיוחד לתכנון מחנות צבאיים, שיאפשר אישור מהיר של תוכניות על בסיסי צבא, באמצעות הכרזתן כתוכניות מתאר ארציות. הדבר יאפשר להן לעקוף בהיררכיית התכנון את תוכניות המתאר המחוזיות, לסתור אותן, ולמרות זאת לאפשר למוסדות התכנון לאשר אותן.

מדובר בצעד אנטי תכנוני מצד המדינה, שמאפשר למשרד הביטחון לנהוג כמו אחרון כרישי הנדל"ן, ולהשתולל בזכויות הבנייה בקרקעות שלו. ממשרד הביטחון גם ייחסך הכורח לשלשל מעטפות חשודות לכיסי חברי ועדות התכנון. ממילא הוא יצפה מהם לעמוד דום ולאשר את התוכניות בהצדעה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker