ביהמ"ש: בעלי הקרקעות באזור שדה דב ישתתפו במימון העתקת השדה

למרות התנגדות חלק מבעלי הקרקעות באזור הגוש הגדול, אישר ביהמ"ש את הסכם הפשרה שגובש בין משרד האוצר, המינהל ומנהלי הגוש הגדול, לפיו ישתתפו בעלי הקרקע ב-20 מיליון שקל במימון פינוי שדה דב ■ האוצר: "נסללה הדרך לחתימת הסכם פינוי השדה"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב , מיכל רובינשטיין, אישרה הבוקר את הסדר הפשרה שגובש בין משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל ובין מנהלי הגוש הגדול, על שיעור השתתפותם של הבעלים הפרטיים בעלות מימון פינוי שדה דב. על פי הסכם הפשרה, ש לפני כמה חודשים, ישתתפו הבעלים הפרטיים ב-20 מיליון שקל מתוך העלות הכוללת של העתקת השדה, הנאמדת בסכום של כ-230 מיליון שקל, ואת היתרה תממן המדינה.

אישור ההסכם מגיע בסופם של כמה חודשים סוערים, שבהם הביעו חלק מבעלי הקרקע במקום , בטענה כי הדרישה להשתתפותם במימון סותרת התחייבויות קודמות של המדינה. עם זאת בקרב מנהלי הגוש דווקא היתה תמיכה בפשרה, שאותה יזם אחד מהם - עו"ד משה ליפקה, ברוב של ארבעה מול אחד, תוך שהמתנגד היחיד היה עו"ד מיכאל שפטלר.

ממשרד האוצר נמסר כי "אישור הפשרה יסלול את הדרך לחתימת הסכם בין משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ורשות שדות התעופה בדבר פינוי אחת מרצועות הקרקע המבוקשות במדינת ישראל, לטובת הקמה של כ-16 אלף יחידות דיור בתל אביב. בית המשפט קיבל את עמדת משרד האוצר לפיה על הבעלים הפרטיים להשתתף בעלות הפינוי לטובת השבחה ופיתוח של הקרקעות אשר בבעלות משותפת עם המדינה".

שר האוצר יאיר לפיד בירך על החלטת בית המשפט ואמר: "פינוי שדה דב מלב העיר לנתב"ג יאפשר הקמתן של אלפי יחידות דיור בלב אזור הביקוש, מה שיגדיל את ההיצע ויסייע בהורדת מחירי הדיור. צעד זה הוא נדבך נוסף במדיניות קבינט הדיור שמטרתו להגדיל את היצע יחידות הדיור לרכישה והשכרה באזורי הביקוש ברחבי הארץ".

עו"ד משה ליפקה, ממנהלי הרובע שהיה מיוזמי הפשרה, אמר: "עכשיו נסללה סוף סוף הדרך המעשית לקידום בנייה בשדה דב, לאחר שייחתם ההסכם בין המדינה ורשות שדות התעופה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, ברך גם הוא על ההסכם ואמר כי "מדובר במהלך משמעותי נוסף שישפיע על המחירים באזורי הביקוש. פינוי שדה דב יניב תוספת דרמטית של יחידות באחד מהאזורים המבוקשים ביותר בישראל".

מצד בעלי הקרקעות ונציגיהם, היו התגובות שונות בתכלית: ״זו שערורייה", אמרה עו"ד מרים דונין המייצגת בעלי קרקעות במתחם,"בקשת המנהלים הינה נסיון לעקוף את משמעות ההסכמים שנחתמו עם המדינה, לפיהם היא מקבלת מחצית מהזכויות במתחם, תמורה שהוערכה בשנת 2007 במליארד וחצי שקלים,.והסכומים רק עלו מאז. יצוין כי כלל הבעלים אשר הביעו דעתם,התנגדו להסכם, והרי הם בעלי העניין האמיתיים - הן לזמינות הקרקע והן לנשיאה במחיר המבוקש".

גם עו״ד שמואל שוב ממשרד שוב ושות׳ המייצג חלק מהבעלים במתחם, מציין כי החלטת בית המשפט לחייב את הבעלים בסכום זה בנוסף למחצית הזכויות הינה בניגוד לעמדת כל הבעלים שיוצגו בבית המשפט והוסיף כי הבעלים שוקלים לערער.

אזור הגוש הגדול בתל אביב. סינרגיה בין עירוניות אינטנסיבית לבין שימור ערכי טבע קיימיםצילום: אבי שרף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker