הרשימה המלאה

משרד השיכון חושף כמה עולה דירה בישראל

משרד הבינוי והשיכון פירסם לראשונה את מחירי הדירות החציוניים ל-2013, הנמוכים מהמחיר הממוצע ■ מחירה החציוני של דירה יד שנייה היה 1 מיליון שקל ב-2013 לעומת 930 אלף שקל אשתקד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18

המחיר החציוני של דירות חדשות, שנרכשו ברבעון הראשון של שנת 2013 עמד על 1.38 מיליון שקל, לעומת 1.33 בשנת 2012. בדירות יד שנייה המחיר החציוני הגיע לכמיליון שקלים ברבעון הראשון של 2013 לעומת 930 אלף שקל בשנת 2012, כך עולה מנתוני משרד השיכון, שפירסם היום לראשונה את נתוני המחירים החציוניים, לאחר שבשנים האחרונות נהג לפרסם את המחירים הממוצעים.

נתוני המחיר הממוצע גבוהים יותר ממחיר החציון – הן עבוד דירות חדשות והן עבור דירות יד שנייה. כך למש עמד המחיר הממוצע עבור דירה חדשה על 1.5 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2013 (לעומת 1.41 מיליון בשנת 2012), ועל 1.13 מיליון לדירה יד שנייה (לעומת 1.1 מיליון ב-2012).

בדברי ההסבר של משרד השיכון לנתונים נאמר כי "מחיר האמצע (המחיר החציוני) מייצג נתון שבו מחצית מהעסקות בוצעו במחיר גבוה יותר ממנו, ומחציתן במחיר נמוך יותר ממנו. בניגוד למחיר הממוצע, המחיר החציוני אינו מושפע מערכי קיצון של עסקות חריגות".

אתר בנייה באור עקיבאצילום: נמרוד גליקמן

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות חדשות ויד שנייה

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות חדשות

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות יד שנייה 3 חדרים

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות יד שנייה 3 חדרים

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות 4 חדרים - חדשות ויד שנייה

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות חדשות 4 חדרים

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות יד שנייה 4 חדרים

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות 5 חדרים - חדשות ויד שנייה

מחירים חציוניים וממוצעים של דירות חדשות 5 חדרים

מחירי דירות חציוניים וממוצעים יד שנייה 5 חדרים

עוד נכתב כי "במקרים שבהם מחיר ממוצע גבוה בהרבה מהמחיר החציוני המשמעות היא ביצוע עסקות רבות בדירות יוקרה. פערים אלו מאפיינים במיוחד ערים גדולות, שבהן ניכרת שונוּת רבה בין הנכסים".

ואכן, על פי הנתונים, בתל אביב עמד הפער בין המחיר הממוצע לדירה חדשה ובין המחיר החציוני על לא פחות מ-570 אלף שקל. בירושלים עמד הפער על 240 אלף שקל, ובחיפה על 200 אלף שקל. יישובים נוספים שבהם ניכר פער גדול היו גבעת שמואל, דימונה, מודיעין, נתניה, עכו וראש העין.

בעסקות יד שנייה היה המחיר הממוצע גבוה ביותר מ-200 אלף שקל מהמחיר החציוני בהוד השרון, ירושלים, רמת השרון, רעננה, שוהם ותל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker