דיור בר השגה בת"א: "עלות כל פרויקט עשרות מיליוני שקלים"

עזרה וביצרון ועיריית תל אביב השיקו את תחילת תקופת הגשת המועמדויות לשני הפרויקטים הראשונים לדיור בר השגה בעיר ■ ההגרלה ב-5 בנובמבר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חברת עזרה וביצרון ועיריית תל אביב השיקו היום (ב') את שני הפרויקטים הראשונים לדיור בר השגה, שבניינתם נשלמת בימים אלה - בשכונת שפירא (45 דירות) ובשכונת יד אליהו (32 דירות). ההרשמה להגרלה בקרב תושבי העיר העומדים בקריטריונים לזכאות, נפתחה ב-1 ביולי ותימשך עד ה-31 באוקטובר. ההגרלה צפויה להיערך ב-5 בנובמבר. אכלוס הפרויקט צפוי במארס ב-2014

מנכ"ל העירייה מנחם לייבה אמר כי "עד היום נושא הדיור בר ההשגה לא קיים בחוק התכנון והבנייה, וברור שברמה הלאומית המדינה היא זו שצריכה לספק את הפתרון. אנחנו החלטנו להתחיל ליישם את הנושא בפועל בעיר. זה כבר לא בתיאוריה". לייבה התייחס להחלטת העירייה לפנות להקמת הפרויקט באופן עצמאי, כשהמכרז בשפירא נכשל, ואמר כי סך ההשקעה העירונית בפרויקט שפירא עמד על 60 מיליון שקל.

"אין ארוחות חינם. יצירת דיור בר השגה הוא נושא שעולה הרבה מאד כסף. מודל הפעולה שלנו היום הוא לפעול מול היזם, והתניית הגדלת זכויות בנייה ביצירת דיור בר השגה. אנחנו אומרים ליזם 'אתה רוצה לצופף את הבנייה? תן בתמורה דירות שייועדו לכלל הציבור". אופן פעולה זה יישמה עיריית תל אביב בפרויקט "מגדל הצעירים" שמקדמת קבוצת חג'ג' בשיתוף אור סיטי נדל"ן, שם הוקצו 50 דיורות לדיור בהשכרה.

לייבה מנה רשימה של כמה פרויקטים המקודמים בימים אלו בהיקף של כמה מאות דירות בשנים הקרובות, בהם פרויקט נוסף בן 100 דירות יד אליהו, פרויקט ברחוב מיכאלאנג'לו ביפו המיועד לציבור הערבי, וכן הדירות במגדל הצעירים (50 יח"ד) ובפרויקט בשוק הסיטונאי. בנוסף ציין לייבה כי 2,000 דירות מתוך 12 אלף המקודמות במסגרת תוכנית 3,700 בצפון העיר ייועדו לצורך זה, וכן אחוז מסוים מהדירות בכמה תוכניות המקודמות כיום בפאתי יפו המונות 3,600 דירות בסך הכל.

עדי צברי, סמנכ"ל פיתוח ויזמות בחברת עזרה וביצרון, אמרה כי "קיבלנו משימה ליישם את הדיור בר השגה בעיר" לדבריה מה-1 ביולי ועד ה-31 באוקטובר אפשר יהיה למלא את הטפסים. "פתחנו מוקד מידע ואנחנו נותנים את התשובות לשאלות שעולות מעבר לזה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על המעוניינים להגיש מועמדותם יהיה לעמוד במספר קריטריונים, בהם - אי בעלות על דירה בהווה או בעבר, הכנסה ברמה שאינה עולה על עשירון שביעי, סך כולל של הון ונכסים שאינו עולה על 300 אלף שקל, מיצוי כושר השתכרות (עבודה לאורך כל 3 השנים האחרונות) ועוד. עם זאת הדגיש לייבה כי אין הכוונה לשכן במקום מקרים סוציאליים:

"בפרויקטים הללו לא יהיו נזקקים המקבלים הבטחת הכנסה או מובטלים. כאן לא יגורו אנשים במעמד סוציו-אקונומי נמוך, אלא אוכלוסיית מעמד בינוני. זה לא מקרה שאת הפרויקטים אנחנו מקדמים דווקא בשכונות שהחשבות קשות יותר - מבחינתנו מדובר גם במנוף חברתי שיסייע בשיקום השכונות.

משך חוזי השכירות שתציע עזרה וביצרון צפוי לעמוד על שלוש שנים, כשלשוכרים תינתן אופצייה להארכת החוזים בשנתיים נוספות, כך שמשך הזמן המקסימלי להתגוררות בפרויקטים יעמוד על חמש שנים. מחירי השכירות נעים בין 1,100 שקל לחודש, עבור דירת חדר בת 25 מ"ר ברחוב ווג'בוד ביד אליהו, ועד 3,100 שקל שישולמו עבור דירת ארבעה חדרים בת 95 מ"ר בפרויקט "גני שפירא" שבשכונת שפירא. דמי השכירות לדירת שלושה חדרים (80 מ"ר) יעמדו בפרויקט על 2,900 שקל, ודירה דומה של 70 מ"ר ברחוב מורדי הגטאות ביד אליהו תושכר ב-2,800 שקל בחודש.

ממטה ניצן הורוביץ נמסר: "העירייה ממחזרת תוכניות ישנות וקוראת להם בשמות חדשים ומפתים באריזה מיוחדת לקראת הבחירות. זה עוד אחד מהמאפיינים של שלטון חולדאי. מדובר בעשרות ולא אלפי דירות כפי שהוצג, ובשטחים עירוניים שיילקחו מהציבור ויועברו לידיים פרטיות. גם הפיתרון המצומצם שהוצג הוא ל-10 שנים בלבד ומתעלם מהצרכים האמיתיים של תושבי העיר. תפקידה של עירייה הוא להציע פיתרונות בהיקף מספיק ולטווח ארוך. ואת זה העירייה בראשות חולדאי אינה עושה. בתוכנית אין בשורה, הבשורה האמתית תגיע לתל אביב ב-22 לאוקטובר, כאשר בראשות העירייה תעמוד הנהגה חדשה בראשות הורוביץ".


תכנון: אורית מילבואר אייל אדריכלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker