בדיקת גבולות בדרום: בערי הפיתוח מברכים, במועצות האזוריות מתנגדים

"אתנגד לוועדה שתעסוק בחלוקה מחודשת של קרקעות", אומר ראש מועצת רמת נגב לאחר הודעת משרד הפנים על הקמת ועדות לבחינת גבולות הרשויות בנגב וחלוקת ההכנסות ביניהן ■ בירוחם מברכים: "על כל שקל ארנונה שמקבלת העיר לתושב, מקבלת המועצה האזורית 8 שקלים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לאחר שבסוף השבוע הודיע משרד הפנים כי השר גדעון סער הורה על הקמת שלוש ועדות לבדיקת גבולותיהן של הרשויות המקומיות, מפרסם TheMarker את רשימת האתרים המלאה שאת שייכותם המוניציפלית יחרצו הוועדות.

האתר המשמעותי ביותר שבו צפויות הוועדות לעסוק הוא עיר הבה”דים, שצפויה לרכז את בסיסי ההדרכה של צה”ל. האתר אמנם עדיין לא הוקם, אבל שטחו נמצא כיום בגבולות המועצה האזורית רמת נגב. אתרים נוספים: אזור התעשייה מישור רותם ומתחם תיירותי בקרבת הר מצדה, הנמצאים כיום בשטח המועצה האזורית תמר, ובסיסים צבאיים רבים הנמצאים בשטח רמת נגב.

מדובר בניסיון לפתור את אחת הבעיות הקשות שהעלו בשנים האחרונות ראשי עיריות, במיוחד באזור דרום, שהתלוננו כי בעוד תקבולי הארנונה בערי הנגב מוגבלים, בין השאר, בשל אזורי התעשייה הקטנים שבהן - המועצות האזוריות נהנות משטחי ענק שבהם מפעלים רבים המניבים ארנונה גבוהה, בלא יחס לתושבים המעטים שגרים בהן.

זו הסיבה לכך שלאזורים בייעוד לתעשייה, מסחר, תעסוקה ותיירות - שבהם יתמקדו ועדות הבדיקה - חשיבות רבה בנוגע למצבה הכספי של רשות מקומית. הארנונה הנגבית בגין אזורים אלה גבוהה פי כמה לעומת אזורי המגורים, אף שהשירותים שמספקת הרשות בהם דווקא פחותים. לכן, עוד לפני שהוועדות החלו את עבודתן, נראה כי לשתי המועצות האזוריות הגדולות - תמר, ששטחה המונוציפלי באזור ים המלח וגובל בערד, ורמת נגב, ששטחה במרכז הנגב - יש סיבה לדאגה.

מנגד, עבור רשויות רבות אחרות, בהן ערי פיתוח ומועצות בדואיות, מדובר בהתפתחות חיובית. בין הרשויות שצפויות להיכלל בהסדרים החדשים: דימונה, מצפה רמון, ירוחם וערד, וכן המועצות הבדואיות כסייפה, ערערה, אל־קסום ונוה מדבר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

“פורום תושבי ירוחם לצדק חלוקתי ותכנון אזורי” ברך את סער ואת מנכ”ל משרד הפנים, יגאל צרפתי, על המהלך: “אנו מחזקים את ידי פרופ' ערן רזין, ראש ועדת החקירה לאזור ירוחם, רמת נגב והרשויות הסמוכות, ובטוחים שהוועדה תבצע עבודה מקצועית והוגנת לתיקון העיוות רב השנים בחלוקת הכנסות מארנונה בין הרשויות בדרום”.

לדברי חברי הפורום, חני בריגע־זרזינסקי ואורי ליברטי, כבר לפני 15 שנה ביקר מבקר המדינה בחריפות את חלוקת ההכנסות המעוותת מארנונה באזור. “מאז ועד היום הפערים רק החריפו”, אמרו השניים. “בסיסי צה”ל שהוקמו ביוזמת המדינה בסמיכות לירוחם מניבים ארנונה של עשרות מיליוני שקלים, המשולמים למרבה האבסורד לקופת המועצה אזורית רמת נגב, שמספר תושביה הוא כמחצית משל ירוחם. כך נוצר מצב שעל כל שקל ארנונה שאינה למגורים שמקבלת ירוחם לתושב, מקבלת מועצה אזורית רמת נגב שמונה שקלים”.

לעומתם, לא מפתיע שליו”ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת רמת הנגב, שמואל ריפמן, יש הסתייגויות מהקמת הוועדות. “חלוקת הכנסות היא צעד חשוב ונכון, אבל אתנגד בכל תוקף לוועדה שתעסוק בשינוי גבולות וחלוקה מחודשת של קרקעות”. עוד אמר ריפמן: “במשך השנים הוכיחו ראשי רשויות רבים כי בהידברות בין הצדדים אפשר לעשות יותר למען הרשות ותושביה - ואני מאמין בדרך זו ובתוצאה שהיא מניבה”.

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, שהכנסותיה מארנונה צפויות גם הן להיפגע כתוצאה מהשינויים: “חמש ועדות כבר בדקו בעבר את הגבולות במועצה, וצר לי על שוועדה נוספת הוקמה - במקום לבדוק לעומק את עשייתן של הוועדות הקודמות ואת קבלת ההחלטות על סמך הסכמות בין הרשויות המעורבות. היחידה שתרוויח מחלוקה מחודשת של ההכנסות היא המדינה, שתחסוך במענקי איזון. כך ננציח את המצב הקיים במקום להגדיל את עוגת ההכנסות שחולקות הרשויות המקומיות”.

לטענת מקורב למועצות, תזמון הצעד - שלושה חודשים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, כאשר ראשי הרשויות טרודים במערכת הבחירות - אינו הוגן.
מקור במשרד הפנים התייחס לטענת ליטבינוף בנוגע לוועדות החקירה הקודמות שהוקמו, ואמר כי האחרונה שבהן הגישה את מסקנותיה ביולי 2007. “בחלוף שש שנים, ברור לכולם שהנתונים בשטח השתנו - מפעלים חדשים הוקמו וההכנסות גדלו בהתאם, כך שלבצע כיום את החלוקה על סמך מסקנות מ–2007 זה פשוט לא רציני”.

שר הפנים, גדעון סער, הגיב לטענות: "צמצום פערים אמיתי בין רשויות חזקות לרשויות חלשות יוכל להתבצע רק על ידי שימוש במשאבי קרקע ואזורים מניבי הכנסות. המפה צריכה להשתנות - להפוך לצודקת יותר ולחזק את הרשויות החלשות".

עיר הבה"דיםצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker