מחלקים מחדש: שלוש ועדות יוקמו לבדיקת גבולותיהן של רשויות בדרום

חדשות טובות לדימונה, ערד וכסייפה, וטובות פחות למועצות האזוריות: משרד הפנים מבקש לבחון את האופן בו מתחלקות הכנסות הרשויות המקומיות מארנונה באזור

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל משרד הפנים, יגאל צרפתי מינה, בהנחיית שר הפנים גדעון סער, שלוש ועדות חקירה לשינוי גבולות של רשויות מקומיות בדרום הארץ. בעבודתן יבדקו הוועדות את האופן בו מחלקים הגבולות הנוכחיים את הכנסות הרשויות השונות משטחים המניבים ארנונה גבוהה, ולבסוף ימליצו על הסדר לחלוקת ההכנסות ביחס לכל אזור, את שיעור ההכנסות לו תהיה זכאית כל רשות מקומית ואת גבולות הרשויות.

אזורים הנחשבים כמכניסי ארנונה גבוהה לרשויות, הם אזורים בייעוד תעשייה, מסחר, תעסוקה ותיירות. זאת משום שהארנונה הנגבית בהם גבוהה פי כמה מזו שגובות הרשויות עבור מגורים, בעוד שהשירותים שמעניקה הרשות פחותים. זאת בניגוד לאזורים המשמשים למגורים, בהם הכנסות הרשות מארנונה נמוכות, ואילו השירותים לאוכלוסייה, בהם מוסדות חינוך, רווחה, פארקים וכן הלאה - מרובי הוצאות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

350 מיליון דולר שקעו למצולות: ספינת המכולות שנבקעה לפני כחודש - טבעה

בעלות שליטה // שנתיים אחרי המחאה: דפני ליף, מה את היית עושה במקום יאיר לפיד?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מסיבה זו, לשאלה כיצד מחולקים השטחים מרובי הארנונה בין הרשויות השונות, משקל רב מבחינה כלכלית עבור כל רשות ורשות - ולה השפעה מכרעת עד כמה תהיה הרשות איתנה כלכלית. מבחינה היסטורית נחשבות המועצות האזוריות בדרום הארץ ככאלה שמחזיקות בתחומן את מירב השטחים העשירים בארנונה, ולא פעם נטען כי זוהי אחת הסיבות המרכזיות להיותן של ערי הפיתוח הגובלות בהן - כגון דימונה, ירוחם, ערד ועוד - בקשיים. מצבן של הרשויות הלא יהודיות כגון כסייפה וערערה, קשה אף יותר, ואלה כמעט שאינן מחזיקות בכלל בשטחים מניבי ארנונה.

הפגנת מחאה בירוחם, בקיץ 2011צילום: דניאל בר און

מרשימת האזורים שבגבולות בהם יידונו מחדש מתבלט אזור מלונות ים המלח, שעד כה השתייך בשלמותו למועצה האזורית תמר, וכעת תבדוק הוועדה אפשרות לחלוקת הכנסות עם ערד. כמו כן, יידונו חלוקת ההכנסות באזור התעשייה מישור רותם, אזור התעשייה רמת חובב ושל חלק ניכר מבסיסי צה"ל בדרום.

ממשרד הפנים נמסר כי "המהלך הנוכחי להקמת ועדות חקירה לשינוי גבולות ולחלוקת הכנסות הוא בהתאם למדיניות שר הפנים עליה הצהיר עם כניסתו לתפקידו - כי בכוונתו לפעול לצמצום פערים בין רשויות חזקות לרשויות חלשות, בין היתר על ידי בחינת מרכיבי ההכנסות והקרקע".

שר הפנים, גדעון סער התבטא גם הוא בנושא ואמר כי "צמצום פערים אמיתי בין רשויות חזקות לרשויות חלשות יוכל להתבצע רק על ידי שימוש במשאבי קרקע ואזורים מניבי הכנסות. המפה צריכה להשתנות ולהפוך להיות מפה צודקת יותר שתביא לחיזוק הרשויות החלשות".

ים המלחצילום: מיכל פתאל

ואלו הוועדות שמונו: ועדה ראשונה, בראשות פרופסור ערן רזין, תבחן את הגבולות וחלוקת ההכנסות בין הרשויות: מצפה רמון, ירוחם, שגב שלום והמועצות האזוריות רמת נגב, הערבה התיכונה ונווה מדבר. במהלך עבודתה תתייחס הוועדה להכנסות הארנונה שמספקים המוסדות הבאים: בי"ס למכים הר צבוע, גדוד 906, בסיס תחמושת חתירה, עיר הבהדי"ם, כלא נפחא, בסיס רמון של חיל האוויר, שדה ניסויים "שדמה" של רפאל ומפעל הפוספטים "אורון" לרבות שטחי הכרייה.

ועדה שנייה, בראשות פנחס ולרשטיין, תבחן את הגבולות ואת חלוקת ההכנסות במספר אזורים, בהם אזור התעשייה מישור רותם, שם יגובש מנגנון חלוקת הכנסות בין היישובים דימונה, ערד, המועצות האזוריות תמר והערבה התיכונה, כסייפה, ערערה ואל קסום. כמו כן, תבחן הוועדה את חלוקת הכנסות מתחם התיירות של אזור מלונות ים המלח, שכיום נמצאים בתחום השיפוט של המועצה האזורית תמר ושעשוי בחלקו לעבור לידי העיר ערד הסמוכה. לבסוף, תבדוק הוועדה את אופן חלוקת ההכנסות בין המועצות האזוריות ערבה תיכונה לבין חבל איילות.

ועדת חקירה שלישית, בראשות יהודה פתאל, תבחן את אופן חלוקת ההכנסות מארנונה בין דימונה, המועצות האזוריות נווה מדבר ואל קסום, המועצות המקומיות כסייפה, ערערה בנגב, שגב שלום והמועצה המקומית התעשייתית רמת חובב, בסיס נבטים, מתקני חברת החשמל ברמת חובב, רמת בקע, ומתקן לאחסנת דלק גבעת שמן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker