המשקיעים חוזרים לשוק: עלייה של 53% ברכישת דירות להשקעה

בסך הכל נרכשו במאי 12,400 דירות - עלייה של 32% בסך העסקות לעומת אפריל ■ גם בקרב משפרי הדיור חלה עלייה של 50% במספר הרכישות, ככל הנראה כדי להימנע ממס הרכישה המתוכנן

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

סקירת "אורות אדומים" שפירסם היום (ה') משרד האוצר מעלה כי במאי חלה עלייה חדה במספר הדירות שנרכשו להשקעה, עם גידול של 53% במספר הדירות שנרכשו להשקעה ביחס לחודש הקודם.

בסך הכל, חלה במאי עלייה חדה במספר העסקות בשיעור של 32% לעומת אפריל, כשסך הדירות שנרכשו במהלך החודש עומד על 12.4 אלפי דירות. מתוכם, חלה עלייה של 64% במספר הדירות החדשות שנרכשו, ככל הנראה על רקע עליית המע"מ ב-1 ביוני, אבל גם ברכישת דירות היד השנייה חלה עלייה של 24%.

על אף העלייה החדה במאי, נראה כי אין להקיש מנתוני החודש על מצבו של שוק הדיור בכללותו, שכן על פי הסקירה, "נתונים ראשוניים ליוני מצביעים על ירידה חדה במספר העסקות בהשוואה למאי, בפרט בדירות חדשות".

בניין דירות ברחובותצילום: עופר וקנין

בסך הכל עלה משקל המשקיעים מתוך סך העסקות מאזור ה-19% באפריל, לכ-23% במאי. זאת, לאחר ירידה רצופה בשיעור מצטבר של 5.2 נקודות אחוז מאז ספטמבר 2012, כפי שמציינת הסקירה. "אפשר להניח כי תרמו לגידול החד ברכישות המשקיעים, הן הפחתת הריבית על ידי בנק ישראל והן העלאת שיעור המע"מ ביוני", נכתב.

עוד הודגשה העובדה כי גידול חריג של 9 נקודות אחוז במשקל המשקיעים נרשם באזור באר שבע, לאחר רמת השפל שנרשמה באזור זה בחודש הקודם. בלטה באזור זה כניסתם של משקיעים חדשים, כאשר לא פחות מ-73% ממי שרכשו בו דירה להשקעה במאי, היתה זו להם הדירה הראשונה שרכשו להשקעה בעשר השנים האחרונות. ברמה הארצית נרשם גידול מתון, של 2 נקודות אחוז בלבד, בשיעור המשקיעים "החדשים" במאי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מלבד המשקיעים, מגזר נוסף שרשם גידול ניכר בהיקף העסקות הוא פלח משפרי הדיור. "סך הדירות שנרכשו על ידם בחודש מאי היה גבוה ב-50% בהשוואה לחודש הקודם", נכתב בסקירה, "אפשר להניח כי הגידול החד ברכישות משפרי הדיור במאי, שנרשם הן בדירות חדשות והן בדירות יד שנייה. נובע בחלקו מהקדמת רכישות על רקע ההצעה להעלאת מס הרכישה על דירות אלו". כזכור, מקדם משרד האוצר מס הרכישה חדש הצפוי לייקר את הליך הרכישה עבור משני דיור (רכשים שבבעלותם הייתה דירה בעבר) בעשרות אלפי שקלים. עם זאת, המס החדש מעורר התנגדות רבה בכנסת ובשלב זה לא בטוח כי יאושר בחוק התקציב.

המגזר שחווה את העלייה המתונה ביותר הוא זה של הזוגות הצעירים, שם נרשמה עלייה מתונה של פחות מ-7%, במספר הדירות שנרכשו במאי בהשוואה לחודש הקודם. בהקשר זה מעניין לציין כי חל שינוי חד בהעדפות הרכישה של מגזר זה מבחינה גיאוגרפית, כפילוח גיאוגרפי של רכישות הזוגות הצעירים מראה כי חלה ירידה חדה ברכישותיהם באזור השפלה ובאזור באר שבע, בעוד שבאזור חיפה ובאזור תל אביב נרשמו עליות משמעותיות.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, מסר בתגובה לנתונים: "הגידול חסר התקדים בנתוני המכירות של דירות במאי הוא תשובה ניצחת לכל הגורמים הלא מקצועיים במשרדי הממשלה הטוענים שאי אפשר לראות מחסור כלשהו בשוק הדירות, משום ש'אף אחד לא גר עדיין באוהל'. המחסור שריר וקיים - הן בדירות להשכרה והן בדירות בכלל. אם העלאה של 1% במחיר הדירות החדשות בלבד, מביאה להסתערות רבתי כמו שחווינו, אז המחסור גדול אפילו יותר ממה שמשערים.

"המלצתנו החד משמעית לכל מי שמחפש דירה לרכישה היא לא לשהות להבטחות לא מבוססות הנשמעות חדשות לבקרים מפי מקבלי ההחלטות, וללכת מהר ולממש את הכוונה לרכוש קורת גג, ויפה שעה אחת קודם. ההכבדות המתוכננות בצורת מיסוי שוק הנדל״ן, שיפול רובו ככולו על מעמד הביניים והזוגות הצעירים, רק יכבידו בטווח הקצר עליהם, ויגרמו להעלאה נוספת ולא סבירה במחירי השכירות, לצד קיפאון בשוק, דבר שיביא בתורו לעלייה נוספת במחירים. בעל בית לענף הנדל״ן עדיין לא נמצא, והציבור ממשיך לשלם מחיר כבד".

ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר: "המע"מ דווקא לא אמור היה להוות פקטור משמעותי עבור רוכשי הדירות מאחר שרוב הדירות החדשות שנמכרו הן על הנייר או בשלבי בנייה, ולכן רק חלק מהתשלום בגין הרכישה מבוצע ביום חתימת העסקה ויתרת התשלומים ממילא תשולם אחרי עליית המע"מ, כך שמי שרכש דירה חדשה במאי, לא התחמק מתשלומי המע"מ.

"עיקר הסיבה לזינוק בכמות הדירות החדשות שנרכשו היא שהציבור שמע את נגיד בנק ישראל וגם גורמים נוספים והבין שאין כוונה ליצור מצב של ירידת מחירים משמעותית תוך פרק זמן קצר ושהמטרה של קובעי המדיניות היא לייצב את המחירים ולגרום לירידת מחירים מתונה מאוד לאורך זמן. אז בעצם כל מי שהמתין לאחרי הבחירות וחשב שינקטו צעדים להורדה דרסטית במחירים התבדה, והבין שאין למה לחכות עם רכישת הדירה. גם חודש יוני היה דומה במשרדי המכירות. עוד מראים הנתונים על עלייה קטנה מאוד ברכישת דירות חדשות בקרב זוגות צעירים, שכוח הקנייה שלהם נפגש עם השוק בדירות יד שנייה ופחות בדירות החדשות היקרות יותר".

לדברי יעקב אטרקצ'י, בעלים ומנכ"ל חברת אאורה ישראל: "הדו"ח הוא הוכחה לכך ששוק הדירות החדשות במאי היה במגמה חיובית ואנו רואים המשך המגמה הזו גם ביוני, גם אחרי שעליית המע"מ נכנסה לתוקף בחודש שעבר. המשכנתאות שנמצאות כיום בריבית נמוכה ואותם האנשים שישבו על הגדר והתלבטו מה לעשות בגלל עליית המסים הצפויה, שהחלו לרדת ממנה ולרכוש דירות בצורה מושכלת, הן הסיבות העיקריות לעלייה החדה במכירת הדירות במאי. אני צופה שמגמת העלייה בכמות הדירות שיימכרו תמשך גם בחודשים הקרובים, מאחר שציבור הרוכשים ימשיך להיות בערפל לגבי גזרות כאלה ואחרות, ויעדיף ללכת על בטוח ולרכוש דירה משלו לגור בה, ולא להמשיך להסתכן בהמתנה להחלטות משרד האוצר המשתנות מדי יום".

עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון: "כל עוד הריבית נמוכה, יהיו משקיעים בשוק הנדל"ן כי זה השוק הכי משתלם להשקעה. ריבית נמוכה משמעה תנאי משכנתא נוחים ותשואה גבוהה יותר מהריבית שמציעים הבנקים על חסכונות. ציבור המשקיעים התרגל לכך שחדשות לבקרים מאיימים עליו בנקיטת צעדים שלאחר מכן לא מתממשים. רק השבוע התבשרנו כי ההחלטה למסות דירות מושכרות בוטלה. סיבה נוספת לעליה בכמות הדירות שנמכרו היא שבחודש אפריל היו חגים, זה חודש שבו הפעילות נמוכה בדרך כלל ולכן רואים עלייה במאי. את הנתון המצביע על עלייה בכמות הדירות שנרכשו להשקעה בבאר שבע, אפשר להסביר בכך שמשקיעים רוכשים דירות שיוכלו להשכיר לקראת שנת הלימודים האוניברסיטאית. בדרך כלל ממאי ועד יולי, פעילות המשקיעים בעיר גדולה, אז הם רוכשים את הדירות , משפצים ומכינים אותן לקראת תחילת שנת הלימודים האקדמאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker