בעקבות הלחץ |

האוצר בוחן 
הפחתה או ביטול המס על משפרי הדיור

ועדת הכספים תדון היום בגזירות הנוגעות למיסוי הנדל"ן ■ היועצת המשפטית לוועדה: "ניסיון העבר לימד שריבוי התיקונים במסים על עסקות של מכירת דירות לא יצר שינוי התנהגות אמיתי, ושוק הדיור נותר כשהיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד האוצר עשוי להיאלץ לבטל או לשנות את הצעתו להטיל מס רכישה מינימלי של 3.5% על משפרי דיור, לנוכח התנגדות גורפת בוועדת הכספים של הכנסת להטלת המס. באוצר בוחנים הפחתה של המס על משפרי דיור ל–1% או ביטולו, תוך מציאת מקורות הכנסה חלופיים.

באמצעות ביטול הפטור ממס הרכישה למשפרי דיור ביקש משרד האוצר להגדיל את הכנסות המדינה ממסים ממסים בכמיליארד שקל בשנה. כמו כן, קיימות בוועדה התנגדויות להעלאות מסים אחרות של כ–4 מיליארד שקל בשנה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

מדוע נוחי דנקנר חייב להמשיך לרקוד

סיפור הצלחה מודרני: 70 ק"מ מתל אביב

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"תיקוני המיסוי 
לא יצרו שינוי"

חוק ההסדרים ל–2013–2014 אושר בממשלה, והוגש לכנסת. ועדת הכספים אמורה לדון הבוקר בסעיפים בחוק שנוגעים למיסוי נדל"ן, ובהם הטלת מס על משפרי דיור, העלאת מס הרכישה על דירות יוקרה ‏(שמוגדרות דירות שמחירן יותר מ–5 מיליון שקל‏) ושינויים בפטור מתשלום מס שבח למי שיש ברשותו יותר מדירה אחת.

ההצבעות על חוק ההסדרים בוועדת הכספים ייערכו בשבוע הבא, ב–17–18 ביולי. בוועדה מעריכים שמשרד האוצר יציע היום שינויים להצעתו המקורית, לנוכח התנגדות חברי הכנסת.

היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק, שיגרה בסוף השבוע מסמך אל חברי הוועדה, שבו היא מותחת ביקורת על צעדי האוצר בתחום מיסוי הנדל"ן הכלולים בהצעת חוק ההסדרים.

"יש לברר מדוע לדעת האוצר השיטה החדשה בנושאי מס רכישה ומס שבח עשויה להשיג את תכליותיה - הקטנת הגירעון, הגדלת היצע הדירות והפחתת מחירי הדירות", כתבה אופק. "ניסיון העבר לימד שריבוי התיקונים במסים על עסקות של מכירת דירות לא יצר שינוי התנהגות אמיתי, ושוק הדיור נותר כשהיה. יש לבקש את הנתונים והעובדות שלפיהם נבנה המודל החדש".

היא הוסיפה כי "בכל הנוגע למס שבח, מדובר בשינוי שיטה דרמטי, אך עיקר ההשלכות שלו הן לאחר 2014, ולא קודם לכן. ריבוי השינויים שנחקקו בשנים האחרונות בצירוף עם רפורמה זו יוצר חוסר ודאות מבחינת המוכרים והרוכשים. אין זה מן הנמנע שבעלי דירות יעדיפו לנקוט משנה זהירות, ולא ימכרו את דירותיהם - דבר שעלול להחמיר את מצבו של שוק הדירות, למנוע דווקא גידול בהכנסות עקב מיסוי, ואולי אף להוביל להעלאת מחירי השכירות".

עוד הוסיפה אפיק כי "מדובר ברפורמה משמעותית, שיש לקיים בה דיונים מעמיקים כדי להבין את כל משמעויותיה ואת כל המצבים הכרוכים בה. מדברי ההסבר לתוכנית הכלכלית עולה שצפוי גידול שאינו ניכר בהכנסות המדינה בשל יישומה - 60 מיליון שקל לשנה. מוצע לקבל פירוט ממשרד האוצר בדבר מקורות סכום זה, וכן לברר אם אין הערכת הכנסות מהעלאת מס הרכישה על דירות יוקרה, כפי שלכאורה עולה מדברי ההסבר האמורים. על הוועדה לברר, אם כן, מדוע יש לקיים דיונים מואצים ודחופים בהצעה זו במסגרת חוק ההסדרים, ומהי הדחיפות הכרוכה בה".

בעניין המס על משפרי דיור הדגישה כי "יש לוודא שלא תיווצר פגיעה קשה מדי ושנבחנו כל הסיטואציות שבהן לא ניתן לראות רוכש כמשפר דיור. כך, למשל, מההגדרות בהצעה עולה שגם רוכש שנאלץ לרכוש דירה בשווי נמוך מזה שהוא מוכר ייאלץ לשלם שיעורי מס רכישה מוגדלים - ולא ברור איזו מטרה העלאת מס הרכישה במקרה האמור תשיג. בנוסף, התיקון המוצע אינו מביא בחשבון את העובדה כי לעתים אדם נהפך למשפר דירה בעל כורחו, כך למשל בנסיבות של דיור מוגן. לא ברור מה הרציונל להטיל חיובים מוגברים על משפרי דיור, כשבסופו של יום הם נותרים כשבידם דירה אחת בלבד". כמו כן לדבריה, "ההצעה בעניין משפרי דיור עלולה להקשות על משפחות שהתרחבו לעבור לדירה המתאימה יותר לצורכיהן".

אפיק הדגישה ביחס להצעות האוצר כי "המודל המוצע עתה על שלל שינוייו מייצר חיכוך גדול יותר מהקיים בין המוכר והרוכש הפשוטים לבין רשויות מיסוי מקרקעין. הדבר יביא לגידול בצורך במייצגים וביועצים לחישוב המס ולגידול במספר ההשגות והעררים שיוגשו בעניין זה. יש לברר אם רשות המסים ערוכה לכך, שכן סרבול בחישוב המס וכתוצאה מכך במהירות הנדרשת לשם הרישום עלול להביא לפגיעה בשירות המוענק לאזרח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker