אושר מענק של 100 אלף שקל לרוכשי דירה חדשה בירושלים

אחרי האישור של ועדת הכספים, ההטבה תובא להצבעה בקריאה השנייה ושלישית של הצעת חוק ממשלתית בעניין

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רוכשי דירות חדשות מקבלנים בירושלים בשווי מקסימלי של 1.8 מיליון שקל יוכלו לקבל מענק בגובה 100 אלף שקל, כך אישרה היום ועדת הכספים. המימוש יחול החל מה- 15.7.2013 ועד ל- 31.10.2013 לרוכשי דירה יחידה בלבד. ההטבה תובא להצבעה בקריאה השנייה ושלישית של הצעת חוק ממשלתית בעניין.

לפי החוק, מי שרכש דירה בירושלים וחתם על חוזה בין התאריכים 5 במאי 2013 ועד 17 במאי 2013 יוכל לקבל מענק מהמדינה במידה שהוא עומד בשני תנאים: זוהי דירתו הראשונה, וכן זוג נשוי או יחיד מעל גיל 30.

מי שירכוש דירה ויחתום על חוזה בין התאריכים 15 ביולי 2013 ועד 31 באוקטובר 2013 יוכל לקבל מענק מהמדינה במידה שזוהי דירתו הראשונה, זוג נשוי או יחיד מעל גיל 30, הדירה היא חלק מפרויקט של בנייה רוויה, ומדובר בדירה חדשה שנבנתה על ידי קבלן ומחירה פחות מ-1.8 מיליון שקל.

דובר בחוק שהתקבל כבר בשנת 2001, אבל הממשלה הקפיאה את יישומו באמצעות חוקי ההסדרים. עקב הקדמת הבחירות, לא אושר בסוף 2012 חוק ההסדרים במשק, וכתוצאה מכך הקפאת החוק לא הוארכה. הממשלה ביקשה לבטל את החוק, אבל במשא ומתן שקיים יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) הוסכם על מתן המענק למשך כמה חודשים.

סלומינסקי דרש ממשרדי האוצר והשיכון, לפרסם הנחיות ברורות בנוגע למענקים על-מנת לאפשר את מימוש ההטבה. סלומינסקי אמר כי "המענקים יינתנו למי שיעמדו בקריטריונים; מחוסרי דיור, שהדירה שיירכשו היא להם הדירה הראשונה ושאותה ירכשו ישירות מקבלן".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
בנייה בשכונת הר חומה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

הוא הבהיר, בין השאר, ש"ביטול הנוסח הקודם של החוק, נועד לתקן עיוות משמעותי, שבו גם רוכשי דירות יוקרה יכלו לזכות במענק. הפשרה שהושגה עם האוצר והשיכון נועדה על-מנת למנוע ביטול מיידי מוחלט של המענקים ולאפשר פרק זמן נוסף למימוש הזכאות, דווקא בתקופה שבה מחירי הדיור בבירה האמירו כל-כך".

רכז בינוי ושיכון באגף תקציבים באוצר, אריאל יוצר, הסביר כי החוק הוקפא בשל עלות תקציבית גדולה של 200 מיליון שקלים בשנה ומחשש להשפעה שלילית על מחירי הדיור; לחוק היתה השפעה על הביקושים אך לא על ההיצע ועל-כן תרם לעליית מחירי הדיור בעיר. המסקנה היתה, שמדובר בסכום כסף גדול שבסוף גם לא מגיע לייעדו אלא לקבלנים. לא הוזיל מחירים לרוכשים. יוצר הסביר כי עד ל-15ביולי 2013 יופעל החוק הקיים, והחל ממועד זה יחול ההסדר החדש.

לדברי יוצר, בעקבות החוק החדש יינתן המענק לרוכש דירה חדשה על מנת לעודד את הרחבת היצע הדיור. יש בנייה חדשה בירושלים. הוא הוסיף ש יש לנתב את הכסף הציבורי דווקא להרחבת ההיצע. "הפניית המענקים לדירות יד שנייה זה תרומה ישירה לעליית מחירים", הדגיש.

מנהל אגף אכלוס במשרד השיכון, רונן כהן, תמך בדברי יוצר וציין ש"שר השיכון חושב שצריך לתת מענקים, אך במתכונת אחרת מזו שבחוק המקורי".

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) התנגד להעניק המענק רק לרוכש של דירה חדשה, ואמר שצריך לאפשר גם על דירה יד שניה לרוכשים בירושלים. בנוסף, קבל על הגבלת החוק לבנייה רווייה ושאל למה לא יינתן מענק לרוכש דירת קרקע.

גם ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) דרשה להעניק את המענק למי שירכוש דירה מיד שנייה. ח"כ רובי ריבלין (הליכוד) איים שיצביע נגד הצעת החוק, אם יחול רטרואקטיבית מ- 2013 ואמר כי "הצורך לשמור על מסגרת התקציב מחייב אמנם לאשר גזירות, אך לא אתן יד לאבסורד. רבים מצויים בתהליך רכישת דירה בירושלים והתקשרות עם קבלן ולא ייתכן שהממשלה תחזיר את הגלגל לאחור ותחיל הסדרים רטרואקטיבית. יש לקבוע שביטול ההלוואות יחול רק בסוף השנה". לאחר שסלומינסקי הציג את הפשרה שהשיג מול משרדי האוצר והשיכון, תמך ריבלין בנוסח החדש.

ח"כ גילה גמליאל (הליכוד) אמרה ש"צריך לעודד זוגות צעירים שירכשו דירות בירושלים". ח"כ משה גפני (יהדות התורה)טען כי "השרים יודעים ששקל אחד לא ייצא בגינה מקופת המדינה. אין כאן בשורה, כי כמעט אין דירות שעונות על הקריטריונים".

חברת מועצת העיר ירושלים, מירב כהן אמרה כי "מי שלקחו הלוואה על בסיס החוק הקיים צריכים לקבל את מה שמגיע להם, כי כשרכשו דירה לקחו זאת בחשבון. ההתנהלות הממשלתית היתה מבולגנת ויצרה דיסאינפורמציה. אני בטוחה שיש זכאים שלא יודעים על-כך. עד עכשיו אין מענה בעניין במשרד השיכון ועוד מעט ייסגר חלון ההזדמנויות ואנשים פשוט יפספסו. הוצאת דירה יד שנייה מהפשרה זה עוול, כי דירות יד שנייה, פותחות פתח רחב עבור זוגות צעירים רבים, בטח כשמדובר בחלון הזדמנויות כל-כך קצר".

נציג ארגון הקבלנים בירושלים, יצחק חסיד: "המענק טוב והוא מפוקח. זה מבורך שזוג צעיר יוכל לקבל את המענק ברכישת דירה. לגבי הביקוש, זה נכון שבמשך שנה שלמה לא יצאו מכרזים בירושלים".

עו"ד אהוד פרינץ, שייצג ב-2001 את העותרים נגד הקפאת המענקים: "היה ויחליטו על ביטול מיידי, יש להתחשב במי שנמצאים כרגע בתהליך של רכישה, שאיננו תהליך של יום אנשים לא מודעים למה שקורה כאן בכנסת. גם אם יבוטל החוק, צריך לתת זמן של 30 יום שיפורסם בכלי התקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker