צבי זרחיה

ועדת הכלכלה אישרה היום לקריאה ראשונה את הצעת חוק שנועדה להגביל את רכיב ההוצאות המשפטיות במחיר דירה כך שייקבע על ידי שר הבינוי והשיכון בהתייעצות עם שרת המשפטים ובאישור ועדת הכלכלה. התשלום יועבר על ידי רוכש הדירה ישירות לעו"ד (במקום כיום לחברת הבנייה) והרוכש יקבל על כך קבלה מהקבלן.

נציגת משרד המשפטים, עו"ד כרמית יוליס, דרשה כי שרת המשפטים היא שתקבע את הסכומים ואמרה כי השרה תגיש ערר על תמיכת הממשלה בחוק.

לפי ההצעה המקורית של ח"כ מאיר שטרית (התנועה), ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) וח"כים נוספים, שכר טרחת עורכי הדין בחוזים לרכישת דירה ראשונה מקבלן יוגבל ל-0.5% ממחיר הדירה ולא יעלה על 5,000 שקל. ואולם בדיון היום הוחלט כי את שיעור ההגבלה יקבע שר הבינוי והשיכון, בהתייעצות עם שרת המשפטים ובאישור ועדת הכלכלה.

מאיר שטרית וציפי לבני. חוזרים לשתף פעולהצילום: ניר קידר

ח"כ שטרית אמר כי הוא מגיש את הצעת החוק הזו בפעם הרביעית והסביר כי מי שקונה דירה מקבלן נדרש לשלם 1.5%-2% מהעסקה לטובת טיפול משפטי.

לדבריו, מדובר בסכומי עתק שאין להם הצדקה, מה גם שהם משולמים לקבלן ולא ישירות לעורכי הדין. "לא בטוח שהקבלן לא לוקח חצי מהסכום לכיסו", אמר ח"כ שטרית. לכן הציע להגביל את שכר הטרחה ולקבוע כי הוא ישולם ישירות לעורך הדין.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) אמר כי הוא מכיר מקרים שבהם אנשים שילמו סכומים אסטרונומים של 28 אלף שקל ויותר.

עו"ד מוטי בניאן, מלשכת עורכי הדין, טען כי החוק לא יוריד את מחיר הדירה אלא את רמת השירות של עורכי הדין. הוא טען כי עורכי הדין מבצעים פעולות רבות עבור הרוכש.

ח"כ איציק שמולי (עבודה) טען בתגובה כי הרוכשים לעתים לא פוגשים בעורך הדין כלל. עו"ד רונית שבירו טענה כי עורכי הדין מבצעים עבודה רבה עבור הרוכש ועובדים לפעמים שבע שנים עבור פרויקט, החל בשינוי תב"ע. ח"כ מקלב קבל כי רוכשי הדירות לא אמורים לשלם עבור עבודה של שינוי תב"ע ובדיוק לשם כך נועד החוק.

נציג משרד האוצר, צחי דוד, אמר כי שיעור שכר הטרחה צריך להיקבע בתקנות, על ידי שר המשפטים ובאישור הוועדה, על מנת שניתן יהיה לעדכנו ביתר קלות.

שר השיכון לשעבר, ח"כ אריאל אטיאס, אמר כי התכלית היא להגן על הזוגות הצעירים ולכן רצוי ששר השיכון, שמכיר את השוק, יקבע את שיעור שכר הטרחה, בהתייעצות עם שר המשפטים ובאישור הוועדה.

עם זאת, הוועדה קיבלה את הצעתו של ח"כ אטיאס, וכן קבעה עוד כי התשלום יועבר ישירות לעורך הדין, שיידרש להמציא קבלה לרוכש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker