הקרב על הבנייה הירוקה: הקבלנים מזהירים מהתייקרות הדירות

במכתב שהוציאה לשרי קבינט הדיור, הזהירה התאחדות הקבלנים כי אימוץ תקן הבנייה הירוקה ייקר הדירות ב-60 אלף שקל ■ פורום ה-15: נתוני הקבלנים שגויים, ההתייקרות תהיה בסך 5,000 עד 7,000 שקל בלבד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חילופי האשמות חריפים התרחשו היום בין התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים לשעבר) ובין ארגון פורום ה-15 המייצג את הערים העצמאיות.

בעוד שבמכתב שהוציאה ההתאחדות לשרי קבינט הדיור נטען כי יישום תקן הבנייה הירוקה שמתכוון פורום ה-15 לאמץ כפורום מחייב, יביא לייקור הדירות בכ-60 אלף שקל בממוצע לדירה, בפורום ה-15 טוענים כי נתוני הקבלנים מעוותים, וכי למעשה תוספת המחיר לבניית דירה תעמוד על לא יותר מאלפי שקלים בודדים, ומנגד תביא לחסכון משמעותי במים ובחשמל.

יש לציין כי מדובר בתקן שמתכוונות ליישם 18 רשויות ישראליות החברות ב-ICLEI, ארגון ערים מקיימות בחסות האו"ם. על פי התכנון, יחלו ערים אלה בחיובם של היזמים ביישום התקן הירוק בבנייה של למעלה מ-15 קומות החל מה-1 בינואר 2014 ובבנייה של למעלה מ-3 קומות שנה לאחר מכן.

צילום: תומר אפלבאום

במכתב שהעבירו השבוע ראשי התאחדות בוני הארץ לשרי קבינט הדיור, טענו כי לאחרונה קיבלו מסמך המלצות מטעם פורום ה-15 בדבר אימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה ת"י 5281 על-ידי העיריות החברות בפורום, וזאת עבור מרבית סוגי הבנייה בהם מגורים, משרדים, מוסדות חינוך, מבני אכסון תיירותי, ועוד.

בפניה לשרים הציגו הקבלנים תחשיב לפיו עלות החלתו של תקן בניה ירוקה (כוכב 1) משמעותה תוספת של כ-61 אלף שקל למחירה של דירה חדשה סטנדרטית. "ברמה הכלל משקית יגיעו העלויות לכל התחלות הבניה החדשות על פי תקן הבניה הירוקה עד כ- 25 מיליארד שקל בעשור, כאשר התועלת הסביבתית ברמת הדייר וברמת המשק כולו מהחיסכון באנרגיה תסתכם בכ-220 מיליון שקל בלבד", נטען בהודעה שהוציאה ההתאחדות היום.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, "כנראה שראשי הערים רוצים להצטייר כ'ירוקים' אך לא מבינים את המשמעות. לא לחינם תקן הבניה הירוקה לא נקבע כתקן מחייב. יש לבחון את התועלות בבנייה ירוקה אל מול יוקר המחייה ואל מול החיסכון הצפוי מיישומו".

6000 או 60 אלף?

מנגד, טוען מנכ"ל פורום ה-15 איתן אטיה כי טענות ההתאחדות לחלוטין אינן מבוססות, וכי שני מחקרים שנערכו בנושא, אחד של משרד האנרגיה והשני של המשרד להגנת הסביבה סותרים את טענותיהם.

"כל מחקר שפורסם בנושא מראה שגם במקרה הגרוע ביותר, תוספת העלות לבנייה לא אמורה להיות גבוהה יותר מ-1.5% מסך עלות הבנייה, כלומר 5,000 עד 7,000 שקלים, לכן לחלוטין לא ברור לי כיצד הגיעה ההתאחדות לתוספת עלות של 60 אלף שקלים".

עוד לדברי אטיה, עמדת ההתאחדות מקוממת במיוחד על רקע העובדה שמלכתחילה גובשה מדיניות פורום ה-15 בתגובה לפניית מנכ"ל התאחדות הקבלנים הקודם, מוטי כידור, שקבל בפני פורום ה-15 כי אימוץ תקנים ירוקים נפרדים ושונים בין כל רשות ורשות "משגע" את הקבלנים, וכי נדרשת מדיניות אחידה על מנת שיידעו היזמים כיצד עליהם לבנות. "החלטנו לקחת את המשימה על עצמנו, ישבנו שנתיים ובנינו תהליך מתוך רצון לעבוד בשיתוף הקבלנים. בנוסף, על מנת להקל עליהם דחינו את תחילת היישום לראשית 2015 כדי לתת זמן תגובה ארוך. מכל הסיבות האלה המתקפה עלינו כרגע לא ברורה לי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker