לאחר העלאת המע"מ: זינוק של 40% בנטילת משכנתאות במאי

סך המשכנתאות בחודש מאי הגיעו לכ-5.65 מיליארד שקל - הסכום הגבוה ביותר מאז אוגוסט 2012

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סך המשכנתאות שנטל הציבור הסתכם בחודש מאי בכ-5.65 מיליארד שקל, כך על פי נתונים רשמיים שפרסם היום בנק ישראל. מדובר בזינוק של כ-40% בסך המשכנתאות שנטל הציבור ביחס לסך החודשי הממוצע שעמד ב-12 החודשים הקודמים על 4 מיליארד שקל בחודש.

הזינוק בסך המשכנתאות שנטל הציבור נובע מהעלאת שיעור המע"מ מ-17% ל-18% בתחילת חודש יוני. העלאת שיעור המע"מ הובילה את רוכשי הדירות החדשות מקבלנים להקדים סגירת עסקות.

במערכת הבנקאות ציינו כי בשלושת הימים האחרונים של חודש מאי היתה הסתערות על הבנקים למשכנתאות וכי בימים האלה היקף הפעילות היה פי 3 מאשר בימים רגילים.

כתבות נוספות באתר TheMarker

זוגות צעירים ביריד משכנתאותצילום: דניאל בר און

נחשפו שמות של מאות ישראלים עם מקלטי מס: היכנסו וחפשו

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

פעילות מי עדן נמכרת לפי שווי של 240 מיליון יורו

לאור היקפי הפעילות החריגים בחלק מהבנקים טיפלו רק בבקשות משכנתא לרכישת דירה מקבלנים, ודחו את הטיפול ברכישות דירה יד שניה לתחילת חודש יוני. זאת מאחר והעלאת המע"מ לא משפיעה על המחיר שסוכם בעסקאות לרכישת דירה יד שנייה.

סך המשכנתאות שנרשם במאי הוא הגבוה ביותר מאז אוגוסט 2012, אז הסתכמו סך המשכנתאות החדשות ב-5.8 מיליארד שקל. גם אז הסיבה לזינוק בסך המשכנתאות נרשם בעקבות העלאת שיעור המע"מ בחודש ספטמבר 2012 מ-16% ל-17%. מעניין לציין כי לאחר השיא שנרשם באוגוסט, חודש ספטמבר התאפיין בהיקף פעילות נמוך במעט, הסתכם ב-3.2 מיליארד שקל לעומת ממוצע נטילת משכנתאות בקצב של 4 מיליארד שקל בחודש.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס: "בנק ישראל ממשיך בשיטתיות להתנער מכל מחויבות או אחריות לנעשה בשוק הדיור בשנתיים האחרונות. האשם התורן החודש הוא עליית שיעור המע"מ באחוז. משום מה, על פי בנק ישראל, לריבית במשק, שנמצאת ברמה נמוכה עד אפסית, אין שום קשר לעניין. בחודש שעבר היו האשמים במצב הרשויות המקומיות והחודש משרד האוצר, ועל זה נאמר: 'טול קורה מבין עיניך'. אין ספק שהפחתות הריבית האחרונות תדלקו את שוק הנדל"ן לפחות כמו עליית המע"מ, אם לא יותר. כל הפחתת ריבית בשיעור של רבע אחוז – כמוה כארבעה אחוזים הוזלה במרכיב המשכנתא הניטלת ל-25 שנה – כשני אחוז הפחתה במחיר הדירה המשולמת במשך 25 שנה. לכן אין פלא שאנו עדים להסתערות הציבור על הדירות ושוק המשכנתאות כפועל יוצא מזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker