נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שורה של תיקוני חקיקה, המיועדת להפחית משמעותית את הרגולציה בתחום התכנון והבנייה, מקודמת בימים אלה על ידי שר הפנים גדעון סער המתכוון להפיץ היום את תזכיר החוק.

ממשרד הפנים נמסר, כי מטרת הצעת החוק היא להפחית את הריכוזיות במערכת התכנון בישראל, ולהביא לשיפור השירות לאזרח, לקיצור תהליכים, לצמצום הבירוקרטיה ולהגדלה משמעותית של מלאי יחידות הדיור.

בין השינויים המוצעים: יבוטל הצורך של אזרחים לבקש היתר לביצוע שינויי בנייה מינוריים, דוגמת פרגולה, גידור ביתי, דודי שמש, הקמת מחסן, מחסומי חניה ועוד. בנוסף, יאושר הליך רישוי מקוצר למבנים ועבודות דוגמת הוספת מרחב מוגן או סגירת מרפסת למבנים קיימים. ב-TheMarker פורסם לפני כחודשיים כי בכוונת סער לצאת למהלך המפחית משמעותית את הרגולציה בתחום, וכעת נראה כי המהלך אכן יוצא לדרך.

עוד על פי הצעת החוק ,יוגדרו לוחות זמנים מרביים לאישור התוכנית מיום הגשתה, כשתוכנית בסמכות ועדה מקומית - אישורה יוגבל ל-12 חודשים, ועדה מחוזית - 18 חודשים, ותוכנית מתאר כוללת ליישוב - 24 חודשים. אישור תוכנית מתאר מחוזית יוגבל ל-12 חודשים ואישור תוכנית מתאר ארצית יוגבל ל-24 חודשים.

שר הפנים גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

סער הודיע היום כי: "תיקון החוק הוא שלב ראשון בשינויים שיש לבצע בתחום התכנון והבנייה. מערכת התכנון בישראל צריכה להתמודד עם אתגרים רבים, ועליה לתת מענה יעיל, מהיר ואיכותי לאזרחים לצד מענה לצרכי המדינה המשתנים, בדגש על הפחתת הריכוזיות במערכת התכנון וקיצור לוחות הזמנים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "החברה להגנת הטבע תומכת בשינוי תחום הרישוי, המכביד כיום על אזרחי ישראל ואמור לעשות את הליכי הרישוי קלים ומהירים יותר עבור התושבים. עם זאת, מערכת התכנון צריכה יציבות ולכן על משרד הפנים להתרכז כיום בהסרת החסמים למימושם של מאות אלפי יחידות דיור מאושרות, היכולות להקל ולפתור את משבר הדיור בטווח הקצר. במקום זה, מערכת התכנון נמצאת תחת התקפה, ששיאה בהצעה להרחיב את חוק הווד"לים, שהיא למעשה הקמת מערכת תכנון מקבילה לטובת היזמים. לכן, החברה להגנת הטבע קוראת לחזק ולייעל את מוסדות התכנון ולהקצות את כל המשאבים הדרושים לשם כך, מאחר וכל יוזמות החקיקה השונות, הצצות חדשות לבקרים, רק יוצרות אי ודאות במערכת התכנון ומשתקות את שוק הדיור"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker