כך תאתרו את ההנחות של הקבלנים ברכישת דירה

קשיי המימון מול הבנקים לצד חוסר הוודאות השורר כיום בשוק הנדל"ן, הביאו חברות בנייה רבות להכריז על מבצעים והטבות לרוכשים ביריד הדירות של מרכז הבנייה הישראלי ■ ואולם גורמים בשוק ממליצים לרוכשים לבדוק היטב את המבצעים, שכן חלקם לא משמעותיים, ואפשר לקבל אותם גם במו"מ רגיל עם הקבלן

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

האם חברות הנדל"ן נשברות, מתחילות להילחץ ולתקן את המחירים? לא צריך להגזים. יריד הדירות שמארגן מרכז הבנייה הישראלי כולל לא מעט מבצעים והנחות של 100–300 אלף שקל, ומתנות בקניית מוצרי חשמל בהיקף של עד כ–30 אלף שקל. ואולם לפחות חלקם הם אסטרטגיה שיווקית, שבאמצעותה מתכוונות חברות הנדל"ן לקנות את לב רוכשי הדירות.

יריד הדירות הארצי של מרכז הבנייה הישראלי, שיתקיים היום ומחר בגני התערוכה בתל אביב, יתאפיין בהנחות שעל פניו נראות מפליגות. כך למשל נוהגת חברת אאורה ישראל: החברה תציע ביריד הנחה של 100–200 אלף שקל עבור דירות בפרויקט AURA DESIGN‏+ בחולון, ובפרויקט high שהיא משווקת ביהוד מונסון. ההנחות הן בשיעור של 5.5%–6.4%, בהתאמה. במקום דירה במחיר של 1.89 מיליון שקל בחולון, הדירות ישווקו במחיר של 1.79 מיליון שקל לאחת. ביהוד מונסון, דירות 6 חדרים שמחיר המחירון שלהן הוא 3.136 מיליון שקל, ישווקו במחיר של 2.9 מיליון שקל. במצליח שברמלה תעניק החברה מוצרי חשמל לרוכשי דירות, בסכום של עד 35 אלף שקל.

בין היתר ישתתפו ביריד חברת האחים דוניץ, שתציע בראשון לציון הנחה של 221 אלף שקל - כ–13.6%; היזם שמואל אפל, שיציע דירות בתל אביב בהנחה של 300 אלף שקל; חברת נתיב פיתוח, שתציע הנחות לפרויקט שהיא משווקת ברחובות בכ–80 אלף שקל - 6% הנחה; ברמלה תציע החברה הנחות של כ–20 אלף שקל - הנחה של 2%; וחברת פרייש אוף, שתציע דירות בלוד בהנחה של 87 אלף שקל, או 7.3%, כשעשר הדירות הראשונות יהיו ללא מע"מ.

"בחולון וביהוד אנחנו משווקים פרויקטים יוקרתיים. הסיבה למבצעים וההנחות היא הרצון לסיים את יעדי המכירה המוקדמת שהצבתי לעצמי", מסביר הבעלים והמנכ"ל אאורה ישראל, יעקב אטרקצ'י. "אני מניח שמחירי הדירות יעלו בעוד כחודש, ולכן לא מדובר בתיקון מחירים, אלא באסטרטגיה שיווקית. גם את שיעור המע"מ השארנו ללא שינוי, בדומה לחברות נוספות שנוהגות כך, ונחיל אותו רק מיולי".

את הסיבות להנחות במחירי הדירות אפשר ללמוד מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ‏(הלמ"ס‏) שפורסמו בסוף מאי ומנתוני משרד האוצר שפורסמו אתמול. מנתוני הלמ"ס עולה כי באפריל נרשם שפל של שמונה חודשים ברכישת דירות מקבלן, ומנתוני האוצר עולה כי חל גידול במספר העסקות, אך רובו נותב לכיוון של דירות יד שנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

קבלנים חשים היטב את הקשיים הגוברים והולכים למכור דירות, שנובעים בחלקם בחוסר היכולת של ציבור גדל לעמוד במחירי הדירות. בחלקם האחר נובעים הקשיים מהגזירות הממשלתיות, שגורמות לרוכשים לשבת על הגדר ולדחות את רכישת הדירה.

"מזה כשנתיים, מאז שבנק ישראל הקשיח את תנאי המימון לפרויקטי נדל"ן, נאלצו חברות הנדל"ן למצוא פתרון להגדלת ההון העצמי והמכירה המוקדמת", מסביר מוטי ויזל, מנכ"ל חברת VCELL למחקר ולייעוץ אסטרטגי. "מלבד הון עצמי, כיום הבנקים דורשים מחברות הנדל"ן גם מכירה מוקדמת, ואין דרך לעשות את זה מלבד לעשות מבצעי מכירה מוקדמת, או לקדם אירועי מכירות ומועדוני צרכנות. שוק הנדל"ן נמצא בחוסר איזון וחוסר יציבות, כי כל פעם נוחתת הוראה אחרת, ולכן חברות הנדל"ן מוצאות פתרון של מכירות בלוח זמנים קצר. אני יכול לומר שההנחות הן אמיתיות. אם המחיר לא היה אטרקטיבי, הציבור לא היה קונה".

ואולם עד כמה ההנחות אמיתיות וחורגות מהורדות מחיר שנעשות בעקבות משא ומתן רגיל בין רוכש לקבלן? לדעת שמאי המקרקעין ארז כהן, כדאי לרוכשים לבדוק היטב ולהשוות מחירים, משום שחלק גדול מההנחות אינן אמיתיות, ואפשר להשיג אותן גם במשא ומתן עם החברה.

לדבריו, "חברות הנדל"ן בהחלט עושות שיווק מוקדם לכל מיני פרויקטים, ובמכירות מוקדמות נהוג לתת הנחות. נכון שההנחות ניתנות כעת על רקע כל הלחץ על שוק הנדל"ן, ודבר יוצר תחושה שקיים משבר מסוים. הנחות בשיעורים של 5%–7%, שמסתכמות ב–50–150 אלף שקל, אפשר להשיג במשא ומתן עם חברת הנדל"ן, וכך גם קורה בחלק מהחברות המשווקות דירות במחירים של 3 מיליון שקל וצפונה בתל אביב. לחברות רבות יש יותר נכונות לתת הנחות מאשר לפני כשנה, כי קצב המכירות הואט משמעותית - קל וחומר בשוק מגורי היוקרה. כמו כן, תנאי המימון הוקשו ושיעורי הריבית עלו. עדיין אי אפשר להסיק מכך שמדובר בניצנים של ירידות מחיר. נראה כי השוק נמצא כעת בסטגנציה, עם חריגות קטנות לכאן או לכאן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker