בכיר בקק"ל: "מי שחושב שכספי הקרן יופנו לחבלי ארץ שאין עליהם קונסנזוס - טועה"

גורמים בקק"ל רומזים שמניעי השר אריאל בהדחת בכירי קק"ל מתפקידיהם במינהל קשורה לנכונות הארגון להפנות תקציבים ליהודה ושומרון: "נשקיע בשמחה בנגב והגליל"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים81

שבוע לאחר החלטת שר השיכון אורי אריאל לפזר את ועדות המשנה של מועצת מקרקעי ישראל, שבראש שתיים מהן עומדים ראשי קק"ל, הרוחות ממשיכות לסעור. כפי שפורסם אתמול, ההחלטה באה על רקע חילוקי דעות חריפים בין קק"ל למשרד השיכון לגבי השתתפותה של קק"ל במימון פרויקטי תחבורה בהיקף של מיליארדי שקלים, שמטרתם "להסיר חסמים" בשוק הדיור והכשרת מתחמים לבנייה.

מקור בקק"ל הסביר כי הארגון מתנגד למהלך מאחר ש"צריך לזכור שמדובר בכספי העם היהודי ולא בכספי ממשלת ישראל". לדבריו, למהלך שהממשלה מקדמת משמעויות מרחיקות לכת. "כארגון שמגייס תרומות בכל העולם, מהלך שבו הכסף שלנו משמש ישירות את ממשלת ישראל עלול לגרום לכך שבעשרות מדינות לא ניתן יהיה עוד להתרים. אנו מקבלים הטבות מס בעשרות מדינות, המכירות בנו כארגון פילנתרופי ירוק ובר קיימא. המהלך שמקדמת הממשלה עשוי לגרום נזק אדיר".

להערכת גורמים נוספים, המניעים לסכסוך נובעים גם מכך שמשרד השיכון נשלט כיום על ידי אריאל, שגם במפלגתו, הבית היהודי, נחשב כסמן ימני. זאת, בעוד שראשי קק"ל - היו"ר אפי שטנצלר, וסגנו אלי אפללו - הם אנשי קדימה. ייתכן כי העובדה שהשניים רחוקים אידיאולוגית ממחנה הימין יוצרת בעיה בהפניית חלק מכספי הקרן להתיישבויות ביהודה ושומרון, שכן הארגון מחויב להשקעה באזורים בקונסנזוס לאומי בלבד.

"אם מישהו חושב שכספי קק"ל יופנו לחבלי ארץ שאין עליהם קונצנזוס - הוא טועה", אמר הגורם. "בכל פרויקט שקשור לפיתוח הנגב והגליל, נשקיע בשמחה, אבל אם מישהו חושב שניתן יהיה להשתמש בכסף שלנו בשטחים, הוא טועה".

אורי אריאלצילום: טס שפלן

בתוך כך, פנו שלשום עורכי הדין איל רוזובסקי וזאב שרף בשמה של קק"ל אל השר אריאל, והביעו התנגדות לכוונתו להדיח את שטנצלר ואפללו מתפקידיהם, כיושבי ראש של ועדות המשנה. "האיזון הראוי שבין נציגי הממשלה ובין נציגי קק"ל נשמר לאורך שנים רבות גם בהרכבי ועדות המשנה", נכתב. "עולה החשש כי מבקשים עתה לגמול לה 'רעה תחת טובה' ואף לנגוס מסמכויותיה בחוסר תום לב משווע". עוד כתבו השניים כי המידע בדבר הכוונה שלא להשאירם בתפקידם "מצטרף לשרשרת ארוכה של אמירות ומעשים הנעשים לאחרונה, ושניכר בהם כי מטרתם היא להצר את צעדיה של מרשתנו, לשלול ממנה את יכולת הפיקוח ובתוך כך לפגוע בקניינה ‏(הכוונה לקרקעות קק"ל, המהוות כ–13% מהמקרקעין שמנהלת רשות מקרקעי ישראל, נ"ב‏)".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כתבות נוספות ב-TheMarker

בשקט בשקט המלחמה בהון השחור נעלמה מחוק ההסדרים

מהנדסי מחשבים, אחיות או רצפים: מהם המקצועות הנדרשים בישראל?

בראיון לקרן נויבך ברשת ב', נשאל אתמול השר אריאל על הדחתו של שטנצלר והשיב כי "לא מדובר בהדחה, אלא ברה־ארגון". בתגובה לטענות בידיעה, מסרה לשכת שר השיכון: "עם השבעת הממשלה החדשה, מונה השר אריאל ליו"ר מועצת מקרקעי ישראל. במסגרת חילופי תפקידים נכנסו אישים חדשים למועצת המינהל. לאור זאת החליט יו"ר המועצה לאייש את התפקידים של כל חברי ועדות המשנה, כשכל החברים התבקשו להעביר את המלצותיהם. יו"ר המועצה יבחן בחינה יתרה את ההמלצות ויפעל למינוי ועדות המשנה בכפוף לאישור מועצת מקרקעי ישראל".

מקק"ל נמסר: "אנו מאחלים לשר השיכון הצלחה בתפקידו ומאמינים כי יפעל באחריות לטובת כלל מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker