סערה במועצת מקרקעי ישראל: השר אריאל הדיח את יו"ר קק"ל

ההחלטה 
התקבלה על רקע מתיחות בין קק"ל לממשלה, הדורשת מהקרן להשתתף במימון פרויקטים בתחום התחבורה בהיקף של מיליארד שקל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל, בראשות שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, החליטה במפתיע לפני כשבוע על פיזורן של ארבע ועדות המשנה שלה. הוועדה המשמעותית ביותר היא ועדת המשנה, שבראשה יושב יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר.

המהלך נקבע על רקע המתיחות הגואה בשבועות האחרונים בין הממשלה, ובפרט משרד השיכון והמינהל, לבין קק"ל. יו"ר ועדה נוסף שאיבד את תפקידו הוא השר לשעבר אלי אפללו, שעמד בראשות ועדת התקציב של המועצה, ובמקביל משמש יו"ר עמית בקק"ל.

בעקבות הצעד של השר אריאל, בוטלה הישיבה של ועדת המשנה בסוף השבוע, אף שחבריה היו אמורים לדון בשורה ארוכה של נושאים חשובים, בעיקר הקצאות קרקע, ובימים הקרובים צפוי אריאל להודיע על המינויים החדשים לוועדות והעומדים בראשן. ההערכה בסביבתו היא כי אנשי קק"ל, שטנצלר ואפללו, לא ישובו לראשות הוועדות, וספק אם בכלל ימונו לחברי ועדה. כהונתו של ראש קק"ל בתפקיד יו"ר ועדת המשנה אינה מעוגנת מתוקף חוק, אלא נהוגה שנים רבות.

במשרד השיכון ובקק"ל נמנעו מלהתייחס באופן רשמי לנסיבות שבגינן נקט אריאל את הצעד. עם זאת, ידוע כי בשבועות האחרונים התגלעו חילוקי דעות קשים בין הממשלה לקק"ל באשר להשתתפותה של הקרן במימון פרויקטים בתחום התחבורה הנדרשים עקב הקמה של שכונות חדשות.

במשרד השיכון ובמינהל מצפים כי קק"ל תשתתף במימון הפרויקטים, מה שבא לידי ביטוי בהחלטה שקיבל לפני כשבוע קבינט הדיור, בראשותו של שר האוצר יאיר לפיד. על פי ההחלטה, במטרה לאפשר בנייה מהירה של פרויקטים גדולים בתחום הדיור, תיזום המדינה הקמת כבישים ומחלפים שהעיכוב בבנייתם הוא חסם בהתקדמות הפרויקטים. ההחלטה קבעה כי מיליארד שקל הנדרשים לכך יקצה משרד התחבורה מתוכנית החומש של החברה הלאומית לדרכים, ומיליארד שקל נוספים יגיעו ממקורותיה התקציביים של מועצת מקרקעי ישראל - והציפייה היא שקק"ל תישא בעיקר העלות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"ראש הממשלה, שר האוצר ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל יפעלו מול מוסדות קק"ל כדי שכספים שיתקבלו ממכירת קרקעות, הנמצאים בניהול רשות מקרקעי ישראל, ישמשו את רשות מקרקעי ישראל לפתרון חסמי תכנון ופיתוח בפרויקטים למגורים", נכתב בהחלטה. עוד מופיע בה איום מרומז כלפי קק"ל, הקובע כי אי שיתוף פעולה עלול לפגוע בהטבות המס הניתנות לחברה: "ככל שלא תהיה הסכמה למול מוסדות קק"ל עד 1 ביולי 2013", נכתב, "יפעלו השרים לבחינת תיקון חקיקה בנוגע להיבטי המס החלים על קק"ל".

כמה גדולה הקופה החסויה של קק"ל?

קרקעותיה של קק"ל מנוהלות בידי רשות מקרקעי ישראל. על פי ההסכם בין הצדדים, הרשות מעבירה לקרן את ההכנסות בגין שיווק קרקעותיה ליזמים, המגיעות לכדי מאות מיליוני שקלים בשנה. קק"ל אינה גוף ממשלתי, אלא חברה פרטית מיסוד הקונגרס הציוני העולמי, השייכת ל"עם היהודי". מאזני הקרן חסויים, אך הערכות גורסות כי ברשותה 4–5 מיליארד שקל.

מאז שהתקבלה החלטת הקבינט, גורמים המעורים בנושא מדווחים על שבר של ממש ביחסים בין משרד השיכון לקק"ל. לדברי אחד מהם, על אף שקק"ל היא גוף פרטי, היא נהנית ממעמד של גוף כמעט ממשלתי, דבר שבא לידי ביטוי בין השאר בפטור מוחלט ממס על פעילויותיה. לאור זאת, לדבריו, ניתן היה לצפות כי קק"ל תתייצב לצד המדינה בשעת משבר כלכלי ותסייע בפתרון למצוקת הדיור החריפה.

מנגד, העריך מקורב אחר, האופן שבו נוהגת הממשלה בחברה אגרסיבי מדי, והיה אפשר להשיג את הסכום המבוקש למימון הפרויקטים התחבורתיים בהידברות, ללא איום בסנקציות ופיזור ועדות.

מלשכתו של השר אריאל נמסר בתגובה: "עם השבעת הממשלה החדשה מונה אריאל ליו"ר מועצת מקרקעי ישראל. במסגרת חילופי תפקידים נכנסו אישים חדשים למועצה, ובהם מנכ"ל משרד השיכון. לאור זאת, קיבל יו"ר המועצה לאייש את התפקידים של כל חברי ועדות המשנה של המועצה, וכל החברים התבקשו להעביר את המלצותיהם. יו"ר המועצה יבחן בחינה יתרה את ההמלצות ויפעל למינוי חברים בוועדות המשנה, בכפוף לאישור מועצת מקרקעי ישראל".

אורי אריאלצילום: תומר אפלבאום

שטנצלר ואפללו סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker