התנאי של רשות הטבע לתוכנית בתע"ש השרון: שימור זני עשבים

בפגישת החוקר המיוחד שמונה לתוכנית "קדמת השרון" במסגרתה מתוכננות להיבנות כ-23 אלף יחידות, עם נציגי הארגונים הירוקים, אמרו אנשי רשות הטבע כי כל עוד תקפיד התוכנית על שימור זני צמחים נדירים הקיימים כיום במתחם תע"ש - לא תתנגד לתוכנית הבינוי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

רשות הטבע והגנים אינה מתנגדת לקידומה של תוכנית "קדמת השרון" שמקדמת המדינה בשטח מפעל תע"ש בשרון, כך אמרו נציגיה לזאב עמית - החוקר המיוחד שמינה משרד הפנים לשמיעת ההתנגדויות לתוכנית. עם זאת, דרשו נציגי הרשות בפגישה כי על המדינה לשמור על ערכי הטבע במקום.

אורי נוה, סגן מנהל מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, אמר לחוקר עמית: "אנחנו לא מתנגדים לתוכנית הבינוי. עם זאת יש להרחיב את ההיבט של שמירה על תשתיות הקרקע ועל המינים שמתקיימים עליה".

נוה הדגיש כי במקרה הנדון, הצמחים העשבוניים: התלתן הדגול והאזוביון הדגול, יותר חשובים מהעצי האקליפטוס שבשטח, בגלל נדירותם.

במהלך הדיון על הקושי, כיצד ניתן יהיה לשמר את העשבים בהתחשב בעובדה שהקרקע עתידה לעבור הליך טיהור. "מדובר בקרקע מזוהמת", אמר עמית בפגישה, "אם צריך לטהר את הקרקע צריך יהיה לעשות עבודות עפר וכמובן לבצע עבודות פיתוח. ניתן להעתיק את הזרעים באמצעות טכנולוגיה. יש להתחשב בעובדה שצריך לטפל בזיהום". נוה השיב כי: "נשמח לתת עזרה מקצועית. אני מעדיף להימנע מהעתקה של עשבונים".

כזכור, מתעתדת תוכנית קדמת השרון להביא לבניית כ-23 אלף יח"ד בשטחי הרצליה, רמת השרון, הוד השרון ורמות השבים, תוך טיהורה של הקרקע הנחשבת כיום כמזוהמת. מלבד רשות הטבע והגנים נכחו בפגישה גם נציגי החברה להגנת הטבע, ואדם טבע ודין. מהחברה להגנת הטבע נמסר כי עמדת רשות הטבע והגנים מחזקת את עמדת החברה, לפיה יש לשמור על ערכי הטבע הייחודיים שהתגלו במתחם. "אפשר לפתח את האזור בצורה חכמה - לשנות את הפריסה והמיקום של יחידות הדיור, כדי לאפשר את שימור השטחים הטבעיים, לצורך יצירת פארק טבעי רחב היקף".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
תוכנית תעש. שינוי עמדת העירייה מגדיל משמעותית את סיכויי יישומהצילום: מנהל מקרקעי ישראל

לדברי משה פרלמוטר, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע באזור המרכז אמר כי "בתע"ש השרון קיימת הזדמנות חד פעמית להביא לשימור וטיפוח של שטחים טבעיים רציפים וליצור פארק טבע ייחודי, אשר אין דומה לו במרכז הארץ, בייחוד בצמידות לערי מחוז תל אביב. פארק זה יהיה גן עדן לצמחי בר רבים, שחלקם בסכנת הכחדה, ולא פחות חשוב מכך – יאפשר טיול, בילוי וגם חינוך, בחיק הטבע הסמוך לבית, ויביא איתו איכות חיים גבוהה יותר עבור מאות אלפי התושבים של הערים הסמוכות".

היועץ הסביבתי לרשות מקרקעי ישראל הפרופ' אורי מרינוב אמר לגופים הירוקים כי כל הגופים הקשורים ב"קדמת השרון" מחוייבים לשמירה על ערכי הטבע. מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "בשנת 2009 ערכנו סקר ערכי טבע בשטחי תוכנית 'קדמת השרון' במטרה להגן על ערכי הטבע בשטחי התוכנית. במקומות שבהם לא ניתן יהיה להימנע מבנייה, תתבצע העתקה של פקעות וזרעים שיישתלו במקומות מתאימים ומוגנים בשטחים פתוחים תחומי 'קדמת השרון'. לארגונים הירוקים אין סיבה להתנגד לתוכנית משום שכל הגורמים הנוגעים בדבר רואים חשיבות לשמירת ערכי הטבע במקום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker