אושרו רוב סעיפי תוכנית הדיור; יוספו סעיפים לעידוד הבנייה בנגב ובגליל

בעקבות מחאות של השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, התחייב שר האוצר להביא תוכנית לעידוד הבנייה בנגב והגליל - זאת, לאחר שבהצעה המקורית הוגדרו אזורי הביקוש בישראל ירושלים, חיפה, מרכז, ת"א ונפת אשקלון

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

כצפוי, הקבינט אישר את רוב סעיפי תכנית הדיור הממשלתית, תולדה של משרדי האוצר, השיכון והפנים, שבעיקרה: הצבת יעדים לתכנון 80 אלף יחידות דיור בשנה על ידי ועדות התכנון והבנייה; שיווק של לפחות 25 אלף יחידות דיור על ידי רשות מקרקעי ישראל; תיקון חוק הווד"לים שיקנה להם סמכויות נוספות; ייזום תכנית מתאר ארציות על קרקעות מדינה; המשך הרפורמה במקרקעי מדינה; הסרת חסמים; עידוד בנייה להשכרה ארוכת טווח ועוד.

בין משרדי האוצר לבינוי והשיכון יש עדיין מחלוקות לגבי הקריטריונים להשתתפות במסלול מחיר למשתכן, וגם הדיון בסעיף זה נדחה.

ואולם 5 סעיפים נתקלו בהתנגדויות של שרים שונים. השר שלום התנגד, כאמור, לתימרוץ הבנייה במרכז, שלדעתו היא הזנחת הנגב והגליל. "כשאתה מתחייב לבנות במרכז הארץ במספרים גדולים, זה יפגע בבנייה באזורים אחרים". כך אמר אתמול. בעקבות מחאותיו, הבטיח שר האוצר יאיר לפיד להוסיף סעיף להצעת המדיניות, שיביא בחשבון גם את הבנייה בנגב ובגליל.

"מה אכפת לכם להוסיף את הגליל והנגב לאזורי הביקוש?" שאל שלום ושר השיכון אורי אריאל ענה: "לי באמת לא אכפת". מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן הסביר לשלום כי "אין בעיה של שיווק ותכנון בפריפריה. במרכז יש מחסור וצריך להשלים פערים". שלום הגיב כי אין לו דבר נגד המרכז אבל לא עושים שינויים במדיניות בצורה כה דראסטית וכי יש צורך להוסיף פרק נוסף במדיניות על הנגב והגליל. בתגובה הסכים  לפיד כי למדיניות ייתוסף פרק נוסף על הנגב והגליל, שיוגש לקבינט הדיור כתוספת.

בעניין אחר, שר התחבורה ישראל כץ הזהיר כי ראשי עיריות במרכז הארץ לא רוצים לבנות דירות קטנות, וכי יש לתת לשר הפנים גדעון סער את הסמכויות לטפל בסרבנות זו. "הרצון של ראשי הערים והיכולות שלהם זה מרכיב דומיננטי בפתרון. בלי זה התכנית אינה רלוונטית", הזהיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ויכוח נוסף התגלע בהמשך בין האוצר למשרד הבינוי והשיכון, לגבי מסלול מחיר למשתכן. בעוד ששר הבינוי והשיכון, אריאל מצדד ביכולת השתכרות כוללת של שני בני הזוג בשיעור של 100% משרה, דורשים באוצר להעלות אותה ל-125%.

במהלך הדיון בסעיף זה הביע מנכ"ל לשכת ראש הממשלה הראל לוקר התנגדות לכל קריטריון שהוא, ואמר כי אינו מבין מדוע צריך בכלל קריטריונים ומדוע יש לתת פרס של 100 אלף שקל ל-3,000 מועדפים בשנה, שירכשו דירות במסגרת המבצע. צריך לעזור לחלשים ולמעמד הביניים בכלל", אמר.

שר האוצר לפיד אמר, כי אם יהיה דיון בנושא, הוא יפתח הכל, כולל הסכמות שכבר הושגו בינו לבין אריאל. אריאל בתגובה ללפיד אמר: "יש הסכמות ואני בטוח שלא תפתח אותן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker