קבינט הדיור יצביע על תוכנית הדיור: השלטון המקומי מתנגד

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ויו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט ביקשו מהשרים לדחות את אישור התוכנית; גורם בכיר: "אם זה היה תלוי ברשויות המקומיות - פינוי מחנות צה"ל לא היה מתבצע עוד שנים ארוכות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, המכהן כיו"ר ארגון הערים העצמאיות "פורום ה-15", ויו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות-תרשיחא, שלמה בוחבוט, פנו לפני כמה ימים בכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, וכן לשר האוצר יאיר לפיד ולשרי הפנים והשיכון המכהנים בקבינט הדיור, בדרישה שלא לאשר עדיין שורה של הצעות החלטה בה צפוי לדון הקבינט, הצפוי להתכנס מחר (ב') ב-12:00.

"בימים האחרונים מגיעים אלינו קרעי מסמכים ושמועות שונות בנוגע לתוכנית הדיור הממשלתית הצפויה לעלות לדיון והחלטה בוועדת שרים לענייני דיור", נכתב בפנייה, "עולה החשש כי מדובר בהחלטות מרחיקות לכת ובעלות משמעות דרמטית עבור המגזר העירוני בישראל ועתידו הכלכלי חברתי".

בין השאר ציינו השניים את הכוונה לבנות יחידות דיור על קרקעות חקלאיות ואזורי נופש מטרופוליניים, צמצום סמכויות הוועדה לשמירה על השטחים הפתוחים (הולקחש"פ) וכן את תוכנית המתאר הארצית שתאפשר לשלטון המרכזי סמכויות רחבות לגבי אופן הבינוי במחנות צה"ל העתידים להתפנות. "הכנת תמ"אות למחנות צה"ל המתפנים, שוללות מהרשויות מקומיות את הסמכות הבסיסית לקבוע מה ייבנה בתחומן", נטען.

"שורת החלטות כגון אלו יכולה להוביל לפגיעה קשה במגזר העירוני בישראל להאצת תופעת הפרבור המפוזר סביב הריכוזים העירוניים, להגברת תופעת השוליות הכפולה ממנה סובלים היישובים העירוניים בפריפריה, לבריחת עסקים, מרכזי תעסוקה ואוכלוסיות חזקות מן היישובים העירוניים אל הישובים הכפריים, ולהעמקת הפערים החברתיים בתוך המרכזים העירוניים של ישראל, ובמיוחד בין המרכז לפריפריה", נכתב, לאור זאת, אנו מבקשים מכם להימנע מקבלת החלטות אלו עד לאחר ליבון ובחינת השפעותיהן של ההחלטות המוצעות מול נציגי מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15".

הדברים נכתבו לקראת התכנסותו של קבינט הדיור. על פי התכנון, אמור הקבינט, בראשות שר האוצר לפיד, לאשר שורת החלטות שמטרתן האצת הבנייה, בהן הרחבת סמכויות הוד"לים, והטלת "היטל עיכוב בנייה" על בעלי קרקע המתמהמהים בבנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גורם בכיר המעורב בניסוח שורת הצעדים אמר בתגובה לטענת הרשויות המקומיות כי ישנם צעדים מסוימים, דוגמת פינוי מחנות צה"ל מאזור המרכז, שדורשים את הגדלת סמכויות הממשלה, שאם לא כן לא ייצאו התוכניות לפועל. "צריך לזכור שמימון התהליך כולו של העברת מחנות צה"ל לנגב נשען במידה רבה על מקורות הנוצרים משיווק הקרקע שעליהם הם יושבים כיום לבנייה, וזאת בנוסף להשלכה החיובית של שחרורן של אלפי יחידות דיור באזור המרכז לשיווק, ופיתוח הפריפריה. אם זה היה תלוי ברשויות המקומיות, לא היינו מגיעים לתוכניות סדורות בנושא עוד שנים ארוכות. לכן אין ברירה אלא להגדיל את סמכויות השלטון בנושא הזה". הגורם העריך כי שר האוצר נחוש בדעתו להעביר את שורת הצעדים.

בתוך כך, העבירה גם קואליציה של ארגונים ירוקים, בהם החברה להגנת הטבע ומגמה ירוקה, התנגדות להרחבת סמכויות הווד"לים (ועדות הדיור הלאומיות). "אנו רואים חשיבות רבה במתן פתרונות דחופים למצוקת הדיור, לאור העלייה המתמדת במחירי הנדל"ן והנטל הגובר על משקי הבית בישראל", נכתב בפנייה. "עם זאת, אנו סבורים כי המנגנונים שקיימים בתכנית הדיור הממשלתית, בכל הנוגע לחוק הווד"לים, אינם מהווים חלק מהפתרונות הנכונים והנדרשים למצוקת הדיור. יתרה מכך, גם אם התכניות שתאושרנה במסגרת הווד"לים ימומשו בסופו של דבר (כיום עוד לא נבנתה ולו יחידת דיור אחת), לא יהיה זה הפיתוח הרצוי והנדרש כיום בארץ. פיתוח זה, שלא מבוסס על תכנון נכון ומעמיק, צפוי ליצור מציאות שמתעלמת משיקולים של סביבה, בריאות ורווחה, ובכך לגרום נזקים לטווח הארוך".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker