חשיפת TheMarker

במושבים מודאגים מהרחבת הערים: "מלחמת קיום"

בעקבות חשיפת TheMarker במושבים, בהם אביחיל, צופית ומגשימים, נערכים למאבק 
נגד התוכנית, שתגרום לחסימתם במרחב עירוני והפקעת קרקעות חקלאיות לטובת בנייה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חשיפת TheMarker אודות השינויים שקובעת תוכנית המתאר המעודכנת בימים אלה במשרד הפנים, ובהם בנייה מאסיבית בשטחים פתוחים, באופן המרחיב את ערי המרכז והשרון אל גבולות היישובים הכפריים, מעוררת תחושות קשות בקרב תושבי עשרות יישובים כפריים. התושבים, שהופתעו לשמוע אודות התוכניות המתגבשות, ציינו כי בכוונתם לצאת למאבק במה שנתפש על ידם כשלילה על ידי מוסדות המדינה של אורח החיים אותו בחרו.

"היינו המומים. מה שמדהים הוא שלאורך כל הדרך איש לא שיתף אותנו בנעשה ואיש לא לא הודיע לנו דבר", מספר ערן בק, יו"ר ועד מושב צופית. "אחד החברים קרא על כך ב–TheMarker, עידכן את הוועד במהירות, ולדאבוננו גילינו כי המידע מדויק. התוכנית גורמת לכפר סבא לחבק אותנו. זה למעשה מבטל את המשמעות שלנו כמושב. על פי התוכנית, מתוך 2,500 דונם המשמשים אותנו כיום לחקלאות, יישארו 1,000 דונם בלבד".

לשאלה אם תמורת פיצוי כספי הולם לא ייאותו חברי המושב לוותר על אדמתם לטובת בנייה, השיב בק: "הכסף לא מעניין אותנו. אנחנו מושב יצרני - 30 משקים מתפרנסים כאן מחקלאות, ואנחנו רוצים להישאר מושב. מבטלים לנו את מקורות הפרנסה. מה שמדהים הוא שכפר סבא לא ניצלה את עתודות הקרקע שלה. היא בכלל לא ביקשה את תוספת השטחים הזו".

"התחושה ביישובים היא שזוהי מלחמה על הקיום", מספר עו"ד חגי שבתאי, שמשרדו מייצג את צופית ושני מושבים נוספים לחלק מרצף אורבני - צופית, שכפר סבא עתידה לעטוף אותו מכמה כיוונים; מגשימים, שיהוד תגיע לגבולותיו; ומושב אביחיל, שצפוי להיעטף על ידי נתניה. "מדובר בשלילה של אורח חיים שהאנשים האלה מקיימים מלידתם. המדינה באה ואומרת 'אנחנו לוקחים אתכם מהחיים שלכם, והופכים אתכם לשכונה בעיר'". לדברי שבתאי, בשלב זה ממשיכים המושבים להתעדכן בנעשה, כשבמידת הצורך יוגשו התנגדויות ועתירות.

מושב אביחיל
אביחיל. נקבע כי שטחים פתוחים בסמוך למושב יהפכו לגן לאומי צילום:

ממשרד הפנים לא נמסרה תגובה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker