הממשלה מקשיחה התנאים לקבלת הטבת מס בפריפריה

האוצר מציע לקבוע כי הפטורים מארנונה, רובם חסרי יכולת, לא יוכלו לקבל אישור תושבות - ולכן תימנע מהם ההטבה

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

חלק מתושבי הפריפריה ויישובי קו העימות יתמודדו מעתה עם קושי נוסף לקבל את הטבת המס שמגיעה להם: מהצעת התקציב עולה כי תושב שלא משלם ארנונה לא יהיה זכאי להטבה - שיכולה להגיע לחיסכון של עשרות אלפי שקלים בשנה.

במסגרת תקציב 2013–2014 מציע משרד האוצר לשנות את פקודת העיריות כך שייקבע בה שהרשות תיתן לתושב אישור תושבות לצורך קבלת הטבת המס רק אם הוא משלם ארנונה. עד היום תשלום המס המוניציפלי לא היה תנאי הכרחי לקבלת הזיכוי במס.

הטבת המס נועדה לעודד תושבים לעבור ליישובי פריפריה וקו עימות. היא כוללת מדרגות משתנות של זיכוי במס. ההליך לקבלת המס פשוט ובמסגרתו מבקש התושב מהרשות אישור תושבות - המוכיח שהוא אכן מתגורר ביישוב - ואת האישור החתום הוא מגיש למעסיק שלו, שמנכה לו פחות מס במקור.

אזור התעשייה בפאתי קרית שמונהצילום: ירון קמינסקי

כך, עובד ישראלי שאינו מתגורר באחד היישובים הנ"ל, המשתכר כ–15 אלף שקל ברוטו בחודש ואין לו ילדים, צריך לשלם מס שנתי של 23 אלף שקל. בקרית שמונה, העיר שנהנית משיעור ההטבה המקסימלי, המס מתאפס לחלוטין, ובנתיבות הוא ישלם רק 4,000 שקל בשנה - חיסכון של כ–19 אלף שקל בשנה.

בפקודת מס הכנסה מוגדרים יותר מ–170 יישובים שתושביהם זכאים להטבה ב–2013. שווי ההטבה הוא כ–750 מיליון שקל בשנה. רשימת היישובים היא נושא פוליטי טעון ולכן היא השתנתה תדירות בעשור האחרון. רק החודש ‏(מאי 2013‏) הוכנסו לרשימת שלושה יישובים: בית ג'אן, כיסרא־סמיע ומזרעה - בעקבות עתירות לבג"ץ מצד תושבים שמתגוררים ביישובים אלה, שטענו כי הטבות המס ניתנות בלי שנקבעו אמות מידה אחידות ושוויוניות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"לדעתי זה עוד שוט מצד העיריות לגבות את הארנונה, ומצד מס הכנסה זה שסתום ביטחון נוסף שהתושב באמת גר ביישוב מועדף", אומר עו"ד ורו"ח אריאל דרייפוס, ממשרד רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות'. "תושב שגר בפריפריה יתקשה פעמיים. אם הוא לא מסוגל לשלם את הארנונה הוא גם לא יקבל את ההטבה ויכול ליפול עמוק לבור. עצמאי שהעסק שלו מפסיד ולמשל מחכה להחזרים המגיעים לו ממס הכנסה - עד שההחזרים מגיעים הוא נמצא בבעיה תזרימית שאינה מאפשרת לו לשלם את הארנונה ואז הוא גם לא יכול לקבל את ההטבה".

מהאוצר נמסר בתגובה: "כיום יש מצב אבסורדי שבו לעתים המדינה מממנת את הטבת המס לתושב בלי שיתגורר במקום, ובנוסף מעבירה כספים לרשות בגין אי גביית הארנונה. לכן מוצע כי הטבת המס הניתנת לתושב תותנה בכך שתשלום הארנונה בפועל יהיה לאותה רשות".

רק למשלמי ארנונה כדאי לגור בפריפריה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker