תוכנית להורדת מחירי הדירות: לחייב קבלנים בהנחה ולבנות מעל מוסדות ציבור

שר השיכון אורי אריאל תקף בוועדת הכספים את ביטול מענקי המקום והעלאת המסים למשפרי הדירות: "הטלנו על שוק הדיור ועל הזוגות הצעירים עומס שאין בינו לבין הדיור שום דבר"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים80
צבי זרחיה

משרד השיכון מתכוון להגדיל את מספר יחידות הדיור שישווקו במסגרת ה"מחיר למשתכן", לשנות את שיטת שיווק המגרשים על ידי מינהל מקרקעי ישראל כך שקבלנים יחוייבו לתת הנחות של 15% וכן לאפשר בניית יחידות דיור למגורים מעל מוסדות ציבור כמו גני ילדים, בתי ספר ובתי כנסת -  כך אמר הבוקר שר השיכון אורי אריאל בוועדת הכספים בדיון על מחירי הדיור.

 "אנו רוצים להנהיג מחיר למשתכן באזורים ממוקדים ובכמות רבה שתשפיע על השוק ולא ללכת טיפין טיפין" הדגיש אריאל. "אנו רוצים לשנות את שיטת שיווק המגרשים על ידי מינהל מקרקעי ישראל, כך שהקבלן יתחייב למכור הדירות בהנחה של 15%. הדבר מותנה באחזקת הדירה למשך 5 שנים. כמו כן, יש לפעול מתן זכויות לבנייה ב'שטחים חומים', שמיועדים לצרכים ציבוריים (גני ילדים, בתי ספר, בתי כנסת ועוד). מעל לשטחים הציבוריים ניתן לבנות בתים ועל ידי כך נכניס למרכזי הערים והשכונות עוד רבים וטובים. לאפשר לשוק הפרטי לקבל לתכנון ושיווק מגרשים פרטיים שמצויים במרכזי הערים".

כמו כן, מציע אריאל להגדיל מ-20% ל-30% את "תקנות שבס", המאפשרות ליזמים לקבל מהועדות המקומיות לתכנון ולבנייה תוספות בנייה מעבר למה שנקבע בתוכנית המקורית.

אריאל הוסיף כי "הצעדים הללו יוכלו לתת תשובות לטווח הקצר והמהיר, כי אחרת השוק עלול לגלוש למקומות שקשה מאוד יהיה להתמודד איתם". לדבריו, "המצב כפי שהוא היום בשוק הנדל"ן עלול להכניס את שוק הדיור לסחרור וליציאה משליטה והמצב יהיה רע. אנו מחפשים תשובות להוזלת מחירי הדיור בטווח המיידי, כלומר תוך פחות מחצי שנה".

שר השיכון והבינוי ויו"ר ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

אריאל הוסיף כי "עיקר המאמץ כעת צריך להיות לטווח המיידי. יש לנו סט כלים שהוא מחוץ לקופסא הרגילה כי המצב הוא לא רגיל. אנו במצב שמתקרב להיות סמי משברי או במצב חירום. המצב הוא מסובך לעין ערוך כשהממשלה מחליטה על מס למשפרי דיור בשיעור של 3.5%. זה ייצר דירות? ישחרר דירות? זה יעשה משהו טוב לשוק הדיור? אם מישהו חושב שלהעלות את מחיר הדירות ב-1% לנוכח עליית המע"מ יעשה טוב שיועיל להסביר לכולנו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אריאל מתח ביקורת על החלטות הממשלה שגרמו להעלאת המסים על רוכשי הדירות והזוגות הצעירים כי "צריך למלא את הקופה אבל בדרך הטלנו על שוק הדיור ועל הזוגות הצעירים עומס שאין בינו לבין הדיור שום דבר. סתם החלטה מינהלית של הממשלה. אני מתכוון לערער על זה ויהיה על כך מאבק. ההחלטות הללו תרמו תרומה שלילית לשוק הדיור. הורדת המענקים בפריפריה תעזור לרוכשים? יש לנו שיח על העניין הזה עם משרד האוצר".

אריאל הוסיף כי "המדיניות שאנו מייצרים ביד שמאל מכה את המדיניות שאנו רוצים לייצר ביד ימין ואנו יוצרים עוול לשוק הדיור ולרוכשים הפוטנציאלים וזה לא מגיע להם. יש לנו בעיה חריפה שמתמקדת בזוגות צעירים במיוחד במרכז הארץ. אנו נמצאים בתכנון יחידות דיור ותב"ע של 100 מ"ר ומעלה. כאילו שזוג צעיר חייב 100 מ"ר. מה קרה? פחות מזה אנו לא יכולים להסתדר?

בסופו של דבר כשבוחנים את היחידות במלאי, רואים שיש יחידות דיור מ-100 מ"ר ומעלה. פחות מזה לא בונים במדינת ישראל. חלק מזה קשור ברשויות המקומיות שראש עיר חושב שהוא נכשל אם בתחומו ייבנו יחידות דיור של 85 מ"ר. זוג צעיר רוצה לרכוש דירה וכל ההיצע הוא מעל 100 מ"ר ומעלה, אז הדירות הגדולות קופצות במחיר ביותר מ-100 אלף שקל".

אריאל קרא לח"כים להילחם נגד ביטול מענקי המקום ונגד הטלת מס על משפרי דיור. "ועדת הכספים היא ועדה חזקה ובעלת סמכויות. לועדה יש שיניים והן די מושחזות אם כולם חושבים שלא צריך לבטל את מענקי המקום תעשו מעשה. אני אומר לכם שאני נלחם על זה כל יום וכל לילה. צריך לקיים הוראות מעבר של ארוכות כמה חודשים למימוש מענקי המקום בפריפריה. אי אפשר שאדם תכנן וקנה וכעת אומרים לו לך תחפש 100 אלף שקל".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר בדיון כי "מחירי הדיור הרקיעו שחקים לאורך הרבה שנים וזוגות צעירים לא מסוגלים לרכוש דירה. תפקידה של הממשלה למצוא את הדרך להוזיל את מחירי הדירות ומקווה שב-4 השנים הקרובות יהיה פיתרון לנושא". 

מרכזת הקואליציה בוועדה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), הודיעה כי "לא נאשר את המס על משפרי דיור".  ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) קרא לפטור זוגות צעירים ממע"מ על דירה ראשונה לשנתיים הבאות.

נסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים, אמר כי " אם החלטות הממשלה בנושא הנדל"ן שהתקבלו באחרונה יעברו, אזי מחירי הדיור יעלו יותר מאשר בשנת 2012. אני אומר זאת מתוך אחריות כי האינטרס של הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור הוא אותו אינטרס של הקבלנים. אנו חושבים שאסור שמחירי הדירות יעלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker