חריש: "הממשלה מתנערת מאיתנו מאז שהובהר שהיישוב לא יהיה חרדי"

"קנינו דירה ביישוב על בסיס התחייבות הממשלה כלפינו; ביטול מענק מקום הוא רק דוגמא אחת הממחישה מה קורה ליישוב שהמדינה חדלה מלחפוץ בייקרו", אומר אחד מהרוכשים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

תושבים בחריש דורשים משרים וחברי כנסת בממשלה לפעול למענם להחזרת הטבות מענקי המקום. "ביטולו הרטרואקטיבי של מענקי המקום לזוגות צעירים רוכשי דירה ראשונה בבנייה רוויה הוא סמל להתנערות הממשלה מהיישוב שפסק להיות חרדי", טוענים רוכשים בישוב.

מדובר בכ-1,600 רוכשים בחריש במסגרת עמותת נאות חנן, עמותת נאות חריש וחברת באמונה שקנו דירה בישוב בהתאם לתכנית התמריצים הכלכלית שהבטיחה המדינה – כ-60,000 שקל לכל תושב שיקנה דירה בפריפריה. לפני כשבועיים, חודשים ספורים לאחר המכרזים שיצאו בישוב, ביטלה הממשלה את תוכנית המענקים. פחות משבועיים לאחר קבלת ההחלטה, ועוד בטרם ההחלטה הפכה לחוק במסגרתו ניתן להפעיל הנחיות מעבר, הוציאו משרד הבינוי והאוצר הנחיות לבנקים למשכנתאות שלא להגיש סיוע לזכאי המענקים.

"מרגע שהיישוב הפסיק להיות בעל רוב חרדי ברור, נדמו הטלפונים, ועדת המנכ"לים אינה מתכנסת והמדינה עושה כל שביכולתה על מנת להתנער ממחויבויותיה ליישוב החדש, חריש", אומר קובי כהן המתגורר בתל אביב ורכש דירה בחריש במסגרת עמותת נאות חריש, "אנו מבקשים לעבור מתל אביב לחריש וקנינו דירה ביישוב על בסיס התחייבות הממשלה כלפינו. ביטול מענק מקום הוא רק דוגמא אחת הממחישה מה קורה ליישוב שהמדינה חדלה מלחפוץ בייקרו. הישוב החדש גם סובל מבעיות תשתית קשות שיש למצוא להן פתרון".

על רקע הדברים הקימו היום תושבי חריש הקימו מטה מאבק. היום נעשות פניות לחברי כנסת ושרים במטרה לקבל סיוע ולשנות את ההחלטה ובימים הקרובים יעלה המטה נוסח מאחד לעצומה משותפת. בהעדר אוזן קשבת, מציינים התושבים, ינקטו הליכים משפטיים ותוגש עתירה מנהלית. "האוצר היה צריך לתת דעתו על מאות זכאים כמונו ואחרים, ולאפשר לנו תקופת הסתגלות לממש את זכאותנו", טוען עופר ינאי חבר מועצה עמותת "נאות חריש, "מענקי הסיוע מגיעים לנו בזכות ולא בחסד. לא יעלה על הדעת שאנו זכאי הסיוע "נשלם" על טעויותיו של האוצר או ניסיונותיו להתחמק מעמידה בהבטחות השלטוניות".

"גם בשינוי מדיניות כלכלית המדינה צריכה לנהוג בהגינות עם האזרחים שלה", מסביר הבעלים ומנכ"ל חברת באמונה, ישראל זעירא, "אם זוג צעיר קנה דירה בתום לב על סמך המענקים, לא יעלה על הדעת שיום בהיר אחד יקום בבוקר, לאחר שסגר עסקה באופן חוקי, ויגלה שלקחו לו מהכיס 60,000 שקל. אנחנו עומדים כיום במצב בו המדינה מפרה את התחייבותה לאזרח, הרוכשים מגיבים בבהלה, חלקם מבקשים לבטל עסקות, ולנו לא נותר אלא להשיב את פניהם ריקם".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
היישוב חרישצילום: נמרוד גליקמן

בעקבות ההודעה על ביטול מענקי הפריפריה של משרד האוצר פנה עו"ד יהודה זהבי במכתב לשר האוצר ושר השיכון, ובו הוא מבקש לבחון שנית את התשתית החוקית לביטול המענקים. עו"ד זהבי מייצג את הרוכשים בעמותות "נאות חריש" ו"חריש המאוחדת". "מרבית מרשי נמנים על ציבור הזכאים והם נטלו חלק במכרז בהתבססם על ההטבות כפי שהיו בתוקף במועד הגשת הצעתם", הוא טוען, "מבחינת מרשי גם אלפי שקלים בודדים הם סכומים משמעותיים וכל שינוי בקריטריונים לרעה יעמידם בפני קושי אמיתי במימוש חלומם לבנות את דירתם." 

חמי בר-אור מ"חריש הירוקה" מוסיף ואומר, "מרבית הנרשמים בשתי העמותות שלנו הם זוגות צעירים שרואים בחריש מקום זמין, זול, איכותי ונגיש תחבורתית כדי לבנות בו את עתידם. היכולת שלנו להציע היום דירות במחיר של 660 אלף שקל בחריש הוא כמעט חסר תקדים בכל ישראל. המון זוגות צעירים פונים אלינו ונרשמים מדי יום לפרויקט שלב ב' שלנו. המדינה צריכה להגביר את התמיכה באותם זוגות צעירים שרוצים לצאת מהמרכז ולבנות את עתידם בפריפריה. לא יעלה על הדעת שזוג צעיר שנרשם למגורים בחריש בידיעה שממשלת ישראל הבטיחה לו 100 אלף שקל בכספי מענק ימצא את עצמו לפתע כשהמדינה חוזרת בה מהבטחתה ומקשה עליו להגיע למימוש החלום של רכישת דירה בישראל. נילחם בכל האמצעים, כולל אלו המשפטיים כדי להביא לביטול רוע הגזרה."

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker