מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: הורדת מחירי הדיור ב-22% היא סכנה למשק

בכנס השנתי של התאחדות בוני הארץ אמר שלמה בן אליהו כי "שוק הנדל"ן מכניס 100 מיליארד שקל בשנה; אסור להוריד את המחירים בצורה מסיבית, אלא רק בהדרגה; בכל דרך אחרת הדבר עשוי לגרום למשבר כלכלי"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

ירידה של מחירי הדיור בשיעור של 20% ומעלה, משמעה סכנה לפגיעה ביציבות הכלכלה, לכן אין בכוונת הממשלה לפעול להוזלת מחירי הדיור בטווח הקצר בשיעורים משמעותיים - כך עולה מדברים שאמר מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שלמה בן אליהו בכנס השנתי של התאחדות בוני הארץ המתקיים במלון הרודס באילת. "שוק הנדל"ן מכניס 100 מיליארד שקל בשנה. אסור להוריד את המחירים בצורה מסיבית בשיעור של עד 22%, מה שיגרום למפולות, אלא רק בהדרגה. בכל דרך אחרת הדבר עשוי לגרום למשבר כלכלי ולשבר בשוק", אמר בן-אליהו.

זו ככל הנראה הסיבה לכך שהצעות משרד הבינוי והשיכון להורדת מחירי הדיור אינן מעודדות. הפתרונות שמציע המשרד הם לא לטווח המיידי, גם בטווח הרחוק בקושי נראה שיפור, וחלק מההצעות תלויות באישור משרד האוצר, וספק אם יתקבל כזה. "אנחנו נמצאים במגעים עם משרד האוצר", הסביר בן-אליהו כשהציג את תוכנית המשרד להורדת מחירי הדיור, "אני מניח שהתוכנית תתקבל במתכונתה הנוכחית לאחר פשרות מסוימות שנגיע".

תוכנית המשרד להורדת מחירי הדיור כוללת חמש פעולות מרכזיות שעשויות להשפיע בטווח הבינוני והרחוק על שוק הדיור. התוכנית כוללת שיווקים בהיקפים נרחבים בשיטת מחיר למשתכן - מה שעשוי להשפיע על מחיר דירות יד שנייה ויד ראשונה; מתן זכויות בנייה למגורים על שטחים חומים; הענקת הרשאה לאדריכלים שיתכננו על מגרשים של מינהל מקרקעי ישראל ויקבלו אחוזים מהתקבולים בקרקע; הגדלה מידית של היצע הדירות על-ידי תוספת שבס בשיעור של 30% (הגדלת מספר הדירות בפרויקט ללא הגדלת זכויות אלא באמצעות הקטנת שטחי הדירות) ומתן עדיפות לבני מקום; הפרדת ניהול נכסי קק"ל ונכסי המינהל כדי ליצור תחרות בין השניים וביטול המע"מ על דירה ראשונה, באמצעות החזר מע"מ, נושא שנמצא בדיונים בין משרד הבינוי והשיכון לאוצר.

שלמה בן אליהו צילום: באדיבות המצולם

התוכנית המוצעת אינה מהווה בשורה להוזלת מחירי הדיור, מכיוון שהיא תלויה באישור משרד האוצר, וכרגע אין הסכמות על סעיפים רבים. משרד הבינוי והשיכון יידרש להתמקד בפתרון שתי בעיות מרכזיות. הראשונה, בעית החסמים, מה שמונע בנייתן של לפחות כ-160 אלף דירות מאושרות. כמו כן בעיית שיווקי הקרקעות על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

על שני נושאים אלה עמד יו"ר רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן כשאמר בכנס, "זה חלם. אני את עבודתי עשיתי, אבל השיווק הוא לא אפקטיבי ולא רלוונטי כי אחרי ששיווקתי קרקע, אם אי אפשר להוציא היתרי בנייה היא לא משחקת את המשחק של יצירת היצע דירות רלוונטי שאנחנו חפצים בו. היום קיימות עוד אלפי דירות שאנחנו יכולים לשווק  שר שיכון יכול להיות בולדוזר בינלאומי, אך הוא תלוי בכביש שאין לו תקציב זה לא יעזור לו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker