רוצים מענק מקום בחריש? יש לכם זמן עד ה-6 ליוני

כך עולה ממכתב שמתגבש בימים אלה על ידי משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון ■ עמותת נאות חנן בהובלת חברת באמונה במכתבי הנחיה לרוכשי הדירות: "נסו לתפוס את המענקים"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

אף שהממשלה החליטה לבטל את תוכנית המענקים לרוכשי דירות בפריפריה, הסיוע עשוי להפסיק בעוד כשבועיים מהיום, ב-6 ליוני 2013. כך עולה ממכתב שמתגבש בין משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון. על רקע זאת, רוכשי הדירות בעמותת נאות חנן שמגבשת חברת באמונה בישוב חריש קיבלו הנחיות לנצל את פרק הזמן להגיש בקשות לצורך מימוש הסיוע.

ביוני 2011 קיבלה הממשלה את הצעת שר הבינוי והשיכון דאז, אריאל אטיאס, ליישם תוכנית שתעניק הטבות לרוכשי דירות חדשות בבנייה רוויה בפריפריה. ההחלטה איפשרה לזוגות צעירים וחסרי דירה לקבל מענק של 100 אלף שקל בממוצע על רכישת דירה באזורי עדיפות לאומית. המענק נחלק בין 60 אלף שקל שהוענקו לרוכשים, במטרה להקטין משמעותית את ההון העצמי הדרוש להם, ועוד כ-40 אלף שקל בממוצע בסבסוד ליזמים בגין עלות פיתוח הקרקע.

היישוב חרישצילום: נמרוד גליקמן

שנתיים אחרי שיצאה לדרך תוכנית המענקים, החליטה הממשלה לפני כשבועיים לבטלה לאחר שנמצא כי התוכנית נכשלה. כבר בזמנו נכתב ב-TheMarker כי ביטול ההטבה עשוי לפגוע ברוכשי דירות שקנות דירות באזורי עדיפות לאומית והסתמכו עליה, רבים מאלה הם זוגות צעירים שרכשו דירות בישוב חריש. מתוך 4,600 דירות ששווקו בו, כמחציתן נרכשו על ידי חברות נדל"ן, שטרם שיווקו את הדירות לרוכשים. מחציתן שווקו במסגרת גיבוש קבוצות רכישה.

מכתב שגובש לאחרונה על ידי סגן בכיר לחשב הכללי, אושיק בן עטר, וסמנכ"ל בכיר לאכלוס במשרד הבינוי והשיכון, ישראל שוורץ, הונחו הבנקים למשכנתאות כי הסיוע למענקים יופסק החל מה-6 למאי. ההחלטה שהגיעה לידי עמותות הרכישה בחריש, הובילה אותם להוציא מכתב דחוף לרוכשי הדירות: "בעקבות החלטת הממשלה המצ"ב שהגיעה אלינו היום, אנו נערכים על מנת לנסות 'לתפוס' את המענקים'. לשם כך, יש להוציא היתר בניה בהול תוך תיאום עמדות עם משרד השיכון והוועדה המיוחדת חריש. בהתאם להנחיות המעבר עליכם לפתוח בדחיפות תיק זכאות בכל בנק משכנתא על מנת להוציא תעודת שזכאות".

את ההנחיה הוציאה עמותת נאות חנן, באמצעות חברת באמונה המייצגת את מספר הרוכשים הגדול ביותר בישוב, מעל 1,000 איש. לדברי ישראל זעירא, בעלים בחברת באמונה, "הממשלה איבדה את הצפון - תרתי משמע. ביטול מענקים מהווה פגיעה באמון הציבור שקנה דירות בגלל המענקים כמו גם של היזמים שניגשו למכרזים בגלל זה. יש פה חוסר רצף שלטוני וחשיבה לא כלכלית. המענקים זה דבר שהוכח במשך השנים כמהווה תמריץ ומנוע צמיחה אדיר לפריפריה. מי שטוען שהתוכנית נכשלה טועה ומטעה. הממשלה בהחלטתה כעת עושה טעות דרמטית, שהרי הממשלה מקבלת בחזרה במע"מ את הכסף הזה. יוצא אם כך שכל האינטרסים הציבוריים נמחקים והכל בכדי לחסוך גרוש וחצי מתקציב המדינה, אבל ככה לא חוסכים, ככה מקטינים את הצמיחה. ההחלטה הזו פשוט פוגעת בנגב ובגליל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker