המדינה תאפשר הקמת תשתיות ורכבות קלות ללא אפשרות להתנגדויות

אדם טבע ודין: "יוצרים כאן אפשרות לאישור בנייה תוך עקיפת כל הליך תכנוני ראוי"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

בכוונת הממשלה לתקן את חוק התכנון והבנייה כך שתתאפשר הוצאת היתרי בנייה ללא קידום תוכניות מפורטות לצורך פיתוח רכבות קלות, ופרויקטי תשתית לאומיים אחרים שעוברים בשטח רשויות מקומיות. כך עולה מסעיפים שנכנסו לחוק ההסדרים לשנת התקציב 2013–2014.

מדובר בשני סעיפים המופיעים בחוק ההסדרים תחת הכותרת "הסרת חסמים בפני קידום מערכות להסעת המונים", שלפיהם תתאפשר הוצאת היתרי בנייה למתקני תשתית מכוח תוכנית מתאר בלבד. אף שמדובר בקידום מערכת הסעת המונים, נוסח הסעיפים מלמד כי הדבר יינתן בין היתר לצורך הקמת מתקנים שאינם להסעת המונים, כמו שידור אלחוטי, מתקני וקווי מים, מתקני מדידה וניטור או מתקני תשתית אחרים, ששר הפנים יחליט לגביהם. סעיף נוסף שנכנס תחת הכותרת מאפשר לשר התחבורה ולשר הפנים לקבוע כי סוגים מסוימים של מתקנים נלווים יוקמו ללא היתר בנייה, אלה בהודעה או הרשאה בלבד.

"זו הטעיה חמורה, שתביא להפקרות בתחום התכנון והבנייה", טוען היועץ המשפטי בעמותת אדם טבע ודין, עו"ד אלי בן ארי. "יוצרים כאן אפשרות לאישור בנייה תוך עקיפת כל הליך תכנוני ראוי. אין לזה שום קשר למערכות להסעת המונים. סעיפים אלה נכנסו תחת כותרת מטעה הכוללים תוכן שאינו שייך למעשה לכותרת שתחתה הוא מופיע, ובכך מהווה הדבר הטעיה בוטה - והם עשויים להיות הרסניים לתחום התכנון והבנייה. מדובר בתיקון בעייתי, שעוקף את מערכת התכנון, ושמינהל התכנון מנסה משום מה לקדם זמן רב. כמו כן, קיים חשש שהכנסת תאשר זאת בהיסח הדעת. הסעיפים מהווים דוגמה מובהקת לשימוש לרעה בהליך החקיקה של חוק ההסדרים, המייצר הלכה למעשה מחטף בקנה מידה רחב שיהיו לו השפעות שליליות ארוכות טווח".

בתי המשפט ובעיקר בית המשפט העליון עמדו לא אחת על החשיבות של הוצאת היתרי בנייה מכוח תוכנית בניין עיר מפורטת. ההכרח בתכנון מפורט כתנאי למתן היתר בנייה נובע מהצורך במתן אפשרות אמיתית להתנגדות לתוכנית מצד הציבור ונציגיו. כמו כן, הדבר נובע מהצורך בהצגת מידע תכנוני מפורט ונהיר בפני מוסדות התכנון המקבלים את ההחלטות ביחס לתוכנית. ללא תכנון מפורט, הן מקבלי ההחלטות והן הציבור עשויים שלא לדעת את משמעות התוכנית ומה השלכותיה בתחומים נרחבים, מה שעשוי ליצור מפגעים מהותיים בהיבטים סביבתיים, ואף כאלה שיפגעו בבריאות הציבור.

צילום: אמיל סלמן

"חשיבות זאת היא שהניעה את בתי המשפט לא אחת לפסול היתרים על סמך תוכניות לא מפורטות", מסביר עו"ד בן ארי. "במקרים אלה, מי שקובע בסופו של דבר את התכנון אינם מוסדות התכנון, אלא בעלי תפקידים ויזמים שונים, מה שפותח פתח לכניעה ללחצים ולתכנון בפועל לטובת אינטרסנטים שונים - במקום לטובת כלל הציבור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי נעשתה אליהם פנייה כזאת ממשרד התחבורה, ועם זאת "אין בכוונת המשרד לוותר על הגשת תוכנית מפורטת, אלא מדובר בהליך מקוצר שיחליף מתן הוצאת היתר על ידי הרשאה בלבד".

רנית נחום־הלוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker