תשלום ארנונה כפול ייגבה עבור דירות מגורים ריקות

התקנה לגביית כפל ארנונה מדירות רפאים שלא יהיה בהן שימוש תשעה חודשים, שנחתמה על ידי שר הפנים גדעון סער, נכללה בהמלצותיה של ועדת טרכטנברג, ונועדה לעודד השכרת דירות אלה ובכך להגדיל את היצע הדיור בבנייה הקיימת

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים95
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר הפנים גדעון סער חתם לפני כמה ימים על התקנות המחייבות תשלום מס ארנונה כפול על דירה שאינה בשימוש למעלה מתשעה חודשים בשנה, כך דיווח סער בישיבת הממשלה היום (א'). התקנות החדשות תוקנו בהתאם להמלצותיה של ועדת טרכטנברג, שאותן אישרה הממשלה כבר לפני למעלה משנה, והן ייכנסו לתוקף לאחר שגם שר האוצר יאיר לפיד יחתום עליהן, ולבסוף יידרש אישורה של ועדת הכספים. השנה הראשונה לגביה ייגבה כפל המס תהיה 2014.

בימי המחאה החברתית עמד מספר דירות שהוגדרו כ"דירות ריקות" בישראל על למעלה מ-46 אלף, מרביתם בבעלות של תושבי חוץ, וישראלים המחזיקים דירות נופש. כך עלה מדיוני ועדת טרכטנברג, שבדקה את הנושא. הכפלת תשלום הארנונה על דירות מגורים שאינן בשימוש נכללה בהמלצותיה של הוועדה, במטרה לעודד השכרת דירות, ובכך להגדיל את היצע הדיור בבנייה הקיימת.

כבר בישיבתה במארס 2012 אישרה הממשלה את ההמלצה אודות "הרחבת היצע הדיור בבנייה הקיימת באמצעות שינוי כללי הארנונה", אבל עד לגיבושן של התקנות והבאתן לחתימתו של שר הפנים חלפו לא פחות מ-14 חודשים. לשאלת TheMarker מדוע ארך אישור התקנה זמן רב כל כך, השיב משרד הפנים כי "המשרד בחן את הדרכים ליישום החלטות הממשלה להעלאת הארנונה לדירות רפאים ובחן את כל ההיבטים המשפטיים הקשורים לנושא".

שכונת ממילא בירושלים
שכונת ממילא בירושליםצילום: תומר אפלבאום

עם זאת, גורם המקורב לנושא ציין כי במהלך הקדנציה הקודמת נתקע קידום התקנות בשל אופוזיציה פנימית עזה בתוך המשרד, וכי רק לאחר חילופי השרים החליט סער להמשיך לדחוף את הנושא.

על פי התקנות החדשות, האחריות על הפיקוח על פרק הזמן השנתי שבה דירה נמצאת בשימוש תהיה של הרשות המקומית, והיא גם זו שתיהנה מכפל המיסוי. הפיקוח ייעשה באמצעות מעקב אחרי מדי המים בדירות, מידע שבכל מקרה נאסף על ידי תאגידי המים העירוניים ואינו מצריך פעולות נוספות מצד הרשות. כפל המס ייגבה מדירות שעל פי נתוני המים לא אובחנה בהן פעילות במשך תשעה חודשים בשנה קלנדרית. הגבייה על פי התקנות החדשות תחל ב-1 בינואר 2014, כך שבסוף אותה השנה כבר תוכל הרשות לגבות את כפל המס - גבייה שתיעשה באופן רטרואקטיבי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העיר שבה הגיעה תופעת שכונות הרפאים לשיא היא ירושלים, שבה כיום על פי הערכת העירייה כ-10,000 יחידות דיור ריקות. אומדן תוספת ההכנסה לעירייה בשל תחולת התקנה, כפי שזה נעשה במשרד הפנים, עומד על 15 מיליון שקל בשנה. אומדן תוספת ההכנסה לעיריית תל אביב, שגם בה כמות לא מבוטלת של דירות ריקות הוא 2 מיליון שקל בשנה. בשלב זה נקבע כי התקנות יותקנו כהוראת שעה לשנתיים, במהלכן תיבחן השפעתן בפועל על שוק הדיור.

אישור התקנות החדשות התקבל בברכה על ידי ראש עיריית ירושלים, שמזה כמה שנים מנסה לקדם את הנושא. "ההחלטה מהווה כלי חשוב להוספת אלפי דירות למשפחות צעירות בירושלים. הצעירים הם החמצן של העיר ירושלים ואנו פועלים כל העת למשוך צעירים ומשפחות צעירות לעיר", אמר אתמול. "הכנסת אלפי דירות רפאים לשוק, תגדיל באופן דרמטי את היצע הדירות להשכרה לצעירים, וכן תביא להורדת מחירי השכירות בעיר".

שמאי המקרקעין ויו"ר לשכת השמאים לשעבר, ארז כהן, התייחס לצעד של סער ואמר כי זהו צעד בכיוון הנכון: "יש באזור הביקוש למעלה מ-40 אלף דירות רפאים ואם חלקן יושכרו בעקבות הוראת שעה זו, זה בהחלט יגרום להתייצבות המחירים בשוק השכרת הדירות", אמר, "עם זאת, חשוב לזכור כי ההחלטה כלל לא תשפיע על מחירי הדיור. חלק נכבד מדירות הרפאים הינן ממילא דירות יוקרה. לכן, להוראת השעה הזו תהיה משמעות נקודתית בפלח מסוים של דירות להשקעה שייצאו לשוק השכירות".

עם זאת, לא כולם מברכים על התקנות החדשות. לדברי עו"ד ישראל עזיאל, ראש מחלקת הנדל"ן במשרד ליפא מאיר ושות' המייצג בעלי דירות בארץ ובחו"ל, וכן יזמי נדל"ן, "התקנות לגביית כפל ארנונה מדירות שאינן בשימוש משקפות פגיעה מהותית בזכות הקניין הבסיסית של בעל הנכס. בעל נכס, ויהיו שיקוליו אשר יהיו, שמחליט שלא ייעשה שימוש בקניין הפרטי שלו - דירת מגורים - אינו צריך להיענש על כך. הדבר סותר את מושכלות היסוד של זכות הקניין הבסיסית העומדת לכל אדם לנהוג בקניינו כרצונו".

לדבריו, "נראה שהניסיון להכניס לשוק הדירות (להשכרה ולמכירה) דירות נוספות באמצעי הזה דווקא, הינו בעייתי מאוד ועלול להחטיא את מטרתו. לא בטוח כי דווקא תמריצים שליליים הם אלו שיגרמו לעשיית שימוש בנכס אלא יש למצוא את הפתרון בתמריצים חיוביים כמו הקלות למיניהן וכדומה."

יו"ר התעוררות עופר ברקוביץ אומר בתגובה להחלטה, "אני מברך על החלטתו של שר הפנים להכפיל את מיסוי דירות הרפאים בירושלים ובכלל. זה צעד שמראה על הבנת המצוקה האמיתית בדיור ודורש צעדים משמעותיים כדי לשנות את המצב. מיסוי דירות הרפאים יביא להגדלה של כמות הדירות המושכרות בשוק ויוריד את המחירים או לכל הפחות יגדיל את הכנסות העיריה וישפר את השירותים בעיר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker