השקעה במחיר שפוי? דירת 3 חדרים ב-550 אלף שקל

במחירי הנדל"ן הגואים של ישראל, נשארה רמלה אי של שפיות; העיר מציעה, בין היתר, דירות 2 חדרים במחירים שמתחילים ב–520 אלף שקל, ודירות 3 חדרים במחיר שווה לכל נפש - 550–600 אלף שקל

חיים לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רמלה היא אחד המקומות הבודדים באזור המרכז שמציע נכסים להשקעה במחיר שפוי. העיר משתרעת על שטח של כ–12.5 אלף דונם ומונה כ–74 אלף תושבים, בהם כ–17 אלף תושבים ערבים ‏(4,000 מהם נוצרים‏), שמתגוררים בעיקר בשתי שכונות - ג'ואריש וגן חק"ל. עוד מונה האוכלוסייה כ–22 אלף עולים חדשים, בהם כ–12 אלף בוכרים, 4,000 יוצאי אתיופיה וכ–2,000 עולים ממדינות אמריקה הלטינית.

החתך הסוציו־אקונומי של רמלה בסולם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ‏(למ"ס‏) הוא 4 ‏(בסולם 1–10‏), והיא אחת הערים הצעירות בישראל - שליש מהתושבים הם מתחת לגיל 20 וכשני שלישים מתחת לגיל 40. בעשור האחרון חוברה רמלה לשני צירי תנועה משמעותיים: כביש 6 וכביש 431, שהופכים את העיר לנגישה עד מאוד.

אחד הפרויקטים המוצלחים שמושך אליו אוכלוסייה איכותית הוא קרית האמנים, המוכר יותר בשם "מצליח", וממוקם בפאתי מושב מצליח, על כביש 40, ובסמיכות לכביש 431.

ככלל, רמלה מצויה בתנופת בנייה ומציעה כמה פרויקטים איכותיים לזוגות צעירים ולמשפרי דיור, בהם קרית האמנים, עם 2,300 יחידות דיור; גינדי ‏(במרכז העיר‏), עם 364 יחידות דיור; קרית מנחם בגין ‏(לקראת סוף הפרויקט‏) - 3,500 יחידות דיור; פרויקט מכבי ‏(על מגרש מכבי הישן‏) - 888 יחידות דיור; ונוה דוד - כ–260 יחידות דיור. לרמלה יש עתודות קרקע לבניית כ–6,500 יחידות דיור נוספות, ובכוונת העירייה להרחיב את העיר לכיוון דרום ומזרח על גבי שטחים נוספים.

קרית האמנים ברמלה. הפרויקט מושך אליו אוכלוסייה איכותיתצילום: גיל כהן מגן

מחירי הנכסים בקרית האמנים עלו בכ–100% בחמש השנים האחרונות. מחירי הדירות החדשות שעוד נותרו לשיווק ‏(כ–200 יחידות דיור בלבד‏) הם כמעט 300 אלף שקל לחדר: דירת 4 חדרים ממוצעת נמכרת תמורת החל מ–1.15 מיליון שקל, ודירת 5 חדרים - בכ–1.4 מיליון שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הנדל"ן ברמלה מאופיין בבנייה חדשה לצד ישנה. חלקה הגדול של העיר מאופיין בבנייה נמוכה ‏(עד שלוש קומות‏) בבנייני רכבת מאורכים, לצד פרויקטים בולטים של בנייה חדשה. דוגמה לכך ניתן לראות בארבעת המגדלים שנבנו במרכז העיר על ידי גינדי, בקרבת הרחובות שמשון הגיבור ורזיאל, שבסמיכות אליהם נבנה בימים אלה קניון מסחרי בשטח של 24.5 אלף מ"ר על ידי עזריאלי.

ראש העיר רמלה זה 20 שנה, יואל לביא, רואה בחזונו את רמלה נהפכת לאחת הערים האטרקטיביות למגורים בישראל. "החזון שלי, בראש וראשונה, הוא לספק איכות חיים לתושבים הקיימים ולחזק את העיר עם אוכלוסייה חדשה ואיכותית", הוא אומר. ואכן, באחרונה פועל לביא להבאת עולים חדשים מדרום אמריקה ולשיכונם בעיר. לביא, שגדל בעיר, קובע כי "רמלה היא עיר ואם בישראל, שחוזרת אט־אט למעמדה ההיסטורי".

ככלל, במחירי הנדל"ן הגואים של ישראל, נשארה רמלה אי של שפיות. העיר מציעה נכסים במחירי "סוף עונה": דירות 2 חדרים נמכרות תמורת החל מ–520 אלף שקל, ודירות 3 חדרים בקומה אחרונה בבניין בן שלוש קומות, ניתן להשיג במחיר שווה לכל נפש - 550–600 אלף שקל.

ומה לגבי התחדשות עירונית? לביא מנסה לקדם פרויקט בינוי־פינוי ‏(בשונה מפינוי־בינוי‏), שבו יוקמו תחילה באזורים חדשים הבניינים שיאכלסו את המפונים מדירותיהם הישנות, ורק אחר כך יתבצע הפינוי. היות שמחיר הקרקע בעיר נמוך מכדי לאפשר כדאיות כלכלית לפרויקט, מתעתד ראש העיר להגיש בקשה לזכויות בנייה של עד פי שמונה. כמו כן, בפרויקטים של תמ"א 38 מבקש לביא לאשר זכויות בנייה כפולות מהמקובל.

שכר הדירה הממוצע בעיר המשופעת באתרים היסטוריים, כמו המסגד הלבן ובריכת הקשתות ‏(המוכרת מהסרט "חסמב"ה"‏), הוא כ–2,200 שקל לדירת 2 חדרים וכ–2,500–2,600 שקל לדירת 3 חדרים קטנה בשטח של כ–50 מ"ר.

למי מתאימה השקעה ברמלה? למי שרוצים לגוון את תיק ההשקעה שלהם בנכס המניב תשואה גבוהה יותר מראשון לציון, מחולון, ולבטח מתל אביב; למי שרוצים לבצע השקעה ראשונה ‏(הכפופה למגבלות ההון של בנק ישראל - 50%‏) בהון עצמי התחלתי של פחות מ–300 אלף שקל; ולאותם משקיעים שמאמינים בעוצמתה העתידית של העיר ובהשבחה הצפויה.

הקוראים מוזמנים להעלות שאלות ותגובות באתר: REJ.co.il

הכותב הוא מומחה בהשקעות בנדל"ן מניב, יועץ, מרצה ומחבר הספר "נדל"ן בג'ינס"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker