תוכנית הקמת נמל מפרץ חיפה ב-4 מיליארד ש' אושרה

בעיריית חיפה מקווים כי הנמל, הכולל רציף באורך של קילומטר ואלפי דונם של שטח לוגיסטי, יהפוך למוקד תעסוקה לאזור הצפון כולו ■ בנוסף, אושרה התוכנית להפיכת נמל המכולות הישן למתחם תיירותי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שתי תוכניות מתאר רחבות היקף הקשורות במפרץ חיפה אושרו הבוקר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז חיפה, וצפויות כעת להגיע לאישור המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

מדובר בתוכנית לפיתוח ולשיקום חזית הים העירונית, המבקשת להפוך את נמל פריקת המכולות החוצץ כיום בין אזור המושבה הגרמנית והים למתחם תיירות ובילוי. התוכנית השנייה היא להקמת "נמל המפרץ" - מסוף מכולות חדש שיאפשר טעינה ופריקה של אוניות ענק המכילות עד 12 אלף מכולות ויכלול עורף לוגיסטי שעשוי להפוך למחולל תעסוקה באזור.

רציף הנמל מתוכנן להיות ברוחב של כ-500 מטר ובאורך של קילומטר, כך ש-3 אוניות, באורך ממוצע של כ-300 מטר כל אחת יוכלו להעמיס ולפרוק בו זמנית. עוד יכלול הרציף 11 מנופי פריקה.

מעיריית חיפה נמסר כי עלות הפרויקט כולו היא כ-4 מיליארד שקל. ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אמר כי "אישור התוכנית מהווה צעד חשוב להבטחת מרכזיות נמל חיפה, ותהיה לכך השפעה דרמטית על צפון המדינה בכלל ועל חיפה בפרט. במסגרת הדיונים הצפויים, יובטח פיתוח פארק נחל הקישון ותחזוקת חופי העיר. אנו סבורים שזהו מהלך להצלת צפון הארץ. זה יום חג לעיר חיפה ולצפון הארץ".

מהנדס העיר חיפה, אריאל וטרמן, אמר בעקבות אישור התוכנית כי "הנמל החדש מהווה חלק מחזון פיתוח העיר, כפי שבא לידי ביטוי בתוכנית המתאר המחוזית ובתוכנית המתאר החדשה של חיפה. התוכנית לוותה בתסקיר השפעה על הסביבה שהוכן על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, והמועצה הארצית לתכנון ובנייה. נמל המפרץ מהווה את אחד המנועים הכלכליים החשובים לצפון המדינה. חשוב לזכור כי פיתוח הנמל יוסיף אלפי מקומות תעסוקה לצפון המדינה בכלל ולחיפה בפרט".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תוכנית פיתוח חזית הים, שזכתה בעירייה למיתוג בשם "חיפה-ברצלונה", צפויה להפוך את החלק המערבי של נמל חיפה למתחם תיירות ובילוי - במקביל להמשך תפקודו כנמל נוסעים - וכן לכלול פיתוח שטחי ציבור, טיילת חוף, שיקום מבנים וחיזוק המסחר, התיירות, הבילוי והתרבות. במסגרת התוכנית אמור להימצא פיתרון גם לשיקוע מסילת הרכבת העוברת במקום.

מעיריית חיפה נמסר כי: "אישור התוכנית על ידי הוועדה המחוזית מכוננת והיסטורית עבור העיר חיפה, ומשקפת את פרי היוזמה והמאמץ המתמשך של העירייה לפתח ולשקם את חזית הים העירונית וכמו כן, לחבר מחדש אזורים מוזנחים ועזובים אל המרקם העירוני של העיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker