משרד השיכון לא יאפשר ליזמים לבצע אקזיטים בקרקעות המדינה בחריש

משרד הבינוי והשיכון הוציא הודעה כי הוא מתנגד לעסקת אשדר עם מינהל המגורים בחריש - "עסקאות סיבוביות עלולות להעלות את מחירי הדירות"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

משרד הבינוי והשיכון מוציא היום הבהרה כי יתנגד לביצוע עסקות סיבוביות המתנהלות בקרקעות ששווקו במחירים אפסיים על-ידי המדינה. התייחסות המדינה מגיעה זמן קצר לאחר שחברת הנדל"ן אשדר מקבוצת אשטרום פרסמה הודעה לפיה חתמה על הסכם אופציה למכירת זכויותיה בקרקע בחריש תמורת כ-70 מיליון שקל. בהודעת החברה שהוציאה לבורסה צוין עוד כי החברה צפויה לרשום רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה.

בהודעה החריגה שהוציא היום משרד הבינוי והשיכון הוא בעצם מבקש מהיזמים להצטרף למאבק הלאומי להוזלת מחירי הדיור, ומונע ממנו לספסר בקרקע אותה רכש במחיר אפסי מהמדינה. כל עסקאות מהסוג הזה, מציין המשרד, צריכות לקבל אישור מיוחד. "לא נאפשר לקבלנים לעשות אקזיטים בקרקעות של מדינה, שנמכרו במחירי אפסיים, שקיבלו הוזלה משמעותית בהסכמי הפיתוח".

"על רקע מידע ביחס לכוונה של קבלנים שזכו במכרזי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון בחריש למכור את זכויותיהם בקרקע, מבהיר משרד הבינוי והשיכון כי ככלל, המשרד לא יאשר הסבת זכויות של קבלנים שזכו במכרזים, ובמיוחד בחריש, אלא בנסיבות מיוחדות וחריגות. לשם העברת אישורי זכויות, ועדת המכרזים צריכה לאשר את העסקה. משרד הבינוי והשיכון פועל להגדלת היצע הקרקעות ולהוזלת מחירי הדירות והקרקעות, ועל כן לא יאפשר עסקאות שיש בהן כדי לפגוע במטרה לאומית זו". נכתב בהודעה.

היישוב חרישצילום: נמרוד גליקמן

את ההסכם חתמה אשדר עם חברת מינהל המגורים ועמותת חריש הירוקה בניהולם של חמי בר אור ומוטי פלד לבנייה של כ-450 דירות. האופציה שניתנה במסגרת ההסכם היא עד ל-30 ביוני 2013, ושולם תמורתה לאשדר סכום של כ-1 מיליון שקל. האופציה ניתנת להארכה ב-30 יום נוספים תמורת כ-740 אלף שקל נוספים.

במכרזים שהוציא מינהל מקרקעי ישראל לרכישת קרקעות בחריש זכתה, בין היתר, עמותת נאות חריש, המנוהלת על ידי פלד ובר אור, לבנייה של 593 דירות, לפי מחיר של 112 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור כולל פיתוח. חברת אשרד זכתה במכרז לפי מחיר של כ-73 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור כולל פיתוח.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העסקה שנחתמה בין אשדר למינהל המגורים ועמותת חריש הירוקה היא בתחשיב של 143 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור כולל פיתוח. הערכות הן שמינהל המגורים והעמותה ישווקו דירות ארבעה חדרים במחיר של כ-660 אלף שקל, לעומת 630 אלף שקל בשיווק הראשוני בו השתתפה העמותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker