ברוורמן: מתוך 40 אלף דירות המשווקות ע"י המינהל ניתן לבנות רק 15 אלף

"הרשות מפרסמת נתונים לא רלוונטיים", טען יו"ר ועדת כלכלה בדיון היום בכנסת

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

רשות מקרקעי ישראל (המינהל), נוהג לפרסם נתונים על שיווק קרקעות לבניית יחידות הדיור, אולם על חלק ניכר מהן לא ניתן לבנות כלל. דברים אלה אמר יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ הפרופ' אבישי ברוורמן בדיון שהתקיים היום בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא תפקודה של רשות מקרקעי ישראל והשפעתה על מחירי הדיור.

יו"ר הוועדה, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה) ציין כי אף שמכרזים רבים נסגרים מדי שנה לבניית עשרות אלפי דירות, לא ניתן לבנות אף אחת מהן עד שהעסקה אינה מאושרת. בדיון חשף ברוורמן את נתוני "העסקאות המאושרות" - כלומר מכרזים של הרשות שהסתיימו בהצלחה.

יו"ר הוועדה. ח"כ אבישי ברוורמןצילום: אוליבייה פיטוסי

מהנתונים עולה כי מתוך 39 אלף דירות ששווקו במהלך 2012, רק 15 אלף עסקאות מאושרות ואותן ניתן לבנות. בשנת 2011, מתוך 36 אלף ששווקו, רק 25,000 הן עסקאות מאושרות. בשנת 2010 מתוך 33 אלף דירות ששווקו, רק 20 אלף מהן הן עסקאות מאושרות. בשנת 2009, מתוך 28 אלף דירות ששווקו, רק 17 אלף מהן מאושרות, ובשנת 2008, מתוך 25 אלף דירות ששווקו, רק 15 אלף עסקאות מאושרות.

ברוורמן הוסיף כי ידוע לו על מאגר של 14,000 דירות עם תוכנית בניין עיר (תב"ע) מאושרת, בקרית גת ובקריית ביאליק ומוצקין ותבע ממנכ"ל הרשות לקדם את הפרויקטים. ברוורמן הזהיר כי אם שר אחד, לא יקבל את כל האחריות והסמכות, לשיווק, פיתוח והסרת חסמים - לא תיפתר מצוקת הדיור.

שחרור חסמים

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן אישר כי הנתון של יחידות דיור משווקות לא מעיד על התקדמות הפרויקטים. ליברמן התייחס בדבריו בין היתר לשחרור החסמים בקרית גת, קרית מוצקים ובראש העין וציין בעוד מספר חודשים ייסגר "הסכם גג" באזורים אלו שמטרתו להסיר את כל החסמים לבנייה של אלפי דירות.

"בארבע השנים האחרונות המדינה שיווקה כמעט פי שניים מהכמות הרגילה, אך הבעיה הגדולה הם החסמים. מתן היתרי בניה תלויים בתוכנית בניין עיר המחייבת פתרון תחבורתי, והקמת מט"שים.

על כל אלו אין למינהל כל השפעה". בין השנים 2013-2014, ציין עוד ליברמן יוסרו חסמים באזורים נוספים בארץ, מה שיאפשר לדבריו בנייה של תוכנית ענק עם כ-30,000 דירות.
מנכ"ל התאחדות הקבלנים, עו"ד אליאב בן שמעון סיפר על מקרים רבים שהדירות היו מוכנות כבר - אך לא ניתן היה לשווקם בגלל תשתיות שאינן מוכנות.

לדבריו, גם המינהל אחראי למצוקת האשראי של הקבלנים, כיוון שהפיתוח משולם מכספי הקבלנים מיד - אך הוא מתבצע רק לאחר זמן. בן שמעון גם מחה על כך שהמדינה גובה מהקבלנים מס עיכוב בהוצאת היתרי בנייה, למרות שישנם חסמים ועיכובים אובייקטיבים במסירת הדירות.

נציג האוצר, אמיר רשף ציין כי הקבינט לענייני דיור יטפל בהסרת חסמים וכי אלפי יח"ד בראש העין ובבית שמש יצאו לבניה בחודשים הקרובים. לדבריו, בשנתיים הקרובות יצאו כ-9000 דירות במחיר למשתכן. כמו כן טען רשף, בהתייחס נתונים שהציג ברוורמן כי בשנת 2013 יש כבר 15 אלף עסקאות מאושרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker