מנכ"ל משרד השיכון: יש לייצור תחרות בין קרקעות המינהל לקרקעות קק"ל

נכון להיום, לדברי אליהו, קק"ל מחזיקה בסדר גודל של כ-30%-35% מהקרקעות באזורי הביקוש, כך שהיא מסוגלת להוות מתחרה אפקטיבי למינהל בשוק הקרקעות

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, עו"ד שלמה בן אליהו, הודיע היום בוועדת הכלכלה של הכנסת כי לעשות הפרדה ולייצור תחרות בין קרקעות קק"ל לקרקעות של המדינה. "יש לחתור להפרדת נכסי הקרן הקיימת לישראל מניהולם על ידי רשות מקרקעי ישראל, כך שיהיו שני גופים מתחרים שינהלו וישווקו קרקעות".

הדיון בוועדת הכלכלה עסק בנושא המונופול של רשות מקרקעי ישראל על 92% מקרקעות המדינה, וההשפעה של זה על מחירי הדיור. נכון להיום, לדברי אליהו, קק"ל מחזיקה בסדר גודל של כ-30%-35% מהקרקעות באזורי הביקוש, כך שהיא מסוגלת להוות מתחרה אפקטיבי למינהל בשוק הקרקעות. "כמו בתקשורת, כאשר יש תחרות, תהליך השיווק מתייעל ומחיר המוצר יורד".

שלמה בן אליהו צילום: באדיבות המצולם

בין המדינה ובין קרן קיימת לישראל קיימת אמנה/חוזה משנות ה-60, לפיה קק"ל מוסרת את קרקעותיה לשיווק המינהל, כך שכשם שהמינהל מנהל את אדמות המדינה ואת קרקעות רשות הפיתוח כך הוא מנהל גם את קרקעות קק"ל. ההצעה הנוכחית היא שקק"ל ינהלו את קרקעותיהם באופן עצמאי.

עמדת מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון היא שכחלק מהצעדים להורדת מחירי הקרקעות והדירות והגדלת ההיצע בעתיד, יש להפריד את ניהול קרקעות קרן קיימת לישראל מניהולם על ידי המינהל, כך שהמוצר יהיה זמין יותר וזול יותר ושיווק הקרקעות של גופים אלה יתייעל - כמו בכל שוק תחרותי.

צעד זה לא יוביל לירידת מחירי הדיור בטווח הקרוב, אלא מדובר בתהליך ארוך, המצריך שינוי חקיקה, שינויים במיסוי, היערכות ארגונית ועוד, אשר ייקח מספר שנים. עם זאת לדעת מנכ"ל המשרד, מן הראוי להכין כבר עתה את תכנית המגירה להפרדה וכאשר הממשלה תחליט על רצונה להיפרד, ניתן יהיה ליישמה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker