משפחת שכטר מוכרת את נכסיה לשלמה אליהו לפי שווי של כמיליארד ש'

אליהו ירכוש 16.6% מאחזוקות משפחת שכטר עבור המניות 166 מיליון שקל ■ בהמשך הוא צפוי לרכוש את יתרת המניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

איש העסקים מרדכי שכטר חתם על הסכם למכירת מלוא נכסיו בחברת פרויקט "גן העיר" לשלמה אליהו לפי שווי של כמיליארד שקל. חברת פרויקט "גן העיר" מחזיקה בקניון גן העיר (85%) בת"א, מלון הר ציון בירושלים (100%) ופרויקט דירות היוקרה "ירושלים של זהב" (100%).

כיום, החזיק אליהו במחצית ממניות החברה. בעסקה עם שכטר, ירכוש אליהו 16.6% אחזקות שכטר לפי שווי של כמיליארד שקל. אליהו שישלם עבור המניות 166 מיליון שקל, צפוי לרכוש בהמשך את יתרת המניות (33.4%).

שלמה אליהוצילום: מיכל פתאל

לפני כשנה דווח ב-TheMarker על עיכובים ניכרים בשיווק הפרויקט היוקרתי "ירושלים של זהב", הנובעים ממחלוקות קשות הקשורות לדור המייסדים של שני הצדדים.

השחקנים החדשים שנכנסו לתמונה הם חתנו של שלמה אליהו משה גרליק האחראי על ענף הנדל"ן בחברה, ויורם שכטר, בנו של מרדכי שכטר. העסקה מבטאת אם כך את רצון שני הצדדים לסיים את השותפות הממושכת ביניהם.

אליהו, בעל חברת הביטוח אליהו, מבצע את העסקה חצי שנה לאחר שהשלים את רכישת השליטה (69.2%) בקבוצת הביטוח מגדל, תמורת 3.55 מיליארד שקל, בעסקה ששיקפה למגדל שווי של 5.13 מיליארד שקל. אליהו נערך בימים אלה לגיוס אג"ח של עד מיליארד שקל לטובת מיחזור חוב שנטל מהבנקים למימון רכישת השליטה במגדל. לפי הערכות בשוק, זו גם הסיבה שבגינה הוא מבקש לבצע בשלבים את רכישת חלקה של משפחת שכטר בחברת "פרויקט גן העיר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שכטר ואליהו מחזיקים בזכויות שוות בשלוש אחזקות נדל"ן: קניון גן העיר ברחוב בן גוריון בתל אביב, מלון הר ציון בירושלים ופרויקט ירושלים של זהב.

ההיכרות בין שכטר ואליהו החלה לפני למעלה מ-30 שנה עת הקימו את פרויקט גן העיר בתל אביב בשנות ה-80. המתחם החולש על שטח של כ-41 אלף מ"ר נחשב גם אז כהיום לאחד המגדלים היוקרתיים בתל אביב הכולל מגדל מגורים עם 92 דירות וקניון גן העיר. זה לא מה שלא מנע מהשניים להציע לפני כחמש שנים את הנכס למכירה תמורת כחצי מיליארד שקל.

אחד המניעים לכך היה כוונתויו של אליהו לרכוש אחזקות בבנק לאומי. המוצר שעמד על המדף זמן מה הצליח לקבל הצעה רצינית מגזית גלוב וחברת הביטוח הראל לפי שווי של 430 מיליון שקל, אם כי הצדדים חזרו בהם לבסוף מהעסקה. מאז, אף שהפרויקט לא עמד על המדף למכירה, קיבלה ההחברה הצעתם טובות הרבה יותר.

העסקה הבאה בין השניים  בוצעה לפני כ-15 שנה, ב-1996, כשרכשו את מלון הר ציון מידי חברת בית אסיה שבבעלות שאול אייזנברג ונוספים תמורת כ-20 מיליון דולר. המלון הממוקם על מדרון הר-ציון, מול הסינמטק בירושלים, משתרע על שטח של 11.5 דונם וכולל 117 חדרים ו-20 סוויטות.

כבר בזמן הרכישה דובר על כך שבכוונת שכטר ואליהו לשנות את ייעודו של המלון. 12 שנה לאחר מכן, ב-2008, פעלו השניים מול מוסדות התכנון בירושלים להרחיב את המלון שיכלול 400 חדרים ודובר על השקעה של 55 מיליון דולר. ההרחבה לא נעשתה עד היום.

אל הפרויקט האחרון, "ירושלים של זהב" נכנסו השניים באמצע שנות ה-90, אז רכשו קרקע בשטח של כ-6 דונם תמורת כ-25 מיליון שקל בלבד. הפרויקט ממוקם ברחוב רבי עקיבא, סמוך לרחוב הלל וגן העצמאות והוא כולל שני מגדלים, האחד שבנייתו הסתיימה לפני כשנה וחצי ובו 89 דירות, מתוכן שווקו 70% בלבד. בנייתו של המגדל שיכלול 25 קומות ו-120 דירות טרם החלה אף שעבודות החפירה החלו לפני כשנתיים. הקשיים בשיווק הפרויקט כמו כן העיכוב בעבודות, נובעים בין היתר בשל המחלוקות בין שני הצדדים, כאמור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker