תושבים וחברי מועצה בהרצליה: פגמים בהליך האישור של הרחבת מלון דן אכדיה

התושבים טוענים כי התוכנית תפגע בנוף, והיועצת המשפטית של הוועדה המחוזית טוענת שהגשת התוכנית לוועדה נעשתה שלא כדין

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

חברי מועצת העיר הרצליה יכריעו מחר באשר לעתיד תוכנית ההרחבה למלון דן אכדיה בעיר, לאחר שבחודשים האחרונים העלו תושבים וחברי מועצת העיר חששות לפגמים מהותיים בקידומה.

לטענת חבר המועצה דרור עזרא ‏(הירוקים‏), הוועדה המקומית לתכנון ובנייה קידמה את התוכנית ללא הסכמת בעלי הקרקע וללא אישור מועצת העיר. זאת, תוך ידיעה שהקרקע מוחכרת לחברת מלונות דן במחיר אפסי.

במכתב שהעבירה היועצת המשפטית של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, עו"ד חגית דרורי גרנות לעזרא, היא כותבת כי אם יתברר שהתוכנית הופקדה להתנגדויות לוועדה המחוזית ללא הסכמת הבעלים, ובהליך שאינו חוקי, התוכנית עשויה להתבטל.

מלון דן אכדיה. העירייה מקופחת מהתוכנית?צילום: ניר קידר

עיריית הרצליה מחזיקה בקרקע, ששטחה כ-50 דונם, עוד משנות ה-50 של המאה ה-20. בסוף שנות ה-50 חכרה את הקרקע משפחת פדרמן והקימה עליה את מלון דן אכדיה. במשך השנים חודש החוזה עם החברה כמה פעמים, ובחוזה האחרון נקבע כי לאחר 1998 יוכלו מלונות דן לחכור את הקרקע ל-98 שנים נוספות תמורת דמי חכירה סמליים של כ-100 לירות בשנה בהצמדה למדד - סכום השווה כיום לכ–350 שקל.

בשנים האחרונות קידמה רשת מלונות דן תוכנית להרחבת המלון תוך בנייה מסיבית על רצועת החוף. במקום 209 חדרים כיום, התוכנית כוללת הרחבה של המלון והקמה של 1,325 חדרים, בשלושה מבנים חדשים בני 8–17 קומות, בנוסף למבנה הקיים. התוכנית עוררה תרעומת עקב הפגיעה הקשה הצפויה בקו החוף של הרצליה ובשווי הנכסים הסמוכים, וכן גם בשל דמי החכירה הנמוכים שמלונות דן משלמת לעירייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התוכנית אמנם הופקדה להתנגדויות, אך החוק קובע כי טיפול בתוכנית ללא הסכמת הבעלים שונה לחלוטין מתוכנית שקודמה בהסכמה. כמו כן, לפי הנחיות משרד הפנים, יש להביא את חילופי הקרקע לאישור שר הפנים בצירוף הערכת שמאי לגבי שווי הזכויות הרלוונטיות בקרקע. הערכת שמאי שכזאת לא נערכה ולא הוצגה בפני חברי המועצה.

"ככל שהתברר שהנתונים שהיו לנגד עיני הוועדה המחוזית שונים מהאמור יובא הדבר לדיון בוועדה המחוזית לבחינה מחודשת", נכתב במכתב שהעבירה דרורי. מועצת העיר הרצליה אמורה לקיים היום דיון מכריע בנושא, שעניינו אישור חילופי המקרקעין, ולהחליט אם היא מאשרת אותה.

מי שכן הוציא חוות דעת שמאי היו המתנגדים לה, ששכרו את שירותי השמאי אריה קמיל ממשרד קמיל טרשנסקי שירותי נדל"ן. חוות דעת זו הועברה לחברי מועצת העיר על ידי עו"ד ענת בירן, המייצגת מאות תושבים המתנגדים לתוכנית. מחוות הדעת עולה כי עיריית הרצליה מקופחת בתוכנית זו.

בחוות הדעת, שכוללת המלצה שלא לאשר את התוכנית, נכתב: "יש לקחת בחשבון את ההגדלה העצומה של שטחי הבנייה שמקבל היזם, המחזיק בקרקע שקיבל בדמי חכירה סמליים של 100 לירות ישראליות בלבד, ללא הצמדה, ללא עדכון וללא קשר לשווי הקרקע והזכויות עליה.

"אין פרופורציה בין השטחים המוענקים לטובת הציבור במסגרת התוכנית לבין השבחת הקרקע האדירה ליזם, 76 אלף מ"ר בנוי לעומת 13 אלף מ"ר כיום. שיעור השטחים המיועדים לצורכי ציבור, לעומת זאת, נותר כמעט ללא שינוי - 24% מכלל השטח בלבד במקום 23% בתוכנית המקורית, תוספת של 1% בלבד".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "מדובר בתוכנית תכנונית טובה  וראויה, שאושרה על ידי הוועדה המחוזית. על פי הנוהל, מועצת העיר תצביע על ההסכמה לאיחוד והחלוקה בישיבת המועצה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker