ראש עיריית פ"ת דוחה בקשות יזמים לתוספת בנייה בעיר

"ראוי לחדד את המדיניות אותה הנני מוביל הקובעת הפסקת בניית יחידות הדיור למגורים בהיקפים בהם אין העיר מסוגלת לעמוד מבחינה תשתית, מבני הציבור, שטחים ירוקים, מוסדות חינוך ומתן שירות ראוי והולם"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

ראש עיריית פתח תקווה, אורי אהד, מתנגד להמשך הבנייה המאסיבית למגורים בעיר. במכתב שהוציא למהנדס העירייה, סרג'יו רטסקו, הנחה ראש העיר שלא להעניק הקלות שבס לבנייה למגורים. בקשה ברוח זו קיבל ראש העיר מיזמים הבונים במתחם נחלים שעתיד לכלול 1,200 דירות.

תוספת שבס, בשיעור של 20% מכלל יחידות הדיור, תאפשר בנייה של עוד 240 דירות במתחם. "אין בכוונתי להמליץ על מתן תוספת שבס במתחם. ראוי לחדד את המדיניות אותה הנני מוביל מיום היכנסי לתפקיד הקובעת הפסקת בניית יחידות הדיור למגורים בהיקפים בהם אין העיר מסוגלת לעמוד מבחינה תשתית, מבני הציבור, שטחים ירוקים, מוסדות חינוך ומתן שירות ראוי והולם".

ראש עיריית פתח תקווה, אורי אהדצילום: זאב שטרן

אוכלוסיית פתח תקווה מונה כיום 225 אלף תושבים, כשבעשור האחרון גדלה אוכלוסיית העיר ב-60 אלף תושבים. הגידול נובע בין השאר מהבנייה החדשה בשכונות כמו אם המושבות, כפר גנים ג' והדר גנים. לפי הערכות, עד 2020 ייבנו בפתח תקוה כ-22 אלף דירות, ואוכלוסיית העיר תמנה למעלה מ-300 אלף תושבים, כך שהיקף התושבים יעלה מעל היעד שנקבע בנפה לפי תוכניות מתאר ארציות.

על רקע הבינוי המתוכנן במתחם סירקין בהיקף של 12,000 דירות, לו מתנגדת העירייה, נעשתה בדיקה ממנה עלה כי עקב הגידול המואץ במספר התושבים נמצאת העירייה כבר היום בגירעון בבנייה מוסדות חינוך ומוסדות ציבור בהיקף של 150 מיליון שקל.

מדו"ח פנימי שהועבר לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז עולה כי עיריית פתח תקווה עלולה לסיים את השנה בגירעון של 10 מיליון שקל, עקב תוספת יחידות הדיור בתחומה וכי בניית מוסדות ציבור רבים נדחים בשל מחסור חמור בכספים. קשיים אלה ניתן לראות בנקל בשכונות מאוכלסות כמו אם המושבות החדשה, שם סובלים התושבים ממחסור חמור במקומות חניה, מוסדות ציבור וחינוך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הקרקעות במתחם נחלים שווקו על-ידי רשות מקרקעי ישראל בין 2008-2012, והוא עתיד לכלול סך הכל 1,200 דירות. עד היום שווקו כ-1,000 דירות ובין החברות הזוכות הן חברת קרדן נדל"ן (140), יורו ישראל (190) וחברת פנורמה הצפון (140). אף שהמכרזים נסגרו זה מכבר, ל-TheMarker נודע כי חלק מהחברות מתקשות לשווק את הדירות בשל מחירן הגבוה, כ-1.7 מיליון שקל לדירה, בהתאם למחירי הקרקעות שנרכשו. חלק מהחברות תכננו להקטין את שטחי הדירות, במסגרת הקלות שבס, ולמכור את הדירות במחיר נמוך יותר. למרות זאת, הקטנת הדירות משמעה, כאמור, תוספת יחידות דיור לשכונה שאינה ערוכה לכך.

לפי ההנחיות שהעביר ראש העיר, נדרש מהנדס העיר לבחון כל בקשה לתוספת יחידות דיור למגורים לגופה. לפי ההנחיות אלה, על כל בקשה כזו להגיע לדיון בוועדת התכנון והבנייה כשהיא מלווה בחוות דעת מקצועית ומקיפה מטעם מינהל ההנדסה העירוני בשלל נושאים ובהם: האם מוסדות החינוך ערוכים לקלוט את התלמידים עקב התוספת? האם התשתית התחבורתית במקום מספקת? מה ההשפעה על מקומות החניה? האם יש מספיק מוסדות ציבור, שטחים ירוקים וגני משחקים הערוכים לקלוט את האוכלוסייה הצפויה?

"לא אסתיר את דעתי כי העיר הגיעה לרוויה כמעט מלאה במספר יחידות הדיור שלה. אין יותר מקום למתן הקלות גורפות. משמעותן של הקלות אלה הינה תוספת של אלפי יחידות דיור מעבר לתכנון המקורי בכל שכונה ושכונה ויצירת צפיפות בלתי מתקבלת על הדעת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker