ביהמ"ש לא אישר השתתפות הבעלים בהוצאות הפינוי שדה דב

המדינה: בימים הקרובים ייחתם הסכם בין מינהל מקרקעי ישראל לרשות שדות התעופה לפינויה משדה דב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופטת בית המשפט השלום בתל אביב, מיכל רובינשטיין, דחתה את בקשת המדינה להשתתפות בעלי הקרקעות בפינוי מתחם שדה דב בת"א בעלות של 20 מיליון שקל. בפני בית המשפט לא הוצגה טיוטת ההסדר שנחתמה בין המדינה למנהלי הגוש הגדול. כמו כן, בית המשפט לא השתכנע כי הסכם דומה להסדרת עלויות הפינוי נחתם על ידי משרד האוצר.

בתוך כך, הורה בית המשפט למדינה, כי קודם להסכם עם בעלי הקרקעות, על רשות מקרקעי ישראל להגיע להסכם עם רשות שדות התעופה לפינוי השדה בעלות חלקית של כ-205 מיליון שקל, תוך הצגת פירוט עקרונות ההסכם, כמו מועד פינוי השדה.

שדה דבצילום: טל כהן

במשרד האוצר ציינו כי קודם להסכמים עם מינהל מקרקעי ישראל, ייחתם ההסכם להעברת 20 מיליון שקל. בית המשפט לא השתכנע ונתן לצדדים 14 יום להידיינות והצגת כל המסמכים לפניו. על אף הדברים, נציגי המדינה ציינו כי רשות מקרקעי ישראל עשויה לחתום על הסכם פינוי עם רשות שדות התעופה כבר בימים הקרובים.

מתחם שדה דב משתרע על שטח של כ-1,300 דונם, מהם כ-800 דונם מהם שטח צבאי בבעלות המדינה. בשנים האחרונות דובר על כך שעם פינוי המחנה הצבאי במקום, תיבנה על הקרקע שכונת מגורים שתכלול כ-30 אלף יחידות דיור בשילוב אזור נופש ופנאי. הסכם שנחתם ב-2007 בין המדינה למנהלי הגוש הגדול בשם בעלי הקרקעות, חייב את בעלי הזכויות בקרקע להעניק למדינה 50% מזכויות הבנייה בחלקה, כתמריץ לפינוי המחנה הצבאי וכתנאי לתכנון ומקסום זכויות הבנייה בקרקע
.
לפני כחודשיים הגיעה דרישת תשלום מהמדינה לבעלי הקרקעות במתחם שדה דב לשלם 25 מיליון שקל נוספים עבור פינוי השדה. המדינה הסבירה בין טיעוניה כי אי היענות לדרישה תוביל לדחיית הפינוי בשנים רבות. כמו כן, טענה המדינה כי דמי הפיצוי נועדו לתשלום עבור רשות שדות התעופה ‏(רש"ת‏) בסכום של 230 מיליון שקל, כ-205 מיליון שקל ישולמו על ידי רשות מקרקעי ישראל.

בעוד שהמדינה טענה כי מדובר בבקשה הנסמכת על הסכם שנחתם עם המנהלים ב-2007, טענו מנהלי הגוש הגדול המייצגים את בעלי הקרקעות כי מדובר בדרישה חדשה ולכן התנגדו לדרישת התשלום. בית המשפט השלום הורה לצדדים להגיע להבנות ביניהם. אכן, בדיונים שהתקיימו מאז הגיעו נציגי משרד האוצר להסכם עם מנהלי הגוש הגדול לפיו בעלי הקרקעות ישתתפו בעלות פינוי בסכום של 20 מיליון שקל באמצעות העברת זכויות בשווי זה, אם כי בית המשפט דחה כעת את בקשת המדינה, כאמור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לצורך מתן פרשנות על ההסכם שנחתם ב-2007, השתתפו בדיון בבית המשפט גם מנהלי הגוש הגדול לשעבר, עו"ד ד"ר יובל לוי ועו"ד אייביי נאמן, מי שגיבשו את ההסכם בזמנו. לדבריהם, ההסכם לפיו בעלי הקרקעות יעבירו למדינה 50% מזכויותיהם בגוש - שווי הכנסות של כמיליארד דולר לקופת המדינה - כלל את הכל. "התחלנו מ-20% מהזכויות", הסביר ד"ר לוי, "המו"מ התפתח ואז הופיעה טענה של הוצאות. זה עולה כסף. כשהמו"מ התקדם, עלינו ל-50% כשברור היה לי, ואני מניח שלעוד מנהלים, שמדובר בסך כל העלות שאנחנו הבעלים צריכים להשתתף בה תמורת השגת הפינוי וקידום התכנון. אלה היו הכוונות וזה ההסכם שעשינו. מה שעושים באופן מעשי, זה דבר אחר לגמרי".

עו"ד ד"ר מיכאל שפטלר ממנהלי הגוש הגדול הציג דעת מיעוט מיתר המנהלים וטען כי מדובר בסחיטה שעושה המדינה לפיה היא טוענת - אין כסף, אין פינוי.  "המדינה כלל לא מוכנה להתחייב לתאריך סופי לפינוי, היא גם לא מוכנה לאשר כי תחדל להעניק שירותים לגופי התעופה הפועלים בשדה דב כתנאי להסכמה שגובשה. ההחלטה קבעה שהמימון יבוא משיווק הקרקע המתפנה ולא מהשתתפות נוספת של בעלי הקרקע. בשום מקום בדו"ח ועדת גנות או בהחלטת הממשלה מיום 5 בפברואר 2012 לא מצאתי ולו ברמז כי יש כוונה להטיל או לשתף בהסדרים הכספיים את הבעלים בכל הקשור להעתקת כל הפעילות האזרחית המתקיימת בשדה דב.

"לעומת זאת, מצאתי כי רש"ת צריכה להגיע לסיכום כספי מול ממ"י. לאור זאת, אין זה סביר לנדב למדינה עוד 20 מיליון שקל מרכוש בעלי הזכויות, ודאי אין זה סביר שלא לעמוד על כך שתעוגן בכתובים ובסגירה הרמטית תניה מפורשת לפיה המדינה לא תדרוש ולא תבקש ולא תתנה את פינוי השדה בתשלום כלשהו נוסף".

עו"ד מירי דונין המייצגת בעלי קרקעות רבים בגוש הגדול, טוענת כי אם לא יהיו תוכניות בנייה במקביל לתמריץ שהמדינה מבקשת כדי לפנות את שדה דב - לא תהיה שם בנייה. "אף שחלפו למעלה מחמש שנים מאז ניתן אור ירוק לתכנון השטח, לא פעלו מנהלי הגוש להכנת תוכנית אשר תאפשר בנייה. באם אכן תתומרץ המדינה לצאת משדה דב, יישאר שטח הגוש הגדול ריק, מופקר לאפשרויות פלישה בצידו. תמורה זו יכולה להיות אך ורק בצורה של האצת אישור תוכניות המאפשרת בנייה במועד מוקדם ככל האפשר, בד בבד עם היציאה מהשטח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker